Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Niezwykłe wystawy Henryka Tomasza Kaisera w NCK

Redakcja
Niezwykłe wystawy Henryka Tomasza Kaisera można oglądać w Nowohuckim Centrum Kultury do 5 listopada 2022 roku.
Niezwykłe wystawy Henryka Tomasza Kaisera można oglądać w Nowohuckim Centrum Kultury do 5 listopada 2022 roku.
Artysta przez duże „A”. Jego fotografie można zobaczyć niemal wszędzie - od pocztówek przez magazyny i kalendarze, po wielkie tablice reklamowe. Jego zdjęcia wykorzystywał m.in. National Geographic, British Airways, General Motors, Sony, Fuji Film, czy Polish LOT. Autor 20 indywidualnych wystaw, zdobywca 60 nagród. Henryk Tomasz Kaiser – artysta fotografik. Do 5 listopada 2022 jego prace można obejrzeć w Nowohuckim Centrum Kultury. Prezentowane są tam dwie wystawy: „10” Dekalog oraz „Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie".
Henryk Tomasz Kaiser.
Henryk Tomasz Kaiser.

W ciszy i skupieniu. Z należytą uwagą. Tak należy obejrzeć pierwszą z wystaw: „10” Dekalog. To ważny głos w interpretacji 10 przykazań.

Nie będziesz wymawiał imienia Boga nadaremno.
Nie będziesz wymawiał imienia Boga nadaremno.
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił
Czcij ojca swego i matkę swoją.
Czcij ojca swego i matkę swoją.
Nie cudzołóż.
Nie cudzołóż.

- Twórca wystawy „10”, artysta fotografik Henryk Tomasz Kaiser, przedstawia osobistą interpretację dziesięciu przykazań; przewodnika, który w coraz szerzej zlaicyzowanym społeczeństwie dla jednych jest drogowskazem, pozwalającym znaleźć właściwy kierunek, a dla innych szeregiem zakazów i ograniczeń.  W swojej zaskakującej wizji biblijnego kodeksu, traktując jego przesłanie jako integralny element naszej kultury, autor uwzględnia cywilizacyjny postęp, aktualne uwarunkowania życiowe oraz zróżnicowanie społeczeństw. Na fotogramach „10” nic nie jest oczywiste. Idąc krok po kroku ścieżką wystawy, wchodzimy w świat artysty, w którym sacrum zderza się z profanum - pisze o wystawie Elżbieta Lehrich.

Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie

Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie - wystawa.
Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie - wystawa.

„Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie” to z kolei wystawa, którą powinni zobaczyć krakowianie interesujący się historią. To zupełnie inne spojrzenie na krakowski kirkut. Zaduma, cisza i cztery pory roku.

Wiosna
Wiosna
Lato
Lato
Jesień
Jesień
Zima.
Zima.

Kim jest Henryk Tomasz Kaiser?

Henryk Tomasz Kaiser urodził się 13 lipca 1951 r. w Krakowie. Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej. Fotografią zaczął zajmować się w latach siedemdziesiątych, w ramach Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zdobył około 60 nagród i akceptacji na międzynarodowych i krajowych konkursach fotograficznych. Współpracował z prasą. Kierował grupą fotograficzną „Centrum”, z którą zrealizował szereg działań artystycznych. Z krakowską Piwnicą pod Baranami związane są jego pierwsze wystawy: „Pulsacje” (1973 r.) i „Bariery” (1974 r.).

O wystawie „Ludzie ulic Krakowa” w galerii ZPAF (1978 r.) mówi tak: Zawsze interesowałem się człowiekiem od strony psychologicznej, człowiekiem jako zbiorem emocji, które w nim zachodzą. W każdym jest coś innego, coś ciekawego, coś niespodziewanego.

W 1977 r. został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF).
W 1981 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie początkowo pracował w laboratoriach fotograficznych. Od 1987 roku Henryk Tomasz Kaiser fotografuje wyłącznie jako niezależny fotografik, współpracując z agencjami, tzw. bankami fotografii (Stock Agencies). W latach 90. osiągnął rekordową liczbę ponad 1500 publikacji rocznie, co stawia go w tej dziedzinie w światowej czołówce. Jego fotografie można zobaczyć niemal wszędzie - od pocztówek przez magazyny i kalendarze, po wielkie tablice reklamowe. Wśród wielu firm i czasopism wykorzystujących zdjęcia Kaisera są np. National Geographic, British Airways, General Motors, Simon & Schuster, Advertising Unlimited, Rider’s Digest, Sony, Fuji Film, Polish LOT.
Jest członkiem American Society of Media Photographers (ASMP).
Henryk Tomasz Kaiser w 2003 r. powrócił do Krakowa. W 2009 roku wydał album fotograficzny „Kraków i My”. Jest autorem 20 wystaw indywidualnych.
W twórczości Kaisera odbijają się wyraźnie jego życie i fascynacje:
- Cała moja twórczość jest wykładnikiem mojego życia. Każda wystawa obrazuje kolejne etapy zachodzących we mnie przemian" - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska