Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nieruchome schody przy dworcu autobusowym znów staną się ruchome? Jest taka szansa

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Zepsute schody ruchome na ul Bosackiej w Krakowie mogą ruszyć jeszcze w 2023 roku. Jeszcze w I kwartale zostanie ogłoszony przetarg.
Zepsute schody ruchome na ul Bosackiej w Krakowie mogą ruszyć jeszcze w 2023 roku. Jeszcze w I kwartale zostanie ogłoszony przetarg. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Zarząd Dróg Miasta Krakowa planuje jeszcze w pierwszym kwartale 2023 roku ogłosić przetarg na znalezienie wykonawcy, który podejmie się jednego z bardziej karkołomnych zadań w mieście. "Wymiana dwóch ciągów schodów ruchomych wraz z budową zadaszenia i niezbędnej infrastruktury technicznej w ciągu ul. Bosackiej" - to zadanie dla prawdziwego herosa, który będzie miał szansę nareszcie wyswobodzić krakowian od problemu zepsutych schodów przy dworcu autobusowym MDA. Na to zadanie jednostka miejska zabezpieczyła blisko 2,7 mln zł.

Gdy pytamy o szczegóły tego przetargu Jacka Bartlewicza, rzecznika prasowego Zarządu Dróg Miasta Krakowa, odpowiada nam z pewną dozą ostrożności, że jest za wcześnie na konkretne terminy i deklaracje. Rzecznik tłumaczy, że trzeba wziąć pod uwagę choćby to, czy przetarg uda się rozstrzygnąć bez odwołań.

- Samo wyprodukowanie schodów to mniej więcej 6 miesięcy plus montaż. Dochodzi do tego też montaż zadaszenia, na które mamy ważne pozwolenie na budowę. Tak czy owak zmierzamy do tego, aby jeszcze w tym roku rozpocząć prace przy wymianie tychże schodów - mówi nam Jacek Bartlewicz.

Już sama informacja o planach przeprowadzenia przetargu na to zadanie napawa dużym optymizmem. Przypominamy, że w grudniu 2022 roku minęło 1500 dni odkąd odwiedzający dworzec autobusowy nie mogą korzystać ze schodów.

- To po prostu wstyd, że na dworcu już od lat mamy nieruchome schody ruchome, które są przecież pierwszą wizytówką naszego miasta, na jaką trafiają po przyjeździe podróżni – mówił nam w ubiegłym roku Łukasz Gibała, radny miasta Krakowa, który wyliczył również, że pierwszy problem ze schodami pojawił się ponad 17 lat temu, ponieważ nie wykonano nad nimi zadaszenia, które, jak się później okazało, było kluczowe do zabezpieczenia ich przez działaniem czynników atmosferycznych.

Brak zadaszenia przesądził nad decyzją, że kolejne naprawy schodów są bezsensowne. Prace nad projektem zadaszenia rozpoczęły się w 2019 roku.

Gdy w ubiegłym roku pytaliśmy Zarząd Dróg Miast Krakowa o to, co dalej ze schodami, słyszeliśmy w odpowiedzi – Po wielokroć odpowiadaliśmy już na te pytania redakcji. Nic nowego w sprawie się nie wydarzyło. Tymczasem rok 2023 przyniósł tak długo wyczekiwaną zmianę.

Przypominamy, że na naprawianie schodów przez ostatnie 4 lata wydano kilkaset tysięcy złotych. Schody miały być naprawiane 19 razy, a decyzja o ich całkowitym wyłączeniu (schody jadące do góry stanęły w 2018 r., jadące w dół w 2019 r.) zapadła po tym, jak urzędnicy doszli do wniosku, że dopóki zadaszenie nie będzie zrobione, to nie ma sensu wkładać w ich naprawę kolejnych setek tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska