Prace przy budowie nowej instalacji trwały od stycznia 2013 do końca kwietnia 2014 roku, w ramach projektu „Wdrożenie systemu segregacji odpadów z zastosowaniem separatorów - Rozbudowa sortowni odpadów komunalnych Barycz”.
– W Krakowie powstaje nowoczesna spalarnia śmieci, która będzie ostatnim i bardzo ważnym elementem krakowskiego systemu gospodarki odpadami. Jednak równie istotna dla nas jest nowa sortownia w Baryczy. Dzięki zastosowanym przy jej budowie technologiom – bezpiecznym dla ludzi i dla środowiska – jeszcze więcej odpadów będzie mogło zostać powtórnie wykorzystanych – mówił Jacek Majchrowski Prezydent Krakowa, podczas oddania do użytku nowej instalacji.
Przywożone do sortowni śmieci trafiają na przenośnik podający je do sita bębnowego, gdzie w procesie mechanicznego sortowania zostają wyodrębnione trzy frakcje, w zależności od wielkości odpadów. Linia technologiczna do sortowania to: obrotowe sito bębnowe, dwa sita kaskadowe, trzy separatory metali żelaznych, trzy separatory metali nieżelaznych, dwa separatory balistyczne, dziesięć separatorów optycznych, 125 przenośników transportujących odpady, prasa belująca, dwie kabiny sortownicze, w których odzyskiwane odpady surowcowe przed podaniem do sprasowania i zbelowania są doczyszczane ręcznie z ewentualnych zanieczyszczeń. Cały proces jest sterowany automatycznie przez komputer.
Instalacja pozwala na wyodrębnienie jak największej ilości odpadów nadających się do odzysku i recyklingu, a węzeł do produkcji paliwa alternatywnego umożliwia przetworzenie śmieci nienadających się do recyklingu w paliwo alternatywne wykorzystywane jako źródło energii w cementowniach.
Nowa sortownia wchodzi w skład Centrum Ekologicznego Barycz. Jest to kompleks pięciu wzajemnie ze sobą współpracujących obiektów (instalacji) związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi.
W ramach Centrum Ekologicznego Barycz działają: instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, sortownie,
kompostownia, punkt selektywnego zbierania odpadów, a także instalacja do produkcji energii z biogazu. Na terenie Centrum Ekologicznego Barycz działa też ścieżka edukacyjna dla dzieci i młodzieży.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
