FLESZ - W pomidorach będzie więcej witaminy D?

Komu oddaje głos projekt „Głos Ukrainy”?
Ten projekt to przede wszystkim głosy młodych twórców i twórczyń kina ukraińskiego. Są to ludzie, którzy właśnie w tym czasie mieli rozpoczynać swoje kariery artystyczne, konfrontować się z widzem i rynkiem filmowym, wojna im to uniemożliwiła. Kino, teatr, sztuka absolutnie nie są priorytetowe w obliczu takiego zagrożenia życia, z jakim teraz się zmagają, mamy natomiast poczucie, że jest to symboliczna namiastka tego, że głos tych twórców i twórczyń jest słyszalny, a oni sami zostaną zobaczeni. Jednocześnie jestem przekonany, że to właśnie ludzie filmu są osobami, które mogą teraz w najpełniejszy sposób dokumentować to piekło, które się wydarza, opowiedzieć o nim, być świadkami ważnych historycznych wydarzeń.
Jak doszło do tego projektu?
Dzięki spotkaniu z Oleną Szaparenko, wykładowczynią Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego, która trafiła do Krakowa w związku z koniecznością uchodźctwa w sytuacji wojennej. Pani Olena zaproponowała model współpracy, w którym przedstawiła nam filmy, etiudy studentów i absolwentów szkoły filmowej..
Mowa o filmach prezentowanych dla publiczności w Starym Teatrze. Jaki są to filmy?
Krótkie, 20-minutowe etiudy fabularne pokazywane już na wielu ważnych, światowych festiwalach filmowych, zdobywające nagrody, łatające, w pewien sposób, tę lukę dotyczącą wiedzy na temat ukraińskiego kina i młodej ukraińskiej kultury w Polsce. Są to etiudy dyplomowe absolwentów, absolutnie zachwycające, jeśli chodzi o jakość, montaż, dojrzałość i uniwersalność języka filmowego. To etiudy, w których – co warto podkreślić – grają gościnnie, pro bono, wspierając młodych artystów, największe gwiazdy kina ukraińskiego. Jest więc okazja do zobaczenia, jak to kino wygląda. Z jednej strony te projekcje stanowią symboliczne wsparcie, a z drugiej przy ich okazji prowadzona jest zbiórka na rzecz Ukrainy, można pomóc od strony praktycznej..
Jaki był klucz doboru filmów?
Dostaliśmy 9 wyselekcjonowanych filmów, które najmocniej rezonowały na międzynarodowych festiwalach, wszystkie one powstały tuż przed wojną, w 2021 roku. Pokazy podzieliliśmy na trzy bloki tematyczne, starając się grupować je w symboliczny sposób. Pierwsza odsłona była skoncentrowana wokół problemów społecznych, rodziny i tożsamości. Druga skupiała się głównie na wątkach związanych z historią Ukrainy. W trzeciej znowu powrócimy do kina, które próbowało diagnozować rzeczywistość tuż przed wybuchem wojny.
Ale filmy to nie wszystko…
Artyści do prezentowanych filmów domontowują krótkie 2-3 minutowe filmiki relacjonujące to, co dzieje się tu i teraz w Ukrainie. Jest to unikalny zapis ich doświadczeń czy związanych z uchodźctwem, czy tej niemalże z linii frontu. Oczywiście te nagrania, które dotyczą bezpośrednio działań wojskowych nie znalazły się w tych materiałach, natomiast są to relacje świadków, którzy teraz wojny doświadczają. To ważny, mocny głos. Jest jeszcze trzeci element tego projektu, są to naprawdę niezwykłe i przejmujące rozmowy z artystami i artystkami. Z reguły udaje nam się łączyć z osobami, które reżyserowały filmy lub z tymi, które brały w nich udział. Jeden z aktorów, połączył się z widownią Starego Teatru z linii frontu, gdzie walczył o wyzwolenie swojej ojczyzny.
Po raz trzeci krakowscy widzowie będą mogli zobaczyć cykl „Głos Ukrainy” 9 czerwca, ostatni raz w tym sezonie. Czy projekt będzie kontynuowany po wakacjach?
Trudno powiedzieć, ponieważ sytuacja jest dynamiczna, nie wiemy, ani jak będzie wyglądał konflikt w Ukrainie po wakacjach, ani, jaka będzie sytuacja i koleje życiowe samych studentów i pani Szaparenko. Niezależnie od tego, czy będziemy kontynuować projekt, sama tematyka z pewnością pozostanie, więc w jakiejś formule z pewnością powrócimy do tematu Ukrainy.
9 czerwca, godz. 19:00 na Nowej Scenie (ul. Jagiellońska 1) odbędzie się trzecia odsłona projektu "Głos Ukrainy", podczas której zaprezentowane zostaną trzy etiudy: „Biegnij, Tanja, biegnij” reż. Sofia Polihchuk, „Kraj nieba płonie” reż. Anastasiia Pahchenko,
„Góra i dół” reż. Oleksandra Petlovana. Pokazowi towarzyszyć będzie rozmowa z reżyserkami filmów na platformie zoom, prelekcja pani Oleny Szaparenko, reżyserki, aktorki i wykładowczyni Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego oraz zbiórka funduszy na rzecz uczelni i jej studentów
Wejściówki na pokaz filmów będą do odbioru w kasie biletowej.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa