Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków Miastem Literatury - wołano w sobotę na kładce [ZDJĘCIA, VIDEO]

Katarzyna Jasińska
W sobotę nad Wisłą w samo południe zebrali się duzi i mali amatorzy książek i zaczęli robić to, co najbardziej lubią. Można było więc demonstracyjnie poczytać, albo wziąć udział w "przekaźniku książkowym czyli wymianie książek.

Sprawdź także: Ruszyła akcja "Miejsce dla czytelnika". Włączysz się?

Młodsi konsumowali literaturę na środku kładki Bernatka, a starsi w wygodnych sofach przed Drukarnią. Dla dzieci były też przygotowane atrakcje, jak np. ilustrowanie książki, w Cafe Culca przy ul. Mostowej. Beata Czajkowska z Fundacji Sztuki Nowej Znaczy się, promotorka akcji Strefy Wolnego Czytania zachwyca się wspólnym pomysłem: - Dla nas to zabawa, a dla innych przyjemność - wyznaje.

Joanna Peplińska, jedna z pięciu organizatorek wydarzenia wyjaśnia: - Młodzież prawie w ogóle nie czyta! -. Jest ona nauczycielką angielskiego w liceum i mówi, że zaledwie kilku uczniów w klasie miało w ręku jakąś książkę w czasie ostatniego roku. Czajkowska też się smuci:- Kiedy przechodziłam bulwarami wiślanymi wśród siedzących tam, nikt nie czytał.

Organizatorki chcą, by ludzie powrócili do zanikającej już sztuki. Zachęcają do czytania w różnych nietypowych miejscach jak: kawiarnie, tramwaje, księgarnie i parki. Wraz z zapalonymi czytelnikami z Krakowa wyznaczyły i oznaczyły plakatami oraz naklejkami niemal 50 miejsc sprzyjających zagłębianiu się w lekturze.

Aleksandra, doktorantka instytutu sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego przyszła tu dzisiaj z mamą. Przyznaje, że książka, w przeciwieństwie do telewizji, towarzyszy jej codziennie: - Każde miejsce jest dobre do czytania - twierdzi i na jednym wydechu wymienia swoje ulubione rodzaje literatury. Wybór książki uzależnia od pogody. Pani Magda przypomina sobie, że czytała córce już od pierwszego roku jej życia. Dziecko potrafiło słuchać książek nawet trzy godziny.

Bo czytanie, jak zapewniają przybyli, nie musi być nudne. - Dla nas czytanie jest czynnością codzienną, taką jak mycie się czy siedzenie - dodaje Beata Czajkowska. Szczególnie dzieci chętniej czytają w nietypowych miejscach. Kiedy widzą, że mamy czytają innym książki, sami chcą tego samego, a to może być początek miłości do książek. - Poza tym czytanie w nietypowych miejscach jest modne - dodaje Peplińska. Pomysłodawczynie zachęcają wszystkich do czytania. Seniorów będą wkrótce przekonywać do najnowszej, awangardowej literatury, a w okolicach września zorganizują "przekaźnik" podręczników szkolnych. Wkrótce też chcą z Krakowskim Biurem Festiwalowym zorganizować akcję polegającą na czytaniu VIP-ów i ludzi ciekawych zawodów dla dzieci w miejscach publicznych. Happening jest kolejnym krokiem w staraniach o przyznanie Krakowowi przez UNESCO tytułu Miasta Literatury.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail

Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska