Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Park Jalu Kurka zamknięty od 15 lat. Symbol "nie da się" w Krakowie

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Rozmowy z właścicielem zamkniętego od 2007 roku parku Jalu Kurka, czyli Towarzystwem Boskiego Zbawiciela – Prowincją Polską Księży Salwatorianów, w sprawie uregulowania stanu prawnego parku miasto prowadzi od 2017 roku. Początkowo zakon wyrażał wolę wydzierżawienia miastu za symboliczną złotówkę tej działki, potem zaproponował zamianę parku na teren znajdujący się w zasobie gminnym. Ostatecznie jednak przedstawiciele salwatorianów odstąpili od tej propozycji i wyrazili wolę zbycia nieruchomości na rzecz miasta. Choć wcześniej mieli tam plany inwestycyjne. W negocjacjach gminy z zakonem widać, że nie liczy się tu interes mieszkańców, wiernych, ale biurokracja i kasa. Otwarty park nie służyłby przecież stawianiu warunków w negocjacjach.

FLESZ - Mateusz Żydek: presja płacowa będzie się dalej utrzymywała

od 16 lat

Na obecnym etapie dla miasta właściwsze jest nabycie nieruchomości, niż jej wydzierżawienie. Jednak miasto na nabycie musi poczekać. Dotychczas nie zostało zawarte porozumienie z salwatorianami na wydzierżawienie gruntów, w sprawie którego prowadzono rozmowy w ubiegłym roku.

W lutym 2021 roku salwatorianie wstępnie zaproponowali miastu zamianę działek objętych parkiem Jalu Kurka, na nieruchomości znajdujące się w zasobie gminnym. Miasto w odpowiedzi przekazało informacje dotyczące m.in. stanu prawnego branych pod uwagę działek gminnych.

W maju 2021 roku miasto przekazało także salwatorianom szczegółowe informacje dotyczące prowadzonego przez Ministra Finansów postępowania w sprawie przejścia z mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa udziału 1/3 części własności nieruchomości, stanowiącej park Jalu Kurka. Za tę nieruchomość, na mocy polsko-brytyjskiego układu indemnizacyjnego z 11 listopada 1954 roku, poprzednim współwłaścicielom zostało wypłacone odszkodowanie.

W sierpniu 2021 roku przedstawiciele salwatorianów odstąpili jednak od propozycji zamiany gruntów i wyrazili wolę zbycia na rzecz miasta nieruchomości stanowiących park Jalu Kurka. W związku z powyższym, miasto przygotowało salwatorianom propozycję nabycia działek o łącznej powierzchni 1,6243 ha, za kwotę 10 122 503,00 zł. Kwota ta obejmuje wartość gruntu oraz wartość służebności drogowej w celu zapewnienia dostępu do drogi publicznej dla parku.

Obecnie miasto oczekuje na stanowisko zakonu w tej sprawie. W lutym tego roku, po kolejnym spotkaniu salwatorianie poinformowali miasto, że w najbliższym czasie zajmą stanowisko w sprawie zaproponowanych przez gminę warunków finansowych sprzedaży parku Jalu Kurka. Zakon wystąpił bowiem do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o interpretację dotyczącą podatku VAT od transakcji, która ma być zawarta z miastem. Zwrócił się także do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie zgody na podział prawny nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków i założenie dla zbywanej nieruchomości nowej księgi wieczystej. Miasto odkupi bowiem tylko park, bez pałacu Tarnowskich. A ten popada w ruinę.

Należy dodać, że Ministerstwo Finansów nadal prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące kwestii przejścia z mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa 1/3 nieruchomości. Ministerstwo poinformowało o przedłużeniu tego postępowania do 31 marca 2022 roku.

Dopiero po pozyskaniu niezbędnych nieruchomości na rzecz Gminy Miejskiej Kraków oraz utworzeniu zadania w budżecie Miasta Krakowa, zostanie przygotowany projekt zagospodarowania parku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska