https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mniej czy więcej religii w szkołach? Ankieta dla rodziców, ale dopiero po wyborach

Piotr Ogórek
Czy lekcji religii w szkole jest za dużo, czy za mało?
Czy lekcji religii w szkole jest za dużo, czy za mało? Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Czy religii w szkołach jest za mało, za dużo, czy powinna odbywać się w budynkach szkolnych, czy na w salach katechetycznych? Ankietę z takimi pytaniami do rodziców krakowskich uczniów chce przeprowadzić radny Łukasz Wantuch. Żeby rozpocząć dyskusję, której jego zdaniem nie było od 30 lat. Projekt uchwały miał być głosowany na środowej sesji rady miasta, ale został zdjęty z porządku obrad. Ma wrócić dopiero po wyborach parlamentarnych, żeby nie wikłać go w kampanię wyborczą.

Projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia ankiety pośród rodziców krakowskich uczniów radny Wantuch złożył już w marcu tego roku. Ponieważ to "gorący" temat, pod obrady rady miasta trafił dopiero teraz. Szybko jednak z nich wypadł. Wróci dopiero po 13 października, czyli po wyborach.

- Pomysł ankiety popiera prezydent Jacek Majchrowski. W Radiu Kraków powiedział, że idea jest słuszna - mówi radny Wantuch. Prezydent podkreślił jednak, że "póki obowiązuje konkordat, to my możemy sobie robić takie akcje. To jest uregulowane umowami międzynarodowymi, tyle".

Łukasz Wantuch, który jest członkiem prezydenckiego klubu w radzie miasta, ostatecznie projekt wycofał. - Nie chcę, żeby był wiązany z kampanią wyborczą - zaznacza.

Projekt uchwały zawiera propozycję trzech pytań do rodziców uczniów.

1) Czy uważasz, że lekcji religii (2h tygodniowo) jest:

  • za mało
  • tyle, ile potrzeba
  • za dużo

2) Czy uważasz, że nauczanie lekcji religii powinno odbywać się:

  • w budynku szkoły
  • w salkach katechetycznych

3) Czy uważasz, że nauczanie lekcji religii powinno być opłacane przez :

  • budżet miasta Krakowa i państwa
  • przez zainteresowanych rodziców

Ankieta ma być dobrowolna, w pełni anonimowa i skierowana głównie do rodziców uczniów szkół podstawowych, bo zdaniem radnego Wantucha to właśnie podstawówki mają największy problem z zapewnieniem sal na lekcje religii.

- Trzeba rozpocząć dyskusję, której nie było od 30 lat. Ankieta powinna potrwać do końca roku. Na początku przyszłego opracujemy wyniki i będzie to początek dyskusji. Zakładam, że jeśli 50 proc. rodziców weźmie udział w ankiecie, to wyniki będą miarodajne - uważa Łukasz Wantuch.

Jak jednak wspomniał prezydent Majchrowski, w obecnym ustroju prawnym niewiele można zrobić. Rada miasta może ewentualnie przygotować rezolucję do rządu i Sejmu o przeprowadzenie zmian.

Łukasz Wantuch podkreśla, że ankieta nie jest wymierzona w religię, bo pytania są wielowariantowe i można zaznaczyć, że religii powinno być więcej. - Pytamy rodziców, co sądzą o obecnym stanie - zaznacza.

Nieudane uchwały religijne

Rada Miasta Krakowa próbowała już podjąć pewne działania związane z lekcjami religii w krakowskich szkołach. W pierwszej połowie roku radni uchwalili uchwałę, która miała doprowadzić do tego, że lekcje religii odbywałyby się na pierwszej lub ostatniej godzinie zajęć. Dzięki temu, uczniowie nieuczęszczający na religię mogliby przychodzić do szkoły później lub wychodzić wcześniej. Uchwałę unieważnił jednak wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Rada miasta apelowała także do prezydenta miasta o podjęcie działań, aby dla tzw. podwójnego rocznika w szkołach zmniejszyć liczbę lekcji religii z dwóch do jednej tygodniowo. Na to nie zgodziła się krakowska kuria, co zdaniem prezydenta Jacka Majchrowskiego zakończyło całą sprawę.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
henrk
Brawo panie Wantuch. Zawsze mnie nurtowało to, że lekcje 'religii ' co ma sugerować nauczanie o religiach świata , tak naprawdę są katechezą.

To urabianie na nasz koszt, naszych dzieci i wnuków przez religijnych oszołomów na' parafian' w starym tego słowa znaczeniu. Przy każdym Kościele, parafianie wybudowali w czynie społecznym salki katechetyczne, które jak się teraz okazuje są wynajęte firmom, osobom prywatnym. To są okazałe budynki. Niestety, jak katecheza zniknie ze szkół, to nie będzie podstaw do płacenia pseudo-nauczycielom za wciskanie dzieciom, religijnych bredni i mitów.
g
grzeg
Nudny ten p. Wantuch. A gdyby tak raz, chocby dla zartu, zrobil cos KONKRETNIE pozytywnego?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska