Przewodniczącym komitetu został wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, a jego zastępcami Marcin Hanczakowski (dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa) oraz Andrzej Natkaniec (wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania). Wśród członków komitetu są również przedstawiciele m.in. Zarządu Transportu Publicznego oraz Straży Miejskiej.
Ich zadaniem jest koordynowanie działań miasta, związanych "z łagodzeniem oraz zwalczaniem skutków zimy w sezonie 2022/2023".
"Termin pełnej gotowości Komitetu do działań organizacyjnych ustala się na dzień 15 października 2022 r." - czytamy w zarządzeniu prezydenta Krakowa.
Z kolei załącznik do dokumentu określa m.in., po jakim czasie od ustąpienia opadów śniegu służby mają ruszyć do sprzątania miasta z białego puchu. Dla przykładu jak chodzi o przystanki tramwajowe i autobusowe mają być one oczyszczone do sześciu godzin od momentu, aż przestanie sypać śnieg. "W przypadku ciągłych opadów prace prowadzone na bieżąco" - czytamy.
Zdecydowanie szybciej biały puch ma zniknąć z chodników, ścieżek rowerowych oraz schodów - do trzech godzin po ustąpieniu opadów. Jak chodzi o drogi krajowe, wojewódzkie oraz inne, ważne z punktu widzenia komunikacyjnego Krakowa, to śnieg ma być z nich odgarnięty jeszcze o godzinę szybciej. Ale już błoto pośniegowe "dopuszcza się na jezdni do 4-ech godzin" po ustąpieniu opadów.
Przypomnijmy, że podczas poprzedniej "Akcji Zima" (sezon 2021/2022) na utrzymanie dróg wydano ponad 28 mln złotych. Na walkę z zimową aurą zużyto 13,6 tys. ton soli.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki
