https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. "Nie tylko mózg. Opowieść psychiatry o ludzkim umyśle" - nowa książka Marii Mazurek, dziennikarki Gazety Krakowskiej

Paweł Gzyl
"Nie tylko mózg. Opowieść psychiatry o ludzkim umyśle" - to tytuł nowej książki naszej redakcyjnej koleżanki - Marii Mazurek. Tym razem przeprowadziła ona wywiad-rzekę z psychiatrą - profesor Dominiką Dudek.

WIDEO: Krótki wywiad

Maria Mazurek to przede wszystkim dziennikarka „Gazety Krakowskiej”. I to właśnie pisząc do niej poznała profesora Jerzego Vetulaniego. Efektem tego spotkania okazały się pierwsze książki naszej redakcyjnej koleżanki – „Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg” czy „Sen Alicji, czyli jak działa mózg”. Ta ostatnia doczekała się właśnie swego rodzaju kontynuacji. Jest nią wywiad-rzeka z psychiatrą – profesor Dominiką Dudek - zatytułowany „Nie tylko mózg. Opowieść psychiatry o ludzkim umyśle”.

- Poznałam panią profesor przy okazji pisania kilku tekstów do „Gazety Krakowskiej” i od razu zwróciła ona na siebie moją uwagę wyjątkową wiedzą, którą potrafiła przekazać w jasny i czytelny dla każdego sposób. Dlatego w naturalny sposób narodził się pomysł na większą rozmowę w formacie książkowym. Okazało się, że to dobry pomysł, ponieważ pani profesor jest lekarzem wręcz renesansowym – łączy medyczne wykształcenie i wielką wiedzę o biologii człowieka z doskonałą orientacją w filozofii, religii czy historii – tłumaczy Maria Mazurek.

Dzięki lekturze wywiadu z profesor Dominiką Dudek, poznajemy bliżej pracę psychiatry – i okazuje się, że bycie tego rodzaju lekarzem sprawia, iż trzeba postrzegać człowieka w szerokim kontekście. Przyczyny jego zaburzeń czy schorzeń niekoniecznie muszą mieć bowiem przyczynę w ciele, ale również w jego emocjach, przeżyciach czy relacjach z innymi ludźmi. Tego rodzaju pojmowanie psychiatrii sprawia, iż jawi się nam ona jako najbardziej humanistyczna i interdyscyplinarna odmiana nauk medycznych.

- Pani profesor szczególną mocno zajmuje się w swej pracy chorobą dwubiegunową afektywną i depresją. Nic więc dziwnego, że te kwestie są ważnymi wątkami naszej rozmowy. Jest ich oczywiście znacznie więcej: to również starość, menopauza, różnice psychologiczne między kobietą a mężczyzną, fenomeny religijne w rodzaju opętania czy ekstazy. Pani profesor przytacza również kilka wyjątkowo ciekawych przypadków ze swojej naukowej działalności – dodaje Maria Mazurek.

Według najnowszych badań aż jedna czwarta (czyli ponad osiem milionów) mieszkańców naszego kraju ma problemy psychiczne. To oznacza, że w naszym najbliższym otoczeniu albo my sami, albo ktoś z naszych znajomych powinien odwiedzić psychiatrę. Rozmowa Marii Mazurek z profesor Dominiką Dudek pokazuje, że nie powinniśmy się tego bać i wstydzić o tym głośno mówić. Książka naszej redakcyjnej koleżanki może być punktem wyjścia do zastanowienia się nad tymi kwestiami. Zdobędziemy w niej informacje o związkach między biologią a psychologią, ale przede wszystkim o ludziach, którzy nas otaczają, i… o nas samych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
14 lutego, 20:35, Gość:

Psychiatria to na pewno bardzo trudna specjalność lekarska i nieraz te choroby to jest "śliski" temat. Łatwo jest bowiem "zrobić z kogoś wariata" i w ten sposób przykleić mi etykietę. Leki psychotropowe także nie są obojętne.

może dział sportowy zaszkodził ..

1/4 redakcji

no żeby ze statystyki odwiedzić lekarza to dość , ciekawe ....

G
Gość

Psychiatria to na pewno bardzo trudna specjalność lekarska i nieraz te choroby to jest "śliski" temat. Łatwo jest bowiem "zrobić z kogoś wariata" i w ten sposób przykleić mi etykietę. Leki psychotropowe także nie są obojętne.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska