Wystawa „Wesoła wczoraj i dziś” przy ul. Kopernika 19 prezentuje szlak historyczno-kulturowy Via Medicorum. Zdjęcia, które będzie można oglądać do końca października tego roku, przedstawiają zabytkowe budynki dawnych klinik z niecodziennej perspektywy, bo z lotu ptaka, na tle panoramy miasta. Zostały one zestawione z archiwalnymi fotografiami dokumentującymi zapomnianą już szpitalną codzienność Wesołej. Portrety lekarzy i naukowców, którzy przez stulecia odkrywali tu tajemnice medycyny dopełniają całości.
Wszystko po to, by przypomnieć niezwykłą historię dzielnicy, która po wyprowadzce Szpitala Uniwersyteckiego do Prokocimia zmienia swoje oblicze i powoli staje się przestrzenią spotkań z przyrodą, kulturą i sztuką, czego najlepszym dowodem są chociażby wydarzenia organizowane w ramach projektu „Sanatorium Sztuka” - piszą urzędnicy.
"Powoli" to słowo klucz. Za zagospodarowanie Wesołej od lat odpowiedzialna jest spółka miejska Agencja Rozwoju Miasta Krakowa. Plan jak zmienić się ma Wesoła jest, ale jego realizacja pozostawia wiele do życzenia. ARMK wynajmuje część budynków, prowadziła też rozbiórkę tych, których nie udało się jej wynająć (choć rozbiórka została przerwana z powodu niedopełnienia procedur). Po przepychankach sądowych jednak uznano, że jest ona legalna. Fakt jest jednak taki, że teren ten miał zostać przygotowany i otwarty dla mieszkańców, stać się przestrzenią rekreacji, spędzania wolnego czasu, spotkań. Tak, na razie można na niego wejść i się przespacerować, ale to chyba zbyt mało. Byliśmy na miejscu, tak rozbiórkę wznowiono, pojawiło się więcej gruzu, ale ciągle cześć niechcianych budynków stoi...
Via Medicorum nie będzie w żaden sposób ingerować w zagospodarowywane na nowo budynki. Na ul. Kopernika, przy wybranych gmachach dawnych klinik szpitalnych i zakładów teoretycznych zostaną rozmieszczone tabliczki w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), informujące o historii budynku.
Oprócz nazwy, daty wzniesienia gmachu i nazwiska projektanta, znajdzie się tam krótka notka o odkryciu lub osiągnięciu na polu nauk medycznych, które miało miejsce w tym budynku, a także wybrane historyczne zdjęcie. Ponadto, na tablicy będzie umieszczony albo kod QR, albo link, który przeniesie użytkownika do strony zawierającej szczegółowe informacje oraz materiał ilustracyjny dotyczący obiektu czy wielkich odkryć z nim związanych.
Przypominamy, jakie budynki zostały wytypowane do Via Medicorum:
- Zespół budynków przy ul. Kopernika 7 (dawny budynek kliniki lekarskiej)
- Theatrum Anatomicum przy ul. Kopernika 12
- Dawny budynek Kliniki Chorób Wewnętrznych przy ul. Kopernika 15
- „Nowy” budynek szpitala św. Łazarza ul. Kopernika 17
- „Stary” budynek szpitala św. Łazarza (klasztor) przy ul. Kopernika 19
- Budynek Białej Chirurgii przy ul. Kopernika 40
- Budynek Czerwonej Chirurgii przy ul. Kopernika 21
- Budynek Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa (dawniej Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Opiekunek Zdrowia) przy ul. Kopernika 25
- Budynek Collegium Śniadeckiego przy ul. Kopernika 27
- Budynek dawnej Kliniki Neurologii i Psychiatrii przy ul. Botanicznej 3
Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku