Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Łączka Nowohucka na nowo... z wielkim tarasem widokowym przy Placu Centralnym

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Kraków. Łączka Nowohucka to teren pomiędzy Placem Centralnym, Nowohuckim Centrum Kultury a Łąkami Nowohuckimi. Często odwiedzany przez spacerowiczów.
Kraków. Łączka Nowohucka to teren pomiędzy Placem Centralnym, Nowohuckim Centrum Kultury a Łąkami Nowohuckimi. Często odwiedzany przez spacerowiczów. Politechnia Krakowska/mgr inż. arch. kraj. Marcelina Smolarczyk
Absolwentka Politechniki Krakowskiej została nagrodzona za stworzenie niesamowitej wizji części Łąk Nowohuckich. Celem jej projektu była rewaloryzacja rozległego skweru tzw. „Łączki Nowohuckiej”, zielonej bramy do łąk od strony Placu Centralnego. Zadanie zostało zrealizowane w postaci wyniesionej platformy widokowej z zielonym dachem. Ta praca robi piorunujące wrażenie!

FLESZ - Produkcja energii. Robimy to źle

Absolwentka Politechniki Krakowskiej kierunku Architektura krajobrazu mgr inż. arch. kraj. Marcelina Smolarczyk, została laureatką II Nagrody w I edycji konkursu Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” (PSDZ) na najlepszą pracę dyplomową z zakresu dachów zielonych i żyjących ścian za pracę dyplomową inżynierską pt. „Łączka Nowohucka".

Projekt zagospodarowania południowego otwarcia Placu Centralnego w Nowej Hucie w Krakowie”, wykonaną w Katedrze Architektury Krajobrazu WAPK pod kierunkiem dr inż. arch. Izabeli Sykty i obronioną z wyróżnieniem w 2017 roku. Jak czytamy w uzasadnieniu Jury konkursowego – praca Marceliny Smolarczyk została doceniona „za interesujące rozwiązanie projektowe łączące technologię zielonych dachów z szacunkiem do otwartej przestrzeni w mieście”.

W ramach Nowej Huty Przyszłości powstanie m.in. nowe kąpielisko w Przylasku Rusieckim.

Nowa Huta Przyszłości: dzielnica Krakowa na miarę XXI wieku....

Jak czytamy dalej w opisie projektu: "Spoistość i siłę wyrazu założenia wzmocniono przez kompozycję projektowanej zieleni – promieniście rozchodzące się topiaryczne formy masywów cisowych, różane rabaty i płaszczyzny trawników – odwołujące do „barokowych” zasad kompozycji urbanistycznej Nowej Huty. Zastosowanie stali Corten w rozwiązaniach i materiałach detali architektonicznych przywołuje hutnicze tradycje miejsca, ściśle związanego z kombinatem metalurgicznym.

Oryginalny i śmiały projekt „Łączki Nowohuckiej” z dużą wrażliwością wpisuje się w genius loci planowanego od podstaw idealnego miasta socjalistycznego, przywracając rangę tej przestrzeni stanowiącej cenne dziedzictwo historyczne oraz oddając ją ponownie mieszkańcom Nowej Huty.

BŁONIA- park miejski w postaci rozległej łąki (dawniej pastwisko gminne) o powierzchni 48 ha i obwodzie ok. 3587 metrów- Historia Błoń sięga roku 1162.  Jaksa z Miechowa, zamożny szlachcic, podarował klasztorowi norbertanek łąkę między Zwierzyńcem a Łobzowem. Przeszło sto lat później w roku 1366 siostry norbertanki zawierając umowę z magistratem, zamieniły ziemię na kamienicę na ulicy Floriańskiej

Kto ma lepszą łąkę? Nowa Huta wygrywa z centrum Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska