O tym sensacyjnym wręcz odkryciu informuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. W dawnym pałacu opackim i tzw. przeoracie w opactwie w Mogile od dwóch lat przy udziale funduszy europejskich, jak też dotacji SKOZK prowadzony jest wielki remont: adaptacja wnętrz na potrzeby Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów oraz biblioteki.
Malowidło przedstawiające Chrystusa Króla było ukryte za przemurowaniem na sklepieniu nad oknem na parterze w pałacu opata. Pomieszczenie, gdzie je znaleziono, stanie się wkrótce czytelnią biblioteki.
Stanisław Samostrzelnik (żyjący w latach ok. 1480-1541), cysters, jest znany głównie jako autor wystroju malarskiego kościoła klasztornego w Mogile, jak też tamtejszych krużganków.
"Z jego talentu korzystali również król Zygmunt Stary i królowa Bona. To on udekorował chorągiew, którą Albrecht Hohenzollern złożył u stóp polskiego króla w trakcie słynnego hołdu pruskiego na krakowskim Rynku (1525)" - przypomina SKOZK.
Zakończona renowacja polichromii
Identyfikacji autora odkrytego malowidła dokonali specjaliści, na podstawie wiedzy o warsztacie i technice Samostrzelnika, które dobrze rozpoznano w trakcie konserwacji jego dzieł m.in. w krużgankach i kościele klasztornym.
Jednocześnie informują oni, że ukończyli prace konserwatorskie przy polichromiach wnętrza mogilskiego kościoła.
- Prace były bardzo trudne, bo musieliśmy pogodzić równoczesną ekspozycję polichromii pochodzących z trzech okresów historycznych: gotyckich, renesansowych wykonanych przez Smostrzelnika oraz XX-wiecznych malowideł autorstwa Jana Bukowskiego - wymienia Aleksandra Grochal z Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki "Renowacja". W ramach tych działań konserwatorskich dokonano też pewnych korekt kolorystycznych polichromii Bukowskiego, aby jak najlepiej komponowała się z malowidłami Samostrzelnika.
W trakcie prac w kościele dokonano również konserwacji znajdujących się tam nagrobków.
Muzeum opowie o cystersach
Do Mogiły możemy teraz przyjeżdżać, by podziwiać odnowione polichromie. W nieodległej przyszłości natomiast na odwiedzających to miejsce będzie czekało muzeum klasztorne, opowiadające o cystersach. Zajmie ono parter i piwnice dawnego pałacu opackiego oraz przeoratu w opactwie w Mogile. Budynki te były sukcesywnie wznoszone i rozbudowywane od XIII do XVII w. i stanowią przedłużenie najważniejszego, wschodniego skrzydła klasztoru. W ramach inwestycji powstanie też biblioteka, która ułatwi wszystkim zainteresowanym dostęp do księgozbioru cystersów.
Ekspozycja powstającego muzeum będzie dotyczyć historii, duchowości i kultury zakonu cysterskiego, ale też np. wydarzeń związanych z opactwem w Mogile. Ma ona również ukazywać rolę i zadania, jakich współcześnie podejmują się cystersi.
Eksponaty, jakie znajdziemy w nowym muzeum, to m.in. dokumenty klasztorne sprzed około 800 lat, starodruki, inkunabuły, „Agenda” opatów mogilskich, iluminowana w 1531 r. przez Stanisława Samostrzelnika, oryginalne kafle renesansowe z przedstawieniami Zygmunta Augusta i Katarzyny Habsburżanki, szaty i naczynia liturgiczne czy obrazy. Najstarszym pokazywanym eksponatem będzie skrzynia drewniana, okuwana, z początku XIII wieku.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ, pokazujących prace w Mogile i ich efekty.
