FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

Ledwo w środę radni jednogłośnie podjęli uchwałę, by parkowi, który ma powstać między ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów nadać imię Wisławy Szymborskiej, a już pojawił się kolejny pomysł na to, jak oddać noblistce cześć. Elewację sąsiadującego z przyszłym parkiem hotelu miałby zdobić mural z wizerunkiem poetki.
- Inicjatywę nadania parkowi, który powstaje przy ul. Karmelickiej, imienia Wisławy Szymborskiej przyjęliśmy z dużym zainteresowaniem. W związku z tym, że park ma powstać obok Hotelu Nobilium - naszej nowej inwestycji - to chcielibyśmy, aby na elewacji budynku, która w ramach prac także będzie odnowiona, powstał mural z wizerunkiem noblistki. Chcemy wystąpić z taką inicjatywą i pozwoleniem do Urzędu Miasta Krakowa - mówi Joanna Ostrowska, zarządzająca rodzinną siecią Osti-hotele, do której należy Nobilium.
Z przyszłym parkiem sąsiaduje kamienica, która kiedyś była domem mieszkalnym, a wkrótce zostanie w niej otwarty hotel. Obecnie trwają prace związane z remontem budynku, które obejmą także odrestaurowanie elewacji kamienicy. Również od strony parkingu, gdzie powstanie nowy park. Ozdobienie jednej ze ścian muralem z wizerunkiem noblistki łączyłoby się tematycznie z patronką parku i, jak mówi Joanna Ostrowska, podkreślałoby walory samego parku.
Ostrowska czeka na decyzję w sprawie powstania parku literackiego, by zacząć starania związane z pozwoleniem na realizację muralu. Autor i koncepcja tego artystycznego przedsięwzięcia miałyby zostać wyłonione w drodze konkursu.
- Pomysł już od jakiegoś czasu chodził mi po głowie, stanowiłoby świetne dopełnienie społecznej inicjatywy. Mural to nie tylko ozdoba budynku, danie ścianom drugiego życia. To obecnie modny trend, turyści przemierzają Europę szlakiem najciekawszych murali, prowadzone są rankingi najpiękniejszych murali. Chciałabym, by mural Szymborskiej zrealizowali młodzi, kreatywni artyści – mówi właścicielka hotelu.
Czy do szlaku krakowskich murali wkrótce dołączy Szymborska na ścianie budynku sąsiadującego z parkiem jej imienia? Czas pokaże.
Wiele krakowskich street artowych rysunków już stało się punktami orientacyjnymi, jak np. mural Judah na Kazimierzu, poetyckie cytaty na budynku dawnego Składu Solnego na ul. Na Zjeździe czy mandala na ul. Lwowskiej, robot Stanisława Lema na Józefińskiej. Krakowskie murale coraz częściej nawiązują do dorobku kulturowego i historii miasta.