Rewitalizacja stadionu Korony, przy ul. Parkowej 12a, jest jednym z projektów lokalnych w dzielnicy Podgórze wybranych w budżecie obywatelskim w 2018 r.
W ramach prac przewiduje się:
- montaż oświetlenia zewnętrznego na obiekcie (3 sztuki lamp na dojeździe do obiektu),
- montaż urządzeń małej architektury jak: ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, kosze na psie odchody,
- stworzenie na istniejących alejkach ścieżki historyczno-edukacyjnej informującej o dzielnicy Podgórze jak i samym stadionie,
- ustawienie trzech tablic informacyjnych dotyczących atrakcji, które znajdują się na obiekcie,
- remont ciągów komunikacyjnych (alejki, schody terenowe),
- stworzenie stref odpoczynku (ławki, kosze na śmieci, elementy małej architektury).
Powstaną też stoły do teqball (Połączenie ping-ponga z futbolem) oraz tzw. klatki do gry w piłkę nożną.
Plac inwestycji znajduje się w centrum krakowskiego Podgórza, na wzgórzu Lasoty w bliskim sąsiedztwie terenów zielonych – Parku Bednarskiego i Krzemionek. Teren ten jest w dużym stopniu zadrzewiony. Działkę porastają głównie duże drzewa liściaste o charakterze parkowym oraz grupowo drzewa iglaste.
Jako uzasadnienie rewitalizacji historycznego stadionu Korony projektodawcy podali poprawę bezpieczeństwa na obiekcie, a także zwiększenie komfortu korzystania z niego.
Przypomnijmy, że obecnie zarządcą tego najwyżej położonego stadionu sportowego w Krakowie jest Klub Sportowy Futbolowa Liga Szóstek Sp. z o.o., który to w ramach umowy z Zarządem Infrastruktury Sportowej odpowiada za obiekt. Zdanie zgłoszone do budżetu obywatelskiego ma na celu jeszcze szybsze przywrócenie stadionowi dawnego blasku, a przede wszystkim stworzenia miejsca przyjaznego mieszkańcom Krakowa.
Klub Sportowy Futbolowa Liga Szóstek Sp. z o.o. od czasu kiedy został dzierżawcą stadionu (w listopadzie 2015 r.) modernizuje ten obiekt, tak by odzyskał on swoją dawną świetność. Do tej pory udało się wysprzątać stadion z zalegających śmieci, wybudować boisko do piłki nożnej typu Orlik, wyremontować zaplecze szatniowo-sanitarne oraz znajdujący się w sąsiedztwie trybuny tzw. okrąglak, który został przekształcony w punkt gastronomiczny.
"Zgłaszany projekt jest kontynuacją wcześniej podjętych działań mających na celu zapewnienie mieszkańcom dzielnicy Podgórze jak i wszystkim odwiedzającym ciekawego i jeszcze bardziej bezpiecznego miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu. Historyczny stadion Korony Kraków to bardzo ważne miejsce dla społeczności Dzielnicy XIII i powinno to być miejsce, które będzie jedną z wielu „wizytówek” dzielnicy jak i miejsce organizacji różnego rodzaju wydarzeń plenerowych".
Zgodnie z projektem budżetu obywatelskiego stadion ma być miejscem ogólnodostępnym. Obiekt przy ul. Parkowej 12a to dla wielu miejsce odpoczynku, zabawy czy aktywności sportowej, ale też miejsce łączące ul. Parkową z Krzemionkami. Dzięki wyposażeniu stadionu w oświetlenie w zdecydowanie bardziej komfortowych warunkach będzie można więc pokonać tę drogę do przedszkola czy pracy lub domu.
W kosztorysie przedstawionym w projekcie budżetu obywatelskiego planowane prace na stadionie Korony oszacowano na 180 tys. zł.
- Nie pomogła im nawet Magda Gessler. Oto knajpy, które upadły
- Pol'and'Rock Festival tuż-tuż. A tak wyglądały kiedyś Przystanki Woodstock!
- Tak wyglądał Kraków u schyłku II wojny światowej [GALERIA]
- Kraków w latach 90. Niby niedawno, a inny świat [ZDJĘCIA]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- Jak odpoczywają piłkarze Wisły? [PRYWATNE ZDJĘCIA]
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura
