W najbliższych dniach Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu powinien rozpocząć przygotowania do konsultacji społecznych.
- Trzeba zaznaczyć, że prezentowana koncepcja nie jest ostateczna. Mieszkańcy z pewnością będą do niej zgłaszać swoje uwagi. My je przeanalizujemy. Oczywiście ich uwzględnienie będzie zależeć od wielu czynników. Zwłaszcza że korytarz, w którym prowadzone będą prace, jest ograniczony - mówi Krzysztof Migdał, zastępca dyr. ZIKiT-u ds. Inwestycji. Dopiero wtedy padną propozycje źródeł finansowania i wielkość nakładów.
Największe protesty mogą się wiązać z przejmowaniem od osób prywatnych ziemi pod rozbudowę trasy. Na terenach, gdzie będą trwały roboty, znajduje się też kilka budynków mieszkalnych, magazyny czy pomieszczenia gospodarcze.
- Dążymy do tego, by było jak najmniej przypadków przejmowanych terenów. Tak, by uniknąć konfliktów społecznych. Choć one na pewno się pojawią - uważa Migdał.
Na etapie projektowania udało się uniknąć wyburzenia dużych obiektów. Dzięki temu nienaruszony zostanie Młodzieżowy Dom Kultury. W zamian tego planowane jest przejęcie części terenu należącego do parafii Dobrego Pasterza. To, jak trudne mogą być kwestie przejęć terenów urzędnicy ZIKiT-u mieli okazję już się przekonać.
Pod koniec 2009 r. rozpoczęli prace nad przygotowaniem koncepcji przebudowy, starali się o uzyskanie decyzji środowiskowych, wystąpili o wydanie pozwoleń. To się nie udało z uwagi na protest przedsiębiorcy, który uważał, że inwestycja zbyt ingeruje w jego teren. Spór między urzędnikami a przedsiębiorcą trwał do końca 2012 r. Po zmianie koncepcji przebudowy konfliktu z przedsiębiorcą już nie ma. Nowy plan nie wymaga zdobycia zgody od tego mieszkańca na realizację inwestycji.
- Stwierdziliśmy, że poprzednia koncepcja była zbyt rozbudowana. Zakładała powstanie trzech pasów ruchu w jedną stronę, teraz są dwa. Mamy też świadomość, że w dalszej perspektywie zostanie oddana do użytku droga S7. Stąd nasza decyzja o przygotowaniu nowej koncepcji przebudowy wyjazdu z Krakowa - tłumaczy Migdał.
Urzędnicy zakładają, że uda się uzyskać decyzję środowiskową do września 2014 r. Do końca 2015 r. powinna być skompletowana cała dokumentacja. Prace budowlane rozpoczną się w 2016 r. i potrwają do 2018 roku.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
