Zarząd Zieleni Miejskiej chwilę analizował sprawę z prawnikami. "Informujemy, że na akwenie zostanie wprowadzony zakaz połowu ryb wraz z oznakowaniem. Służby porządkowe oraz Państwowa Straż Rybacka zostaną powiadomione o zakazie wędkowania" - odpowiedział w końcu ZZM.
- Zakaz wędkowania na Zakrzówku to bardzo dobra decyzja Zarządu Zieleni Miejskiej i cieszymy się, że argumenty Akcji dla Ziemi na Zakrzówku zostały przyjęte z pełnym zrozumieniem - komentuje Paweł Bystrowski. - Zachowamy naturalną ekosferę akwenu, a pamiętajmy, że duże, dorodne okazy ryb stanowią również atrakcję przyrodniczą, ale, co nie mniej ważne, zapewnimy bezpieczeństwo kąpiących - płetwonurków i pływających długodystansowo (zdarzały się niebezpiecznie sytuacje zaplątywania się w żyłki wędkarskie). Oczywiście przed nami praca nad egzekucją przepisów, ale mam nadzieję, że wędkarze zachowają się wzorowo - w końcu w mieście i tuż poza nim nie brakuje oficjalnych łowisk, które nie budzą kontrowersji - dodaje prezes stowarzyszenia.
Do stowarzyszenia docierają sygnały od osób czynnie korzystających z akwenu na Zakrzówku uprawiających pływanie długodystansowe, ale przede wszystkim od płetwonurków, że zaobserwowali w tym sezonie widocznie mniejszą ilość dużych okazów ryb np. sumów szczupaków czy sandaczy. Kilku płetwonurków wykonujących nurkowania w godzinach nocnych potwierdziło, że widzieli osoby wędkujące.
Stowarzyszenie już wcześnie apelowało do urzędników o wzmożenie patroli straży miejskiej i kontrolę pod kątem wędkowania i prewencyjnego spisywania osób wędkujących. Ponadto o porozumienie się z Okręgiem Polskiego Związku Wędkarskiego w Krakowie, odnośnie kontroli uprawnień do wędkowania osób wykonujących połowy na Zakrzówku, a przede wszystkim skutecznym uniemożliwieniu tegoż na tym akwenie. Ostatecznie zawnioskowali o zmiany w regulaminie Parku Zakrzówek, w którym wprost będzie wskazany zakaz wędkowania.
ZZM ogłosił już na FB, że w najbliższych dniach w Parku Zakrzówek wprowadzony zostanie zakaz wędkowania i połowu ryb. Zakaz będzie obowiązywał na terenie całego zbiornika wodnego stanowiąc doprecyzowanie §6 pkt 2. Regulaminu: Na terenie parku zabrania się płoszenia i chwytania ptactwa oraz innych dzikich zwierząt; O tym fakcie poinformowane zostaną oczywiście służby porządkowe jak i Państwowa Straż Rybacka.
- Mamy nadzieję, że wprowadzony przepis spotka się ze zrozumieniem wędkarzy - pisze ZZM. i dodaje, że Park Zakrzówek to część wyjątkowego ekosystemu, którego wiele elementów podlega ochronie w kontekście zarówno bogatej flory jak i fauny. Park Zakrzówek jako miejsce przyrodniczo cenne objęty jest stałym nadzorem przyrodniczym. Ponadto zbiornik wykorzystywany jest w celach rekreacyjnych, również poza terenem kąpieliska np. przez płetwonurków czy pływaków długodystansowych. Niestety zwiększona w ostatnim czasie intensywność połowów doprowadzała również do sytuacji niebezpiecznych jak np. zaplątywania się w żyłki wędkarskie. Ewentualne przyszłe badania ichtiofauny pozwolą ocenić, czy możliwe jest w przyszłości wprowadzenie w tym miejscu gospodarki rybackiej, tak jak ma to miejsce chociażby nad Zalewem Bagry.
Zakaz wędkowania egzekwowany będzie przez służby porządkowe.
Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów