FLESZ - Alarm dla klimatu

- Współpraca będzie dotyczyła wykonania pomiarów geodezyjnych oraz przekazania przez gminną jednostkę Klimat-Energia-Gospodarka Wodna materiałów, które zobrazują ukształtowanie dna rzek, rzeźbę terenu oraz wału przeciwpowodziowego, co będzie punktem wyjścia do stworzenia przez Wody Polskie modelowania hydrodynamicznego zlewni - informują w urzędzie.
Kraków-Bieżanów. To tu żywioł uderzył najmocniej. Woda wdarł...
Zadanie ma zostać wykonane dla różnych scenariuszy pogodowych. To ma pokazać, jak zachowuje się opad i kanalizacja przy wodzie, której prawdopodobieństwo wystąpienia statystycznie zdarza raz na 5, 10 czy 100 lat. - Podobne działanie zostało już zrealizowane przez KEGW i Wodociągi Miasta Krakowa dla sąsiedniej zlewni – Kabel. Planowane modelowanie hydrodynamiczne dla kolejnej zlewni zagrożonej podtopieniami pozwoli na jak najszybsze podjęcie działań inwestycyjnych, wśród których wymienia się nawet przebudowę koryta rzeki albo przesunięcie wału przeciwpowodziowego - dodają w magistracie.
To była powódź 1000-lecia. Tak wyglądał Kraków i inne miejsc...
Podkreślają tam, że obecnie na terenie Bieżanowa stworzono pięć doraźnych stanowisk na miejscu, w których rozlokowano kontenery z workami z piaskiem na wypadek kryzysu. Mieszkańcy mogą pobierać piasek oraz worki z ulic: Podmiłów, Nad Serafą, Prokocimskiej, z kontenerów usytuowanych obok Dworu Czeczów oraz tych na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 przy ul. Aleksandry. - Planowana jest budowa dodatkowych obwałowań pobliskich osiedli - zaznaczają w urzędzie.
Na utrudnienia spowodowane intensywnymi opadami deszczu krakowianie muszą być przygotowani w najbliższych dniach. Od wieczora w niedzielę (29 sierpnia) do wtorku (31 sierpnia) przewidywane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana całkowita suma opadów opadu może wynieść lokalnie od 30 mm do 50 mm. Miejscami możliwe są również burze.