Las Wolski - Przegorzały i Bielany
To piękna okolica ciągnąca się od wyjazdu z Krakowa aż po Bielany. Znanym miejscem jest tu schronisko dla zwierząt przy Rybnej. Są rodzinne ogródki działkowe, dwa hotele w Lesie Wolskim i zabudowa jednorodzinna wzdłuż Księcia Józefa. Cześć domów jednak wyrosła tuż pod lasem i ich mieszkańcy żyją w bliskości natury na wzniesieniu z pięknym widokiem na Wisłę. Dalej mamy znany zabytek - Klasztor Ojców Kamedułów w Bielanach. Ale są tu jeszcze inne ciekawe, a mniej znane miejsca...
Winnica Srebrna Góra
To jedna z największych winnic w Polsce. Znajduje się u stóp klasztoru oo. Kamedułów na Srebrnej Górze na krakowskich Bielanach.
Winnica zajmuje obszar 28 ha i została założona w roku 2010 przez pasjonatów wina z Krakowa, Mirosława Jaxę Kwiatkowskiego oraz Mikołaja Tyca. Winnica kultywuje średniowieczną tradycję uprawy winorośli przez klasztornych ojców w X wieku, a ich produkcja odbywa się w zabytkowych murach klasztoru. Najbardziej znane szczepy ze Srebrnej Góry to Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, Pinot Noir, Zweigelt, Regent, Seyval Blanc. Za produkcję wina jest odpowiedzialna znana polska enolog Agnieszka Rousseau. Winnica słynie również z corocznej produkcji młodego wina świętomarcińskiego, którego premiera odbywa się na organizowanym od kilku lat Festiwalu Młodego Wina. Trunki ze Srebrnej Góry zdobywają wiele nagród w prestiżowych winiarskich konkursach i są dostępne w wielu sklepach i restauracjach w całej Polsce. U podnóża winnicy stoi pawilon degustacyjny, zdolny pomieścić do 50 osób. W kolejnych etapach planowane jest utworzenie sklepu z winami oraz winebaru. (źródło: visitmałopolska)
Klasztor Ojców Kamedułów na Bielanach Kraków
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i klasztor ufundowano w 1604 roku. Jego wieże wznoszą się na Srebrnej Górze w otoczeniu Lasu Wolskiego nad doliną Wisły. Klasztor Kongregacji Eremitów Kamedułów Góry Koronnej z Eremem Srebrnej Góry jest jednym z dwóch czynnych w Polsce, a nazwa dzielnicy Bielany pochodzi od charakterystycznych białych mnisich habitów.
Pustelnicze zgromadzenie sprowadził do Polski marszałek wielki koronny Mikołaj z Podhajec Wolski w 1603 roku. Mnisi poszukiwali miejsca oddalonego od siedzib ludzkich, gdzie w spokoju mogliby chwalić Stwórcę. Wybór padł na Pagórki świętego Stanisława, należące do Sebastiana Lubomirskiego, który nie zamierzał odsprzedawać swych dóbr. Z pomocą przyszła żona właściciela, Anna Lubomirska, która podsunęła Wolskiemu pomysł wydania uroczystej uczty. W jej trakcie rozweselony Lubomirski przyobiecał gospodarzowi lesiste wzgórza. W podzięce Wolski podarował mu użytą podczas uczty srebrną zastawę. Stąd nazwa miejsca z eremami – Srebrna Góra.
Kościół i erem zbudowano w latach 1609–1630 według projektu włoskiego architekta Andrea Spezza. Klasztor powstał na wzór podobnych budowli włoskich, z zachowaniem szczególnej symetrii przestrzennej i usytuowaniem na osi wschód-zachód. Charakterystyczne dla budowli jest nietypowe usytuowanie trzeciej wieży. Bywali tu polscy królowie, między innymi: Władysław IV Waza, Jan Kazimierz podczas potopu szwedzkiego czy Jan III Sobieski przed wyprawą do Wiednia.
Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego
Obserwatorium Astronomiczne jest instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nosi imię Mikołaja Kopernika, a znajduje się w Forcie Skała, około 10 km na zachód od centrum miasta. Dojazd możliwy jest poprzez Bielany lub Zakamycze.
Obecnie zespół kilkudziesięciu naukowców zajmuje się fizyką komet, fotometrią i modelami gwiazd zmiennych, obserwacjami radiowego promieniowania Słońca, badaniem pozagalaktycznych radioźródeł, aktywnych jąder galaktyk, materią międzygwiezdną i międzygalaktyczną, fizyką galaktyk, polami magnetycznymi we Wszechświecie, wielkoskalową strukturą Wszechświata oraz innymi tematami. Prace prowadzone są we współpracy z licznymi ośrodkami w Polsce i za granicą, z wykorzystaniem wielu instrumentów i obserwacji satelitarnych.
Uniwersytet Jagielloński ufundowany został w 1364 roku, Obserwatorium - w 1792. Jego program naukowy obejmował obserwacje pozycji Słońca, Księżyca, satelitów Jowisza, obserwacje zakryć gwiazd, mechanikę nieba Układu Słonecznego i gwiazd podwójnych, obserwacje meteorologiczne, badanie gwiazd zaćmienowych, rotacji i kształtu Księżyca. Więcej informacji zawiera szczegółowa historia.
Obecnie zespół kilkudziesięciu naukowców zajmuje się fizyką komet, fotometrią i modelami gwiazd zmiennych, obserwacjami radiowego promieniowania Słońca, badaniem pozagalaktycznych radioźródeł, aktywnych jąder galaktyk, materią międzygwiezdną i międzygalaktyczną, fizyką galaktyk, polami magnetycznymi we Wszechświecie, wielkoskalową strukturą Wszechświata oraz innymi tematami. Prace prowadzone są we współpracy z licznymi ośrodkami w Polsce i za granicą, z wykorzystaniem wielu instrumentów i obserwacji satelitarnych. (źródło: UJ)
Tajemnicze drzewo "Siedem Sióstr"
Niecodzienny twór natury, z jednego pnia wyrasta jakby siedem drzew, które tworzą krąg.
800+ wyłącznie dla pracujących rodziców? Ministerstwo rodziny wyjaśnia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?