Zmiany na Dolnych Młynów w Krakowie
Inwestor odsłania elewacje nowych budynków. - W pierwszym kwartale przystąpimy do przebudowy budynku nr 1 (przy ulicy Dolnych Młynów) - informuje deweloper Noho Investment prowadzący budowę.
Teren inwestycji przy Dolnych Młynów 10 to łącznie 12 budynków. W I etapie ma powstać ok. 130 mieszkań o metraży od 25 do 125 metrów kwadratowych, w rozwiązaniach od 1 do 4 pokoi. W dalszych planach jest hotel na ok. 120 pokoi.
Dodatkowo zrealizowano projekt wspólnie z ASP w Krakowie i Fundacją Tytano w ramach „Galerii Rozproszonej”. To projekt artystyczny, który zostanie stworzony na ogrodzeniu inwestycji. Wyłoniono zwycięską realizację.
Powstanie płotal
Wyłoniono zwycięzcę konkursu na płotal „Migawki z życia kulturalnego i społecznego sławnej Cygarfabryki. Po szczegółowej analizie oraz wielu dyskusjach, jury jednogłośnie uznało, że zwycięski projekt to praca przygotowana przez zespół projektowy: Konrada Iwanowskiego i Łukasza Majerowskiego.

- Sztuka jest ważnym elementem każdej inwestycji NOHO, dlatego cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć młodych artystów i objąć mecenatem ten konkurs, promując ich kreatywność i pomysły. Wszystkie przesłane prace konkursowe były na bardzo wysokim poziomie, a profesjonalizm i zaangażowanie artystów sprawiły, że wybór zwycięzcy był niezwykle trudny - mówiDawid Sporysz, Dyrektor Zarządzający NOHO Investment. - Zwycięski projekt w naszych oczach wyróżnił się spójnością, harmonią kompozycji oraz subtelnym połączeniem dynamiki form z delikatnością detali. Projekt trafnie oddaje ideę konkursu, podkreślając, znaczenie Dolnych Młynów 10 jako miejsca niezwykle ważnego dla mieszkańców Krakowa, które dzięki rewitalizacji Cesarsko-Królewskiej Fabryki Tytoniowej ponownie stanie się pełnym życia miejscem na mapie miasta oraz adresem na pokolenia dla naszych klientów.
Twórcy opisują swoją koncepcję jako artystyczną podróż przez społeczno-kulturalną historię słynnej Cygarfabryki, ukazaną za pomocą migawek – fragmentów wspomnień, które łączą przeszłość z teraźniejszością. Centralnym motywem jest postać fotografa, symbolizująca pamięć i dokumentację, prowadząca widza przez narrację pełną dat, wydarzeń i symbolicznych postaci. Kluczowe momenty z dziejów fabryki zostają uchwycone w geometrycznej formie wizualnej, z dominującymi kolorami miedzi i granatu, co nadaje projektowi elegancji i wyrazistości.

Przypomnijmy też, że wraz z inwestycją ma się zmienić cała ulica Dolnych Młynów, o czym już pisaliśmy:
W sprawie Dolnych Młynów odbywały się też konsultacje społeczne. Powstał z nich raport:
Zieleń przy Dolnych Młynów
Łączny obszar zielony inwestycji Dolnych Młynów 10 to prawie pół hektara, co w połączeniu z Parkiem im. Wisławy Szymborskiej daje nam łącznie 1,3 hektara ogólnodostępnego terenu zielonego.

Projekt zagospodarowania terenu inwestycji przy ulicy Dolnych Młynów 10, który jest częścią dokumentacji projektowej, zakłada uzupełnienie istniejącej zieleni i wprowadzenie nowych nasadzeń drzew i krzewów.
Na obszarze przeznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego pod zieleń publiczną, jak również na terenach zielonych towarzyszących budynkom, znajdą się wysokie i dorodne drzewa, różnorodne krzewy i rośliny.
Przestrzeń zielona według projektu NOHO Investment będzie kolejnym elementem w systemie zieleni miejskiej wpisującym się w „zieloną” tradycję Krakowa: m.in. plant otaczających Stare Miasto.

Projekt zieleni Dolnych Młynów 10 będzie uzupełnieniem sieci przestrzeni zielonych najbliższego otoczenia: Parku Szymborskiej, Zielonej Krupniczej, Parku Krakowskiego im. Marka Grechuty, a w szerszej skali: plant, Parku Jordana, Błoń.
