FLESZ - "Wyjątkowa waloryzacja emerytur" - poznaj szczegóły

Biblioteka Książąt Czartoryskich przygotowała kolejny z serii pokazów, tym razem poświęcony pamiątkom po europejskich i polskich władcach. Wśród eksponatów odwiedzający znajdą rękopisy, starodruki i mapy - materiały odnoszące się do europejskich królów, dokumenty związane z dynastami panującymi w Polsce czy XVI-wieczne horoskopy. Interesującym obiektem jest karta z wykresem horoskopu urodzenia Jakuba Sobieskiego, dołączona do sporządzonego na jego podstawie prognostyku.
Najstarszemu synowi króla Jana III Sobieskiego próbowano przepowiedzieć, czy m. in. zostanie królem – nie było to mu jednak pisane, do takiego wniosku doszedł też autor prognostyku - zdradza kuratorka wystawy Ewa Nowak. - Ciekawymi eksponatami na wystawie są też trzy modlitewniki – króla Słońce Ludwika XIV i jego żony, Ludwika XV oraz Marii Leszczyńskiej. Jest także ofiarowany byłej królowej hiszpańskiej Marii Krystynie de Bourbon rękopis z przepisaną w różnych językach świata modlitwą „Ojcze Nasz". Maria Krystyna de Bourbon była teściową Władysława Czartoryskiego, dlatego też rękopis znalazł się w tych zbiorach, jako część Archiwum Rodzinnego – tłumaczy.
Na pokazie można zobaczyć dokumenty pergaminowe – wystawiane przez papieża Juliusza II, cesarza Maksymiliana I, króla Zygmunta I Starego oraz królów francuskich Karola V Mądrego i Karola IX. Inne cenne materiały to drzeworyt ukazujący posiedzenie senatu w obecności króla Aleksandra Jagiellończyka ze Statutu Jana Łaskiego z 1506 roku czy XVIII-wieczne mapy Pietera Schenka i Johanna B. Homanna. Na wystawie wyeksponowano także wywody genealogiczne, w tym Drzewo Jessego – XV-wieczne wyobrażenie drzewa genealogicznego Jezusa Chrystusa, sięgającego do ojca biblijnego króla Dawida.
Prezentowane materiały mają nie tylko wartość historyczną, w ciekawy sposób pokazują również wzajemne relacje monarchów, jak dokument, w którym cesarz Maksymilian zatwierdza umowę przedślubną dotyczącą małżeństwa Bony Sforzy z Zygmuntem Starym. Chcieliśmy również wybrać obiekty atrakcyjne wizualnie, które oddają graficzne wyobrażenia danych królów, cesarzy, papieży. Warto zwrócić uwagę na to, że większość tych dokumentów dotyczy, czasem pośrednio, spraw polskich – dodaje Ewa Nowak.
Dokumenty pochodzą ze zbiorów gromadzonych przez rodzinę Czartoryskich na przestrzeni wieków, a obecnie stanowią zbiory Biblioteki Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie.
Niektóre z eksponowanych egzemplarzy były częścią puławskiej kolekcji Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej, prezentowanej już od roku 1809 w Domu Gotyckim w Puławach, jak np. wyżej wspomniany rękopiśmienny modlitewnik Marii Leszczyńskiej czy piękny XV-wieczny zwój pergaminowy - zaznacza kuratorka wystawy.
Ewa Nowak podkreśla również, że niezwykle cennym nabytkiem dla zbiorów bibliotecznych książąt Czartoryskich był zakup w 1818 roku Biblioteki Poryckiej zgromadzonej przez Tadeusza Czackiego - tą drogą, jako część zbiorów Czackiego, do zbiorów bibliotecznych trafiło m. in. 480 dyplomów pergaminowych, a oprócz nich także prognostyk Jakuba Sobieskiego.
Wystawę prezentującą rękopisy, starodruki i mapy można oglądać w Sali Biblioteki Książąt Czartoryskich w Muzeum Książąt Czartoryskich od początku lutego do 29 maja 2022 roku.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym