https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kultowy hotel "Cracovia" popada w coraz większą ruinę. Byliśmy w środku [ZDJĘCIA] 12.03.2020

Patrycja Dziadosz
Hotel Cracovia nie działa od ośmiu lat
Hotel Cracovia nie działa od ośmiu lat Anna Kaczmarz / Polskapress
Kultowy niegdyś hotel Cracovia, który przez lata był synonimem luksusu, od lat stoi pusty i popada w coraz większą ruinę. Owiany legendą obiekt przy alei Focha, z końcem czerwca 2011 roku zakończył swoją działalność. My zajrzeliśmy do wnętrza budynku, w którym w przyszłości ma funkcjonować Muzeum Architektury i Dizajnu. Co teraz tam się znajduje? Jak wygląda w środku dawny hotel? Zobacz zdjęcia.

WIDEO: Trzy Szybkie

Zaprojektowany przez prof. Witolda Cęckiewicza hotel, znajdujący się przy krakowskich Błoniach, otwarto 22 czerwca 1965 r. Wówczas był najdłuższym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w całej Polsce. Gmach liczący 314 pokoi, oferujący 500 miejsc noclegowych, zatrudniający ponad 300 pracowników cieszył się ogromną popularnością nie tylko nad Wisłą ale również w całym kraju. Był samowystarczalny. Miał swoją: restaurację, kwiaciarnię, fryzjera, pralnie księgarnie a nawet zakład garmażeryjny.

Do dziś dzień wielu krakowian z sentymentem wspomina wyśmienite polędwiczki po marynarsku, tatara czy też golonkę serwowaną przez ówczesną kuchnię. Nie sposób również nie wspomnieć o kremówkach wypiekanych przez mistrza cukierniczego Stefana Przebindowskiego. Kolejki do niej ustawiały się nawet na dwie godziny przed otwarciem.

Mówiono o nim "miejsce z duszą", nazywano go również namiastką Paryża i Nowego Jorku. Podobno tylko tam w całym mieście można było napić się zimnego piwa.

Stałym bywalcem był tu m.in. Zbigniew Wodecki, który jako początkujący muzyk grywał na dancingach czy też aktor Bronisław Cieślak, odtwórca m.in. roli Sławomira Borewicza w serialu 07.

Kraków w latach 90. Aż trudno uwierzyć, że tak wyglądał! [AR...

Budynek od 2016 roku jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. W planach jest utworzenie w tym miejscu Galerii Designu i Architektury. W tym samym roku obiekt został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.

- W „Cracovii” stworzona zostanie przestrzeń nie tylko ekspozycyjna, ale także biurowa i magazynowa. Utrzymana zostanie możliwość komercyjnych wynajmów części powierzchni - wylicza Dominik Budny, specjalista ds. PR Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jednak zanim hotel odzyska dawny blask, konieczne są konsultacje konserwatorskie, przygotowanie ekspertyz technicznych, planu funkcjonalno-użytkowego, a także ogłoszenie konkursu architektonicznego. Na ten moment nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi.

Dziś po tym miejscu pozostał sentyment. Na próżno szukać jego dawnego splendoru. W budynku osiadł kurz, wiele z pomieszczeń zostało zdewastowanych. Po dawnym blasku nie ma już w tym miejscu żadnego śladu. Praktycznie wszystkie ze zniszczeń wynikają z zaniedbań poprzednich właścicieli.

Dziennikarze Anatol Krakowiecki i Kazimierz Szczepański w restauracji w Krakowie.Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl

Restauracje w dawnym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 36

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Elzbieta

Chodzi mi o rodunde nie jaszczury w rynku.. No przejęzyczenie najlepsze fivfy tam były dla studentów tyle wokoło akademików no koszmar siedzenie w biurze jak można doprowadzać do ruiny ktoś powinien poniesz zasłużona karę....

E
Elzbieta

Wstyd p. Majchrowski najlepszy hotel w Krakowie od 30 lat jak pamiętam wspaniałe napoleonki kremówki w cukierni rewelacyjna kawa której często w sklepach brakowało. Świetność tego hotelu była znana a dziś popada w ruinę.. No szok.. Trzeba ratować coś z tym zrobić obok jaszczury cudowny park.. Pełno zieleni.. Trzeba ruszyć z magistratu w ter

K
Krak

Upadły psełdo zabytek i relikty PRL. Na całym świecie rozbiera się takie koszmarki architektoniczne nie pasujące do zabytkowego miasta.

G
Gość

Czy ktoś wie w jaki sposób wejść do środka by nagrać tam urbex? Kto zarządza teraz tym hotelem by się zapytać o zezwolenie na wejście? Miasto czy prywatny właściciel?

K
Krakus

Synonim luksusu? Bez windy kuchennej, wielkopłytowy kicz. Skandalem było wpisanie tej ruiny socburdelu do rejestru zabytków. Mam stary kurnik-wpiszcie go do rejestru.

G
Gość

Od ponad 40 lat chodzę tu do fryzjera i kupuję pyszne ciasta. Kiedyś kupowałam tu kosmetyki i kwiaty. A jeszcze dawniej w Peweksie za bony kupowało się ciuchy i alkohole. W latach 70-tych na rogu była księgarnia. To se już ne wrati...

:-(

Zabytek ? Kompletna głupota ! Zburzyć tę ruderę i mądrze zagospodarować teren !

J
Jaromir

Ale dlaczego nie może być tam dalej hotelu bo co konflikt interesów z innych hoteli w których udziały mają różne ciemne i nie tylko typki

o
olo

Co to k... za słowo "dizajn", to jakiś debil pisał?

.
5 marca, 19:53, Olo:

Gliński chciał się pokazać jakim to jest ministrem kultury to wydał na zakup grube miliony. Zaadaptowanie na cokolwiek pochłonie drugie tyle. Ale przecież ani on, ani żaden polityk nie odpowiada za swoje decyzje i nie ze swoich płaci

On nie ma płacić, tylko się wykazywać

K
Ktosia

Taaak? A CO Z ROTUNDĄ JA SIĘ PYTAM.

ILEKROĆ TAMTĘDY PRZECHODZĘ CIĄGLE TAK SAMO.

G
Gość

Wydaje mi się że w Polsce mamy dużo gorszych hoteli niż ten i funkcjonują. Więc nie wiem o co chodzi. A hotel na kapelance/ Brożka?? Przecież to dopiero zabytek!

K
Klasyk

Przecież ktos kilka lat temu chciał wykupić ten hotel to sie konserwator nie zgodził argumentując ze to jest zabytek prlu

G
Gość
5 marca, 21:07, Gość:

Poziom komentarzy klasycznie rynsztokowy, wiedza na temat architektury na poziomie przedszkola. Oczywiście wszystko, co nie powstało przynajmniej w średniowieczu nie ma dla komentujących żadnej wartości architektonicznej. Wiadomo - wysadzić, zaorać, sprzedać komukolwiek, a pieniądze to najlepiej na dzieci niech oddadzą.

6 marca, 1:39, Gość:

Proszę, podziel się swoją rozległą wiedzą, i oświeć nas czym się różni Hotel Cracovia od setek innych pudełek - bloków z komunistycznych lat 60?

Hotelu prowadzić się w tym nie da, gdzie tam ma być przestrzeń na muzeum?

6 marca, 08:07, Wolf:

Proporcje, szlachetnośc bryły, nowatorska elewacja, rozwiązanie parteru i podjazdu, doskonałe wpisanie w kontekst urbanistyczny Błoń i ul. Focha. Mało?

Calatrava to to nie jest, umówmy się, ani Zaha Hadid

G
Gość
5 marca, 21:25, Mgm:

Znów otworzą kolejne beznadziejne muzeum na które będziemy lozyc z podatków bo samo się nie utrzyma bo nikt poza przymusowymi wycieczkami szkolnymi tam nie zagladnie.

Kompletnie tego nie rozumiem. W Polsce mamy tysiące tragicznie nudnych muzeów których wartość kulturowa jest zerowa.

bo w takich miejscach jest to, co podoba się działaczom i ich przy***pasom; wartościowe rzeczy odchodzą do lamusa, potem się je komisyjnie wywala na śmietnik

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska