https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Postęp prac na Dolnych Młynów. Nad wielką dziurą stanęły żurawie, pojawi się... płotal

Piotr Rąpalski
Dawne zakłady tytoniowe, później wielki knajpiany kompleks, a teraz plac budowy inwestycji w ramach, której powstaną apartamenty i hotel. Postępują pracę przy Dolnych Młynów w Krakowie. Jest wielka dziura w ziemi, ale pracują już też dwa żurawie. Inwestycja wychodzi z ziemi - dwukondygnacyjny parking podziemny jest zrealizowany w przeszło 70 proc. Mamy też nowe wizualizacje jednego z budynków. Pojawi się też... płotal.

Zmiany na Dolnych Młynów w Krakowie

Inwestor odsłania elewacje nowych budynków. - W pierwszym kwartale przystąpimy do przebudowy budynku nr 1 (przy ulicy Dolnych Młynów) - informuje deweloper Noho Investment prowadzący budowę.

Teren inwestycji przy Dolnych Młynów 10 to łącznie 12 budynków. W I etapie ma powstać ok. 130 mieszkań o metraży od 25 do 125 metrów kwadratowych, w rozwiązaniach od 1 do 4 pokoi. W dalszych planach jest hotel na ok. 120 pokoi.

Dodatkowo zrealizowano projekt wspólnie z ASP w Krakowie i Fundacją Tytano w ramach „Galerii Rozproszonej”. To projekt artystyczny, który zostanie stworzony na ogrodzeniu inwestycji. Wyłoniono zwycięską realizację.

Powstanie płotal

Wyłoniono zwycięzcę konkursu na płotal „Migawki z życia kulturalnego i społecznego sławnej Cygarfabryki. Po szczegółowej analizie oraz wielu dyskusjach, jury jednogłośnie uznało, że zwycięski projekt to praca przygotowana przez zespół projektowy: Konrada Iwanowskiego i Łukasza Majerowskiego.

Noho

- Sztuka jest ważnym elementem każdej inwestycji NOHO, dlatego cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć młodych artystów i objąć mecenatem ten konkurs, promując ich kreatywność i pomysły. Wszystkie przesłane prace konkursowe były na bardzo wysokim poziomie, a profesjonalizm i zaangażowanie artystów sprawiły, że wybór zwycięzcy był niezwykle trudny - mówiDawid Sporysz, Dyrektor Zarządzający NOHO Investment. - Zwycięski projekt w naszych oczach wyróżnił się spójnością, harmonią kompozycji oraz subtelnym połączeniem dynamiki form z delikatnością detali. Projekt trafnie oddaje ideę konkursu, podkreślając, znaczenie Dolnych Młynów 10 jako miejsca niezwykle ważnego dla mieszkańców Krakowa, które dzięki rewitalizacji Cesarsko-Królewskiej Fabryki Tytoniowej ponownie stanie się pełnym życia miejscem na mapie miasta oraz adresem na pokolenia dla naszych klientów.

Twórcy opisują swoją koncepcję jako artystyczną podróż przez społeczno-kulturalną historię słynnej Cygarfabryki, ukazaną za pomocą migawek – fragmentów wspomnień, które łączą przeszłość z teraźniejszością. Centralnym motywem jest postać fotografa, symbolizująca pamięć i dokumentację, prowadząca widza przez narrację pełną dat, wydarzeń i symbolicznych postaci. Kluczowe momenty z dziejów fabryki zostają uchwycone w geometrycznej formie wizualnej, z dominującymi kolorami miedzi i granatu, co nadaje projektowi elegancji i wyrazistości.

Noho

Przypomnijmy też, że wraz z inwestycją ma się zmienić cała ulica Dolnych Młynów, o czym już pisaliśmy:

W sprawie Dolnych Młynów odbywały się też konsultacje społeczne. Powstał z nich raport:

Zieleń przy Dolnych Młynów

Łączny obszar zielony inwestycji Dolnych Młynów 10 to prawie pół hektara, co w połączeniu z Parkiem im. Wisławy Szymborskiej daje nam łącznie 1,3 hektara ogólnodostępnego terenu zielonego.

Noho

Projekt zagospodarowania terenu inwestycji przy ulicy Dolnych Młynów 10, który jest częścią dokumentacji projektowej, zakłada uzupełnienie istniejącej zieleni i wprowadzenie nowych nasadzeń drzew i krzewów. 

Na obszarze przeznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego pod zieleń publiczną, jak również na terenach zielonych towarzyszących budynkom, znajdą się wysokie i dorodne drzewa, różnorodne krzewy i rośliny.

Przestrzeń zielona według projektu NOHO Investment będzie kolejnym elementem w systemie zieleni miejskiej wpisującym się w „zieloną” tradycję Krakowa: m.in. plant otaczających Stare Miasto.

Noho

Projekt zieleni Dolnych Młynów 10 będzie uzupełnieniem sieci przestrzeni zielonych najbliższego otoczenia: Parku Szymborskiej, Zielonej Krupniczej, Parku Krakowskiego im. Marka Grechuty, a w szerszej skali: plant, Parku Jordana, Błoń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska