Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków na weekend. Spacer po mieście śladem filmu "Lista Schindlera"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Na terenie Kamieniołomu Liban wciąż można zobaczyć pozostałości scenografii filmu "Lista Schindlera"
Na terenie Kamieniołomu Liban wciąż można zobaczyć pozostałości scenografii filmu "Lista Schindlera" Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W latach 90. XX wieku Kraków stał się plenerem jednego z najsłynniejszych filmów Stevena Spielberga "Lista Schindlera". Akcja nagrodzonego ośmioma Oscarami dzieła rozgrywa się niemal całkowicie w autentycznych miejscach. Spacer śladami filmowych miejsc to propozycja na zwiedzanie Krakowa z kluczem.

FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

od 16 lat

- Wycieczka szlakiem "Listy Schindlera" to jedna z wielu naszych propozycji tras tematycznych po Krakowie dostępnych na stronie internetowej Kraków Travel - mówi Justyna Skalska z Krakowskiego Biura Festiwalowego. - Wycieczka jest propozycją na cały dzień, wiedzie szlakiem od Kazimierza po Podgórze. Czytając opis na stronie, na każdym "przystanku" dowiemy się o historii powstawania filmu w danym miejscu Krakowa.

Ekipie realizatorskiej udało się oddać prawdę historyczną i atmosferę tamtych czasów głównie dzięki zachowanym oryginalnym zabudowaniom: byłemu zakładowi Deutsche Emailwarenfabrik na Zabłociu, terenom byłego getta w Podgórzu czy autentycznej przestrzeni żydowskiego Kazimierza. Wierną replikę obozu koncentracyjnego w Płaszowie zbudowano na potrzeby filmu w pobliskich kamieniołomach, w oryginalnych plenerach stanęła również makieta willi obozowego komendanta Amona Götha.

Lato coraz bliżej. Gdzie pojechać nad wodę blisko Krakowa? (na zdjęciu - Bagry)

Gdzie nad wodę w Krakowie i okolicach? Sprawdźcie miejsca na...

Za bazę filmową służyło studio telewizyjne w krakowskim Łęgu, gdzie w hali zdjęciowej zbudowano część dekoracji. Wszystkie obiekty powstałe na potrzeby produkcji zostały zaprojektowane przez polskich scenografów Allana Starskiego i Ewę Braun, którzy za tę produkcję zostali uhonorowani Oscarami. Nagroda Akademii Filmowej za zdjęcia powędrowała także do Janusza Kamińskiego.

- Zwiedzanie warto rozpocząć od krakowskiego Kazimierza, a konkretnie od ul. Szerokiej, serca żydowskiego Kazimierza, która w filmie Spielberga „zagrała” plac Zgody w getcie. Kolejnym punktem na tej trasie jest podwórze kamienicy przy ul. Józefa 12, uznawane za jedno z najpiękniejszych miejsc na całym Kazimierzu - mówi Justyna Skalska.

Trasa spaceru wiedzie w stronę Podgórza, gdzie znajdowało się getto, a następnie kieruje się w stronę byłego obozu KL Plaszów.

- W filmie jest scena, kiedy Oscar Schindler razem ze swoją przyjaciółką Ingrid oglądają Kraków ze Wzgórz Lasoty w momencie likwidacji getta. Jest to scena, w której dostrzegli dziewczynkę w czerwonym płaszczyku - przypomina Skalska.

Kolejnym punktem jest przejście pod Kopiec Krakusa oraz kamieniołom Liban. Tu można zobaczyć pozostałości atrap budynków wykorzystanych na planie filmowym.

Z lewej kamienica - a w zasadzie to, co nie zostało - w której kiedyś znajdowała się m.in. kino Apollo. Z prawej - tak ma wyglądać nowy hotel

Kraków. Z zabytkowego budynku przy św. Tomasza została sama ...

Spacer kończy się na Placu Bohaterów Getta - stąd wiedzie do Fabryki Schindlera, gdzie można poznać całą historię ratowania Żydów.

- Na stronie Kraków Travel jest około dwudziesty szlaków wycieczek po Krakowie. Zainteresowani tematyką filmową znajdą wśród naszych propozycji także spacer "Filmowy Kraków", jeśli komuś bliska jest tematyka żydowska polecam spacer "Żydowski Kazimierz" - mówi współtwórczyni krakowskich tras wycieczkowych Justyna Skalska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska