https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Kraków pamięta o swoich dawnych mieszkańcach. Niezwykła wystawa na placu Bohaterów Getta. Na słynnych krzesłach pojawiły się zdjęcia

Piotr Rąpalski
Kraków.pl/Bogusław Świerzowski
Na pl. Bohaterów Getta, przed wojną zwanym pl. Zgody, "wrócili" jego mieszkańcy! Stoi tam 70 krzeseł. Każde z nich symbolizuje jeden tysiąc Żydów mieszkających w Krakowie przed wybuchem wojny. Przy okazji obchodów 80. rocznicy likwidacji getta na 33 wolnostojących krzesłach pojawiły się fotografie Żydów, którzy niegdyś tutaj mieszkali. Zobaczcie.

W 2023 roku obchodzimy 80. rocznicę brutalnej likwidacji krakowskiego getta. Gdy nad ranem 13 marca oddziały Sonderdienstu wkroczyły na teren dzielnicy – nikt nie spodziewał się, że akcja będzie kosztowała życie kilku tysięcy Żydów. Funkcjonujące od dwóch lat getto zostało zniszczone w ciągu 48 godzin – i choć ,,prace” oczyszczające na jego terenie trwały do końca roku, to właśnie marzec 1943 roku uważa się za koniec funkcjonowania ,,żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej” w Krakowie.

Muzeum Krakowa postanowiło uczcić tę wyjątkowo dramatyczną rocznicę poprzez serię wydarzeń edukacyjnych oraz trzy wystawy – jedną plenerową i dwie czasowe. Przez cały marzec krakowianie będą mogli uczestniczyć w spacerach, podczas których zostanie im przedstawiona historia likwidacji krakowskiego getta ze szczególnym uwzględnieniem miejsc z nią związanych. Ponadto w oddziale Apteka pod Orłem odbędą się dwa wykłady przybliżające historię krakowskiego getta.

Przez cały marzec na placu Bohaterów Getta będzie obecna wystawa plenerowa pt. ,,Getto przestało istnieć. W 80. rocznicę likwidacji żydowskiej dzielnicy”, przygotowana w wersji polsko i angielskojęzycznej. Będzie ona jedynie elementem oferty wystawienniczej przygotowanej przez Muzeum. Na zwiedzających w oddziałach muzealnych będą czekać jeszcze dwie inne wystawy. W Muzeum Podgórza zostanie udostępniona wystawa pt. ,,Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”, opisująca przedwojenną historię podgórskich Żydów. Z kolei w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera pod koniec marca zostanie otwarta wystawa pt. ,,Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie”, opowiadająca o powojennych próbach rozrachunku ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wernyhora
Wystarczy jużtej pamięci i upamiętniania nie możemy żyć historią, a do tego jeszcze mieć pod nią przyporządkowanego kalendarza. Świat buduje komputery kwantowe i lata w kosmos, a my przykręcamy zdjęcia do krzeseł. Dość.
G
Gość
Pomysł na kolejną wystawę: zdjęcia współczesnych krakowian wypędzonych z miasta przez Jacka Sosnowieckiego i bandę Franków umieszczone symbolicznie na hulajnogach odlanych z betonu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska