Czytaj też: Zyski z reklam na wiatach w Krakowie idą do... prywatnych firm
- Ważne, aby zmiana nastąpiła do roku 2014 kiedy zostanie uruchomiona nowa pula środków unijnych na inwestycje. Kraków powinien mieć więcej pieniędzy na wkład własny potrzebny do nich - mówi poseł Ireneusz Raś (PO). - Premier pozytywnie wypowiedział się o projekcie zmian. Uznał tę sprawę za pilną - dodaje.
Ustawa o janosikowym funkcjonuje od 2003 roku. Opłatę wylicza się na podstawie liczby zameldowanych mieszkańców. Im większa tym płaci się mniej. Problem w tym, ze w Krakowie żyje o wiele więcej osób niż jest zarejestrowanych. Gmina musi wydawać na usługi dla nich, np. komunikację, ale nie dostaje pieniędzy z płaconych przez nich podatków. Niektóre gminy w Polsce muszą nawet się zadłużać, aby zapłacić janosikowe. Projekt zakłada urealnienie liczby mieszkańców w gminach poprzez pomnożenie liczny zarejestrowanych przez 1,1. Dotyczyło by to Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi, Krakowa, Poznania, Szczecina i Poznania.
- Nie chodzi nam o likwidację, a modernizację janosikowego, bo bogatsze gminy powinny wspierać te słabsze, ale rozsądnie - mówi Rafał Szczepański, szef komitetu inicjatywy ustawodawczej "Stop Janosikowe". - Janosikowe nie powinno też być po prostu przekazywane do budżetu gmin, ale oddawane ze wskazaniem na co ma być wydane. Powinny to być inwestycje powodujące rozwój, a nie przejadanie pieniędzy - kwituje. Inicjatywa pod projektem zmian ustawy zebrała w całej Polsce 157 tys. podpisów.
- To krok w dobra stronę - mówi przewodniczący rady miasta Bogusław Kośmider. - Inicjatywa nie chce krzyków i strajków, ale dobrze przygotowanej ewolucji. Te pieniądze na pewno przydadzą się Krakowowi - dodaje.
- Prezydent Krakowa już od wielu lat postulował te zmiany. Cieszy nas inicjatywa podejmowana w tym kierunku - komentuje Filip Szatanik z biura prasowego urzędu miasta.
W całej Polsce zebrane janosikowe to ok. 2,5 mld zł.
Wybierz Wpływową Kobietę Małopolski 2012 Zobacz listę kandydatek i oddaj głos!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie
Ferie zimowe 2012. Zobacz, jak możesz je spędzić w Krakowie!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!