Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy najnowszy plan zagospodarowania poszpitalnego terenu na Wesołej w Krakowie. Będzie tam nauka, kultura oraz gastronomia

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Wesoła w Krakowie
Wesoła w Krakowie brak
Centrum szkoleniowe dla gastronomii, kuchnia regionu, Apteka Designu, Biblioteka Kraków, Europejskie Centrum Muzyki Sakralnej - to tylko część z pomysłów na zagospodarowanie ponad 9-hektarowego fragmentu Wesołej, który miasto kupiło od Szpitala Uniwersyteckiego. Agencja Rozwoju Miasta Krakowa przedstawiła nam swój najnowszy plan na urządzenie dawnej dzielnicy z pięknymi, historycznymi gmachami. Gminna spółka zapewnia, że krok po kroku realizuje zadanie, ale nie tak szybko, jakby sobie tego życzyła. Dlaczego? Wśród przeszkód wymienia wysoką inflację, wojnę na Ukrainie, jak również kryzys gospodarczy.

Drgnęło w sprawie zagospodarowania Wesołej. Jakie są plany?

Nieco ponad 9-hektarowy fragment dawnej dzielnicy Wesoła od wielu miesięcy urządza na nowo powołana w 2019 r. Agencja Rozwoju Miasta Krakowa. To gminna spółka, odpowiedzialna też za budowę Krakowskiego Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Radni miejscy irytowali się, że na zakupionym przez miasto poszpitalnym terenie niewiele się dzieje. Pojawiały się co prawda zapowiedzi, co znajdzie się w poszczególnych budynkach, ale bez konkretnych dat. W ostatnich tygodniach coś jakby drgnęło.

ARMK zapowiedziała np., że we wrześniu w dawnej aptece przy ul. Kopernika Krakowskie Biuro Festiwalowe planuje otwarcie miejsca, przeznaczonego dla twórców. Ma tam działać Apteka Designu, w której znajdą się m.in. pracownie dla artystów, jak również przestrzeń co-workingowa dla designerów.

Poznaliśmy przyszłość kościoła na Wesołej

Tymczasem jak się dowiedzieliśmy, zapadła także decyzja w sprawie przyszłości Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kopernika, który wraz z innymi budynkami na terenie Wesołej miasto kupiło od Szpitala Uniwersyteckiego. Swego czasu był plan, by świątynię przejęła krakowska kuria bądź Kościół Narodowy w Polsce. Nie zostanie on jednak zrealizowany.

- Zdecydowaliśmy - po rozmowach z dyrekcją SU - że dopóki na Wesołej są pacjenci, kościół nadal będzie funkcjonował tak, jak do tej pory - mówi prezes ARMK Jan Pamuła. Przypomnijmy, że nie wszystkie szpitalne oddziały przeniosły się do nowej siedziby lecznicy przy ul. Jakubowskiego.

Posługę dla wiernych, także chorych oraz ich rodzin, będzie nadal zapewniać Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra. - My ze swojej strony zajmiemy się organizacją koncertów muzyki poważnej. Chcemy bowiem, aby na Wesołej powstało Europejskie Centrum Muzyki Sakralnej - podkreśla prezes ARMK.

Tymczasem 18 sierpnia do budynku dawnego klasztoru przy ulicy Kopernika 19, gdzie przez lata mieściła się administracja Szpitala, wprowadzi się Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble. Grupa specjalizuje się w wykonywaniu muzyki nowej. W 2021 r. Spółdzielnia została wyróżniona Ensemble Prize od Ernst von Siemens Musikstiftung. Z kolei rok później zespół otrzymał nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej oraz Fryderyk 2022 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna.

- To drugi, ale nie ostatni mamy nadzieję zespół muzyczny, jaki postanowił przestrzeń Wesołej uczynić swoim domem. Przypomnijmy, że w dawnym budynku klasztoru przy ul. Kopernika, w oczekiwaniu na koniec budowy Krakowskiego Centrum Muzyki przy ulicy Piastowskiej, zadomowiła się już Capella Cracoviensis - poinformowali nas w Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.

"Działamy, choć nie tak szybko, jakbyśmy chcieli"

Jak wspomnieliśmy, miejska część Wesołej to nieco ponad 9 hektarów (9,15 ha), których granice wyznaczają ulice: Śniadeckich, Kopernika, Grzegórzecka oraz Blich. Jak informowaliśmy końcem ubiegłego roku, zagospodarowanie tego terenu wraz z kilkunastoma budynkami może potrwać 10 lat.

W Agencji Rozwoju Miasta Krakowa mówią, że realizacja zadania postępuje, ale nie tak szybko, jak chciałaby tego spółka. Przedstawiciele ARMK wyjaśniają, że to efekt "niesprzyjającej ekonomicznie rzeczywistości". Gminnej spółce chodzi m.in. o wysoką inflację. Ale nie tylko. W efekcie pandemii koronawirusa wiele firm przeszło na pracę zdalną. Część przedsiębiorców nie będzie się wobec tego decydować na najem powierzchni w poszpitalnych gmachach, bo byłoby to ekonomicznie nieopłacalne.

- Pandemia, wojna w Ukrainie, galopująca inflacja, kryzys gospodarczy. Każdy odczuł te problemy na własnej skórze. Mimo to, krok po kroku, robimy swoje - mówił początkiem sierpnia prezes Jan Pamuła.

W zagospodarowaniu Wesołej sprawnie i z głową miał pomóc międzynarodowy konkurs architektoniczny. Pomysły na urządzenie terenu, na którym stoją piękne, historyczne gmachy klinik, wznoszone w większości w XIX wieku, mieli przedstawić światowi architekci. Jednak ARMK ostatecznie zrezygnowała z ogłoszenia konkursu: "z powodów finansowych". Spółka ma jednak inny pomysł.

- Rozpoczęliśmy rozmowy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii oraz Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej, by to właśnie studenci, przyszli architekci i urbaniści, przedstawili swoje propozycje, dotyczące zagospodarowania Wesołej - poinformowała nas Agencja.

Na razie wydaje się, że poszpitalny obszar zdominują kultura oraz nauka. Na Wesołej działa już m.in. Krakowskie Biuro Festiwalowe, a w przyszłości ma się tam również wprowadzić Biblioteka Kraków. Ale znajdzie się też miejsce dla gastronomii (pełny plan na urządzenie całej Wesołej jest na końcu artykułu).

Tymczasem przypomnijmy, że zmienić się ma również fragment Wesołej, który nie należy do miasta. Ostatnio ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną nowej, dodatkowej siedziby Instytutu Ekspertyz Sądowych, która ma powstać przy ulicy Śniadeckich: w pobliżu Sądu Apelacyjnego, Sądu Okręgowego oraz Prokuratury Okręgowej. Realizacja tej inwestycji ma kosztować 110 milionów złotych.

Plany ARMK na poszczególne budynki:

  • Kopernika 19A - w dawnej poszpitalnej aptece powstaje Apteka Designu,
  • Kopernika 15, 15A i 15B - tu ma powstać siedziba Biblioteki Kraków. Planowany jest też nowoczesny pawilon konferencyjno-edukacyjny, nawiązujący swoim wyglądem do palmiarni, znajdującej się w pobliskim Ogrodzie Botanicznym,
  • Kopernika 17 i 17A (Stara kuchnia) - do końca września br. budynki są jeszcze w posiadaniu Szpitala Uniwersyteckiego. Trwają jednak przygotowania do przejęcia nieruchomości przez ARMK,
  • Kopernika 19 - kościół Niepokalanego Poczęcia NMP,
  • Kopernika 19 (klasztor) - na I piętrze mieści się czasowa siedziba Capelli Cracoviensis. Muzycznym gospodarzem części budynku od sierpnia będzie także Spółdzielnia Muzyczna. Na parterze znajduje się Biuro Inwestycji ARMK i część administracji Szpitala im. Św. Ludwika. Prowadzone są także rozmowy z innymi najemcami (branże artystyczne i medyczne),
  • Kopernika 21 (Czerwona Chirurgia) - ARMK przygotowuje się do remontu tej zabytkowej poszpitalnej nieruchomości. Jest już zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na przeprowadzenie koniecznych prac. ARMK ma już także pozwolenie na budowę,
  • Kopernika 21B (Stara szwalnia) - budynek wynajmowany przez PLEYADEX 5, ma w nim powstać centrum szkoleniowe dla gastronomii. Prace trwają,
  • Kopernika 21A (Oddział kliniczny Psychiatrii SU) - budynek będzie zajmowany przez Szpital do końca 2023 roku,
  • Kopernika 19A (Króliczarnia) - budynek jest zajmowany przez grupę obsługi technicznej ARMK,
  • Kopernika 19E - trwające prace rozbiórkowe, mające na celu uporządkowanie terenu, na którym stał zniszczony, niezabytkowy budynek, w którym mieściły się szpitalne warsztaty i garaże, zostały czasowo wstrzymane. Wojewoda z powodów formalnych (niepoinformowanie wszystkich stron) musi powtórzyć postępowanie, dotyczące wydania zgody na ich prowadzenie,
  • Grzegórzecka 18 (dawna urologia) - najemca, spółka PLEJADES-6, prowadzi prace i uzgodnienia w celu otwarcia planowanej działalności gastronomicznej (kuchnia regionu),
  • Śniadeckich 3 - aktualnie budynek nie jest zagospodarowany, niemniej prowadzone są wstępne rozmowy z potencjalnymi inwestorami,
  • Śniadeckich 5 - obiekt aktualnie nie jest zagospodarowany po opuszczeniu przez Centrum Pomocy Ukrainie. W części jest zajmowany przez fundację Unicorn. Prowadzone są wstępne rozmowy z potencjalnym inwestorem.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska