Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ostatnie dni na pomysły, jak uczcić żołnierzy AK

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Nowe konsultacje mają uciąć trwający od dłuższego czasu spór i batalię o pomnik AK
Nowe konsultacje mają uciąć trwający od dłuższego czasu spór i batalię o pomnik AK Fot. Andrzej Banaś
Część krakowian zgłasza, że nie chce stawiania żadnego nowego pomnika. Pojawiają się propozycje budowy kopca AK albo np. stworzenia gry terenowej dla młodzieży

Jeszcze tylko do niedzieli, 30 czerwca, krakowski magistrat czeka na propozycje mieszkańców dotyczące formy i miejsca uczczenia pamięci żołnierzy Armii Krajowej. Do tej pory - a konsultacje rozpoczęły się 1 czerwca - wpłynęło 97 wypełnionych przez krakowian formularzy.

- Pojawiają się różnorakie propozycje upamiętnienia żołnierzy AK. W kilku opiniach domagano się, aby nie stawiać nowych pomników, a jeśli jednak miałby to być pomnik, to żeby był mały. Kilka osób proponuje mały park i ogólnie tereny zielone zamiast pomnika, np. park tematyczny poza bulwarami wiślanymi - wymienia Dariusz Nowak z biura prasowego magistratu.

Dalej - np. dwie osoby nazwałyby imieniem Armii Krajowej planowaną, nową kładkę Kazimierz-Ludwinów. Na innym formularzu widnieje propozycja, by wyremontować ulicę Cichociemnych AK. Zgłoszono też pomysł budowy kopca AK zamiast pomnika. Innymi proponowanymi formami uczczenia akowców są: gra terenowa dla młodzieży, park wzdłuż ul. Armii Krajowej, doposażenie oddziału Szpitala Uniwersyteckiego i nazwanie go imieniem AK czy hologram żołnierzy AK przy Muzeum AK. Ci krakowianie, którzy są przeciwni wznoszeniu kolejnego tradycyjnego monumentu, uważają, że lepiej ufundować opiekę nad żyjącymi żołnierzami, posadzić Drzewo Pamięci na pl. Wielkiej Armii Napoleona czy zamontować tablicę pamiątkową na cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty.

Przypomnijmy, że Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zaapelowało do „środowisk patriotycznych” o wzięcie udziału w konsultacjach i poparcie dotychczasowej koncepcji uczczenia Armii Krajowej pomnikiem „Wstęga Pamięci” na Bulwarze Czerwieńskim. Kombatanci bowiem nie wyobrażają sobie, by pomnik miał stanąć w innym miejscu aniżeli to, między Wawelem a Skałką. Gotowi są zarazem do modyfikacji projektu monumentu, autorstwa Alexandra Smagi, który również wyraża na to zgodę.

W ramach konsultacji dostarczono m.in. kilkanaście jednobrzmiących zgłoszeń. Jak podkreślają urzędnicy, aby formularze były uznane za poprawnie wypełnione, muszą być osobiście podpisane przez indywidualnych mieszkańców. - Będziemy na bieżąco analizowali składane formularze - zapowiada Dariusz Nowak.

O przeprowadzeniu nowych konsultacji, które miałyby uciąć trwający od dłuższego czasu spór o pomnik AK, zdecydowała w marcu Rada Miasta Krakowa. Formularz konsultacyjny jest dostępny na stronie internetowej dialogspoleczny.krakow.pl. Należy podać i uzasadnić proponowaną formę uczczenia pamięci żołnierzy AK, a także wskazać dla niego lokalizację, też z uzasadnieniem. Formularz można przesłać w formie skanu lub zdjęcia drogą elektroniczną, dostarczyć pocztą lub osobiście do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia przy ul. Brackiej 10.

W lipcu i sierpniu zgłoszenia będą analizowane. Na ich temat wypowiedzą się między innymi: Wydział Architektury Urzędu Miasta, miejski konserwator zabytków, Zarząd Zieleni Miejskiej. Jak poinformował nas magistrat, zgodnie z decyzją prezydenta miasta zostanie też przeprowadzony panel obywatelski w tej sprawie.

WIDEO: Kraków. Arcybiskup M. Jędraszewski mówi, że parady równości stały się seansami pogardy i nienawiści

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Ostatnie dni na pomysły, jak uczcić żołnierzy AK - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska