Na początku ostrzegamy! Kąpiele na Zakrzówku na razie na własną odpowiedzialność. Nie ma jeszcze ratowników. Oficjalnie kąpieliska na Bagrach i Zakrzówku zostaną uruchomione 22 czerwca o godz. 10.00. Od tego momentu nad bezpieczeństwem użytkowników będą czuwać wykwalifikowani ratownicy. Ze strzeżonych akwenów będziemy mogli korzystać w godzinach 10.00–18.00, do 3 września.
Przewodnik po kąpielisku na Zakrzówku
Na kąpielisko składa się pięć niecek basenowych o różnej głębokości, strzeżonych przez ratowników:
- niecka nr 1 o głębokości 350 cm – strefa dla umiejących pływać,
- niecka nr 2 o głębokości 80 cm – strefa dla nieumiejących pływać,
- niecka nr 3 o głębokości 40 cm – strefa dla nieumiejących pływać, z wyznaczonym przy pomocy białych boi brodzikiem dla dzieci,
- niecka nr 4 o głębokości 120 cm – strefa dla nieumiejących pływać,
- niecka nr 5 o głębokości 350 cm – strefa dla umiejących pływać.
"Baseny pływające w tzw. małym zbiorniku pomieszczą 600 osób, gwarantując im bezpieczną kąpiel . Limit dostępu do całego obiektu ma na celu ochronę jego kameralnego charakteru oraz czystości wody i ochronę przyrody. Korzystając z wodnych uroków Zakrzówka zaleca się stosowanie preparatów do opalania niezawierających pochodnych ropy naftowej, sztucznych barwników, parabenów i silikonów" - zaznaczają urzędnicy miejscy. Czy i jak będą kontrolować tę liczbę? Nie wiadomo.
Zalew Zakrzówek powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. To jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych mieszkańców miasta. Woda ma tu niesamowicie piękny turkusowy kolor, dzięki złożom wapienia, który tu kiedyś wydobywano. Maksymalna głębokość zbiornika to około 32 metry.
Zakrzówek to nie tylko kąpielisko
Park Zakrzówek również jest już dostępny dla mieszkańców. Dawny kamieniołom, przekształcony w zbiornik z krystalicznie czystą wodą, dysponujący absolutnie unikalnymi walorami krajobrazowymi – park Zakrzówek już dostępny dla mieszkańców. Ten ponad 50 ha park to niezwykła różnorodność oferty rekreacyjnej na zielonej mapie Krakowa.
Parku Zakrzówek liczy ponad 50 ha, a wraz z przyległymi terenem to około 100 ha terenu zielonego praktycznie w samym centrum miasta. owstały tutaj ścieżki biegowe, specjalnie wymierzone i przygotowane tak, aby można było przeprowadzić profesjonalny trening biegowy, czy rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Pomagają w tym chociażby dostępne na trasie elementy do rozciągania czy pitniki. Zakrzówek to również duże możliwości dla rowerzystów, czy wspinaczy, którzy wyjątkowo chętnie korzystają z tego terenu.
Lokalizacja parku i kąpieliska:
Dzielnica VIII – między ulicami Tyniecką i Kapelanka, przy ul. Norymberska i Wołym.
Komunikacja miejska, dojazd
- linie autobusowe: 101, 112, 162, 194, 219, 578
- linie tramwajowe: 11, 17, 18, 22 i 52. Polecamy wysiąść na jednym z trzech przystanków: Park „Skały” Twardowskiego, Kapelanka, Grota-Roweckiego, Norymberska.
Infrastruktura nad zalewem Zakrzówek
- kąpielisko z toaletami, przebieralnia i prysznicami
- ścieżki spacerowe oraz oznakowane ścieżki biegowe
- pitniki
- strefy workout
- stoły do ping-ponga
- ściany wspinaczkowe
- punkty obserwacyjne
- huśtawki
- strefa grillowa
- miejsce piknikowe
- strefa kąpieli dla psów (dostępna będzie po zakończeniu prac przy dużym zbiorniku)
Sprawdź zanim wyjedziesz za granicę do pracy

- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Horoskop na czerwiec 2023 dla wszystkich znaków zodiaku
- W małopolskich lasach już rosną grzyby! Pierwsze okazy robią wrażenie
- Pierwsi plażowicze pojawili się już na Zakrzówku. Można już kąpać się tam legalnie!