Maciej Mach jest jednym z organizatorów NSZZ "Solidarność" w Hucie im. Lenina. Po wprowadzeniu stanu wojennego, od 13 do 16 grudnia 1981 r., uczestniczył w strajku okupacyjnym w hucie. Po pacyfikacji strajku był w gronie inicjatorów powołania struktur podziemnej "Solidarności".
Jesienią 1982 r. zaangażował się w powołanie Tymczasowej Komisji Robotniczej Hutników, scalającej związkowe struktury podziemne w hucie. Od października 1983 r. był przedstawicielem TKRH w Międzyzakładowym Komitecie Solidarności Nowa Huta, a także w Regionalnym Komitecie "Solidarności". Współpracował z podziemnym pismem "Hutnik", zajmował się organizacją sieci kolportażu prasy podziemnej.
W 1985 r. został Maciej Mach aresztowany podczas przekazywania nakładu "Hutnika". Komunistyczny sąd wymierzył mu wyrok w zawieszeniu. Po uwolnieniu nadal działał w podziemnych strukturach nowohuckiej "Solidarności". Uczestniczył w strajku okupacyjnym w Hucie im. Lenina od 26 kwietnia do 5 maja 1988 roku. Został zatrzymany w trakcie pacyfikacji protestu.
W 1989 r. wszedł w skład Zarządu Komisji Robotniczej Hutników, działał także w Małopolskim Komitecie Obywatelskim.
Dla kogo to zaszczytne odznaczenie?
Krzyż Wolności i Solidarności jest nagrodą ustanowioną w 2010 r. dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej, którzy w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r., z wyłączeniem okresu od 31 sierpnia 1980 r. do 12 grudnia 1981 r., na terytorium Polski co najmniej przez 12 miesięcy:
- byli aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, które stawiały sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, lub
- prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
To zaszczytne odznaczenie nadaje się również osobom, które w latach 1956-1989 na terytorium Polski ze względu na prowadzoną działalność mającą na celu odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL lub też ze względu na świadome uczestnictwo w działaniach i manifestacjach mających taki cel:
- zostały zabite,
- doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
- przez łączny okres co najmniej 30 dni były więzione, aresztowane, internowane lub w inny sposób pozbawione wolności,
- zostały powołane na ćwiczenia wojskowe lub do odbycia zasadniczej służby wojskowej,
- były pozbawione prawa lub możliwości wykonywania zawodu lub podjęcia pracy przez okres co najmniej 6 miesięcy,
- zostały wydalone z wyższej uczelni lub szkoły na okres co najmniej 6 miesięcy.
70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Jakie linie tramwajowe planowane są w Krakowie w najbliższych latach? LISTA