Plany Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na utworzenie w byłej siedzibie Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty ogrzewalni dla bezdomnych wywołują coraz więcej emocji wśród mieszkańców Bieńczyc.
- Takie miejsca powinny być organizowane tam gdzie nie ma w bezpośrednim sąsiedztwie bloków. Boimy się, że nasze dzieci będą musiały patrzeć na awantury osób, które będą korzystały z noclegowni. Wiadomo, że bezdomni często nadużywają alkoholu - mówi osoba mieszkająca w bloku sąsiadującym z budynkiem przy Fatimskiej 8.
Większość okolicznych mieszkańców jest krytycznie nastawiona do pomysłu MOPS-u. Są jednak osoby, które nie mają nic przeciwko ogrzewalni.
Budowa hospicjum też wzbudzała oburzenie
- Pamiętam, jak ludzie usłyszeli pod koniec lat 70. o planach budowy hospicjum przy ul Fatimskiej, to też było mnóstwo głosów oburzenia. Teraz nikomu ta instytucja nie przeszkadza. Tak samo będzie z ogrzewalnią. Ludzie zapominają, że każdy z nas może kiedyś znaleźć się w takim miejscu - mówi Adam Stec, mieszkaniec osiedla Kazimierzowskiego.
W związku z emocjami jakie towarzyszą tej sprawie Agnieszka Łoś, radna z Bieńczyc zorganizowała 1 sierpnia (w czwartek) spotkanie mieszkańców ul. Fatimskiej z przedstawicielami MOPS-u.
- Mamy nadzieję, że pracownicy miejskiej instytucji poinformują nas o wszystkich planach odnoście pomysłu utworzenia ogrzewalni, bo na razie nie znamy szczegółów - mówi Agnieszka Łoś.
Radna zwraca jednak uwagę, że przy ul. Makuszyńskiego, czyli kilkaset metrów od ul. Fatimskiej jest już Noclegownia i Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn na 180 osób.
- Moim zdaniem rozmieszczenie takich miejsc na terenie miasta powinno być bardziej równomierne. Kumulacja noclegowni i ogrzewalni w jednym miejscu nie służy mieszkańcom, ani lokatorom tych instytucji. Niektórzy bezdomni mogą mieć wtedy zbyt daleko do tymczasowego lokum - twierdzi radna.
Przy Fatimskiej ma być nie tylko ogrzewalnia
Planuje się, że w budynku znajdą się: miejsce aktywności lokalnej, centrum aktywności seniora, miejsca interwencyjnego schronienia dla rodzin dotkniętych zdarzeniami losowymi (np. pożarem), miejsca okresowego schronienia dla osób zagrożonych zamarznięciem w okresie zimowo-jesiennym, archiwum MOPS, siedziba związków zawodowych Związku Nauczycielstwa Polskiego i MOPS-u.
- Przy ulicy Fatimskiej 8 planowane jest uruchomienie Ogrzewalni, a nie Noclegowni. Ogrzewalnia świadczy usługi w okresie od 1 października do 30 kwietnia, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 18 do 8 - dodaje Witold Kramarz, dyrektor MOPS-u.
Szef Ośrodka dodaje, że lokalizacja została wybrana ze względu na konieczność efektywnego wykorzystania zasobów lokalowych gminy - mówi Witold Kramarz.
Aktualnie podejmowane są działania związane z przekazaniem Ośrodkowi przez miasto zarządu nieruchomości przy ulicy Fatimskiej 8.
WIDEO: Dzieci mówią jak jest
- Pol'and'Rock Festival tuż-tuż. A tak wyglądały kiedyś Przystanki Woodstock!
- Tak wyglądał Kraków u schyłku II wojny światowej [GALERIA]
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- Jak odpoczywają piłkarze Wisły? [PRYWATNE ZDJĘCIA]
- Jak Trasa Łagiewnicka zmieni Kraków? Zobacz jej wizualizacje
