Czytaj także: Nauka tańca na rurze: w Krakowie działa szkoła tańca pole dance (ZDJĘCIA)
Wjazd do parkingu znajdowałby się od strony al. Mickiewicza. Plac ma być wykonany z betonu architektonicznego i granitu. Istnieje też możliwość przesunięcia pomnika Stanisława Wyspiańskiego.
- Ta przestrzeń dziś jest zdegradowana, usunięty został parking naziemny, ale plac wymaga rewitalizacji i adaptacji dla współczesnych potrzeb. Ma to być miejsce codziennego odpoczynku, relaksu i zadumy. Plac musi być też tłem pod wystawy plenerowe - powiedział prof. Andrzej Wyżykowski, główny architekt miasta.
Koszt budowy placu i parkingu szacuje się na ok. 15 mln zł. Miasto prowadzi negocjacje z jedna firmą, która miałaby przeprowadzić inwestycję w drodze tzw. koncesji. Miasto ma dać teren pod nią, a inwestor wybudować parking za własne pieniądze. Czerpałby zyski zarządzając nim przez kilkadziesiąt lat. Później parking ma przejść na własność miasta. Gmina będzie nalegać, aby inwestor wzorował się na zwycięskim projekcie.
Inne prace były równie ciekawe. Przepadły, bo nie do końca spełniały celów konkursu. Proponowany obiekty kubaturowe przy muzeum lub ryzykowne rozwiązania jak np. możliwość zalewania całego placu wodą, która tworzyłaby mały staw. Innym pomysłem była oplatająca, plac, długa niczym przerośnięta dżdżownica świecąca ławka.
Nowy plac ma współgrać z planowaną przez władze muzeum budową nowego pawilonu. Kryształowy prostokątny budynek ma stanąć obok obecnego gmachu po stronie bliższej ulicy Oleandy.
Kraków: Nauka tańca na rurze [ZDJĘCIA]
Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**
Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail**Zapisz się do newslettera!**