https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzyka wiedeńska w dawnym uzdrowisku. Te plenerowe koncerty, z widownią pośród drzew, przyciągają melomanów!

Małgorzata Mrowiec
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Publiczność znów dopisała - na kolejnym koncercie plenerowym z tegorocznego cyklu "Niedzielne poranki z muzyką wiedeńską". Koncerty te pozwalają delektować się muzyką w otoczeniu zieleni parku Zdrojowego, przed pijalnią wody przy rondzie Matecznego. W parku tym razem pojawili się zarówno wytrawni melomani-seniorzy, jak i rodziny z małymi dziećmi, które słuchały koncertu na kocach na trawie w cieniu drzew.

Plenerowe koncerty przy pijalni, na terenie dawnego uzdrowiska przy rondzie Matecznego (ul. Wadowicka 1b), odbywają się w wybrane niedziele od końca maja do końca września, zawsze od godziny 11. Każdy koncert trwa dwie i pół godziny.

W zielonej scenerii, pod chmurką występuje Salonowa Orkiestra Camerata pod dyrekcją Wiesława Murzańskiego wraz z solistami. W programie koncertów muzyki wiedeńskiej są najpiękniejsze walce, polki, czardasze oraz miniatury muzyki poważnej takich kompozytorów jak m.in. Johann Strauss, Franz Lehar, Emmerich Kalman, Robert Stolz, Johannes Brahms i wielu innych.

Wstęp wolny. W tym sezonie będzie okazja wysłuchać jeszcze koncertów w parku:

  • 21 lipca,
  • 11 i 25 sierpnia
  • oraz 15 i 29 września.

Koncerty w Parku Zdrojowym mają nawiązywać do spotkań muzycznych, jakie odbywały się tu za czasów Antoniego Matecznego, założyciela zakładu wodoleczniczego w tym miejscu.

Obecnie koncerty są też okazją do odwiedzenia parku i poszukania tutaj ochłody.

Przypomnijmy, że wybudowana w ostatnich latach Krakowska Pijalnia Zdrojowa na terenie dawnego uzdrowiska przy rondzie Matecznego została otwarta w 2021 roku. W pijalni tej - pod nazwami "Mateczny Zdrój" i "Anton" - powróciła do nas woda odkryta pod koniec XIX wieku przez Antoniego Matecznego, od tamtego czasu znana i ceniona w Krakowie. Naturalna woda mineralna, którą można się raczyć przy rondzie Matecznego, jest wydobywana z głębokości 36-37 metrów. Jak wyliczają specjaliści, warto wodę z Matecznego stosować m.in. w profilaktyce kamieni moczowych, pomaga na zaparcia i podrażnienia jelita grubego, skutecznie usuwa piasek z nerek, dobra jest zarówno na otyłość, jak i np. na kaca.

"Mateczny Zdrój" to woda wysokozmineralizowana (jest to odpowiednik i następca dawnej "Krakowianki"). Natomiast woda "Anton" (została tak nazwana tak na cześć Antoniego Matecznego, który w metryce urodzenia widnieje jako Anton) to woda średniozmineralizowana. Ta pierwsza ma bardziej wyczuwalny smak i zapach, ma też silniejsze działanie prozdrowotne. A "Anton" to woda mineralna przeznaczona do picia na co dzień.

Zaczęły się wakacje. Dalej, pomimo wysokich cen, wybieramy Polskę

od 7 lat
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska