MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na Rynku Głównym stanął drugi pomnik Adama Mickiewicza

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Na Rynku Głównym od strony ul. Szewskiej stanął drugi pomnik Adama Mickiewicza
Na Rynku Głównym od strony ul. Szewskiej stanął drugi pomnik Adama Mickiewicza Andrzej Banaś
Ten pierwszy, jeden z symboli Krakowa, stanął na płycie Rynku 26 czerwca 1898 roku - w stulecie urodzin Adama Mickiewicza. 24 października po drugiej stronie Sukiennic stanął drugi "Adaś" - w rocznicę 200-lecia wydania "Ballad i Romansów". Ten pierwszy powstał według projektu Teodora Rygiera, ten drugi to dzieło pracowni Teatru Groteska i stanowi niemal wierną replikę oryginalnego 10-metrowego monumentu. „Trzeba było uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o ustanowieniu roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego, aby poeta przestał być samotny i otrzymał brata bliźniaka” – informuje teatr, zapowiadając w ten sposób festiwal „Materia Prima”. Kto chce zobaczyć drugiego "Adasia", musi się pospieszyć, pomnik będzie stał na Rynku Głównym od strony ul. Szewskiej tylko przez trzy dni, do środy 26 października.

- W teatrze nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego ten pomnik się tu pojawił – mówi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, rzeczniczka prasowa festiwalu. - Na Rynku zostanie tylko trzy dni, ale później pojawi się w innych miejscach Krakowa, nie zdradzimy ich jeszcze, ponieważ chcemy, żeby Adam Mickiewicz miał spektakularne wejście.

„Nowy Mickiewicz” ma zwrócić uwagę na rolę i miejsce teatru w społecznej świadomości. Akcji towarzyszyć będzie hasło: „Związki partnerskie z teatrem – polecam”. Odsłonięcie bliźniaczego pomnika Adama Mickiewicza na Rynku w Krakowie jest zapowiedzią odbywającej się w lutym 2023 roku w Krakowie 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy „Materia Prima”. Adam Mickiewicz został „twarzą” tej edycji festiwalu.

- Adam Mickiewicz nie znalazł się tu przez przypadek. Był wielkim zwolennikiem Cirque-Olympique, założonego w Paryżu w 1782 roku, protoplasty takiej formy teatru, do jakiej nawiązuje festiwal „Materia Prima” – wyjaśnia Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. - Zwracał uwagę na magię teatru, ale też realizował zjawiska niemożliwe w tradycyjnym teatrze, wykorzystując np. efekty iluzjonistyczne. Pokazywano tu trzęsienia ziemi, burze, powodzie. W takich efektach lubował się teatr romantyczny.

Realizowany przez Teatr Groteska festiwal „Materia Prima” jest przeglądem najlepszych zespołów teatralnych i baletowych na świecie, popularyzuje największe gwiazdy tworzące teatr ponad barierami językowymi i prezentuje najsłynniejsze spektakle. Materią tego teatru są środki pozawerbalne takie jak: wysublimowana plastyka, rozbudowany ruch sceniczny, muzyka, które pozwalają na tworzenie sugestywnych, wieloznaczeniowych i przemawiających do każdego obrazów teatralnych. Szósta edycja festiwalu „Materia Prima” odbędzie się w lutym przyszłego roku w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska