Kraków. Parkingi na 1200 aut przy Błoniach? Mają być konsultacje społeczne w sprawie przebudowy stadionu Wisły i jego otoczenia

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Miasto przygotowuje się do przebudowy stadionu miejskiego Wisły Kraków przy ul. Reymonta za ok. 20 mln zł oraz budowy w jego sąsiedztwie dwóch naziemnych parkingów za 60 mln zł. Projekt zmian ma być konsultowany z mieszkańcami i piłkarską spółką "Białej Gwiazdy". Podczas środowej sesji, 8 stycznia, sprawą zajęli się miejscy radni, którzy mieli wątpliwości, czy powinny powstać tak duże parkingi przy Błoniach, generujące duży ruch. Poruszali też inne kontrowersyjne kwestie związane z tą inwestycją.

WIDEO: Krótki wywiad

- Wiem, że parkingi przy stadionie były planowane, ale przez ostatnie 10 lat zmieniła się polityka miasta dotycząca parkowania. Teraz oczekuje się, by parkingi powstawały na obrzeżach miasta a nie w centrum. Plany sprzed lat można zmienić. Budowa parkingu na 1200 aut i 60 autokarów obok Błoń spotka się z ogromnymi protestami. Apeluję o przemyślenie całej strategii - mówił radny Andrzej Hawranek (PO).

Podkreślał, że oczekuje stworzenia całościowej koncepcji i skonsultowania jej z mieszkańcami i klubem. - Przygotuję projekt uchwały dotyczący tego, by przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne dotyczące przebudowy stadionu, ale też zagospodarowania jego otoczenia - dodał radny Hawranek.

Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa (ta jednostka przygotowuje przebudowę stadionu), zapewnił, że odbędą się konsultacje dotyczące modernizacji obiektu.

CZYTAJ TAKŻE: JAK ŁAMANO PRAWO PRZY BUDOWIE STADIONU WISŁY

Wyjaśnił też, że budowa parkingów jest planowana, bowiem tak zakłada miejscowy plan zagospodarowania dla tego terenu. - Konsultacje zostaną przeprowadzone na etapie prac projektowych - przez opiekujący się stadionem Zarząd Inwestycji Sportowych. Obejmą nie tylko kwestię zagospodarowania powierzchni pod trybunami, ale też koncepcję budowy dwóch parkingów kubaturowych - mówił dyr. Hanczakowski.

Przyznał, że koncepcja budowy dwóch parkingów była skonsultowana z Zarządem Transportu Publicznego. Pomysł jest taki, że parking powstanie przy stadionie, ale też w sąsiedztwie przystanku tramwajowego od strony al. 3 Maja i to rozwiąże m.in. problem autokarów przywożących turystów do miasta - mogliby się oni tam przesiadać do tramwaju. Drugi parking mógłby powstać w rejonie trybuny zachodniej (od strony Cichego Kącika) albo przy ul. Reymonta.

Wisła Kraków. Krótka historia stadionów „Białej Gwiazdy”, cz...

Przypomnijmy, że miasto planuje przebudowę stadionu Wisły w związku z przygotowaniem tego obiektu do organizacji igrzysk europejskich w 2023 r. Na stadionie miałaby się odbyć ceremonia rozpoczęcia i zakończenia tej imprezy. W ramach inwestycji mają być przebudowane m.in. powierzchnie pod trybunami, by poprawić funkcjonalność obiektu oraz budowę wspomnianych parkingów.

- Nie wyobrażam sobie, by w rejonie stadionu nie było miejsc postojowych. W dniach, w których odbywają się mecze mamy do czynienia z dzikim parkowaniem w promieniu kilku kilometrów od stadionu, jest tam wolna amerykanka. Projekty dotyczące budowy parkingów będą konsultowane również z Wisłą Kraków. Takie parkingi stworzą nowe możliwości. Na przykład klub będzie mógł wykorzystać do swoich potrzeb powierzchnie na dachach tych obiektów. Parkingi przynosiłyby dodatkowe dochody pozwalające współfinansować utrzymanie obiektu - podkreślał dyr. Hanczakowski. Przyznał, że miejscami postojowymi w tej okolicy zainteresowana jest Akademia Górniczo-Hutnicza, jednostki miejskie mające swoje siedziby w pomieszczeniach pod trybuną od strony parku Jordana, jak i klub.

Dyrektor Hanczakowski wyliczył też, że przebudowane byłyby powierzchnie pod trybuną południową (od strony Błoń), gdzie kiedyś mieściły się szatnie piłkarskie i baseny odnowy biologicznej, a od lat - odkąd Wisła wyprowadziła się do centrum treningowego w Myślenicach - są opuszczone i niszczeją. Plany są też takie, by poprawić wygląd elewacji poszczególnych trybun stadionu. Zmodernizowany ma też zostać system wentylacji i zadaszenie. Przypomnijmy, że zakończenia dachów trybun przed laty zostały zdemontowane (po tym jak z jednego dachu na drugi spadł lód i go uszkodził) i do dziś ich nie przywrócono. Jest też pomysł ożywienia ul. Reymana poprzez połączenie jej z parkiem Jordana - zniknęłoby więc ogrodzenie oddzielające stadion od parku. W parterowych częściach trybuny sąsiadującej z parkiem mogłyby natomiast zostać wydzielone przestrzenie np. na kawiarnie.

Aby jednak przeprowadzić przebudowę stadionu, w sumie za ok. 80 mln zł, najpierw miasto musi pozyskać prawa autorskie do projektu piłkarskiej areny od spółki Archetus. - Bez praw autorskich nie będziemy mogli nic zrobić na tym stadionie - podkreślił radny Stanisław Moryc (PiS), przewodniczący Komisji Sportu Rady Miasta Krakowa.

Dyrektor Hanczakowski wyjaśnił: - Mamy ofertę dotyczącą wykupu prac autorskich za 7 mln zł. Zleciliśmy wycenę tych praw, by sprawdzić, czy oferta odpowiada rynkowej wartości.

Kto ze znanych osób zasiada w loży prezydenckiej na stadioni...

Co na to wszystko władze "Białej Gwiazdy"? - Klub wielokrotnie składał propozycje dotyczące zmian na stadionie, jakie są konieczne, byśmy mogli zostać jego operatorem. Ten stadion jest naszym domem i chcielibyśmy, żeby dalej nim pozostał, a zmiany na nim były z nami konsultowane. Z jednej strony mówi się, że będą konsultacje, ale z drugiej strony słyszymy, że toczą się już prace związane z planowaniem konkretnych zmian i przebudów - powiedział Piotr Obidziński, p.o. prezesa Wisły Kraków SA.

Radni dzielili się też obawami, by nie zdarzyło się tak, że miasto wykupi prawa autorskie, zapłaci za projekty, a później okaże się, że nie ma pieniędzy na realizację nowej wizji.

- Planowano, że przebudowa stadionu będzie związana z igrzyskami europejskimi. Czy mamy gwarancje współfinansowania tego dzieła ze strony rządowej? - dopytywał Dominik Jaśkowiec (PO), przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Dyrektor Hanczakowski odpowiedział: - Kwestia dofinansowania przez stronę rządową nie jest ostatecznie rozstrzygnięta. Gościł w Krakowie wicepremier Jacek Sasin, który to zapowiadał. Są deklaracje, ale za wcześnie mówić o konkretach.

Pierwszy ranking krakowskich klubów na Facebooku. Oto piłkar...

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 68

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kankan

Skoro parkingów naziemnych ni buduje się poza centrum to w centrum tym bardziej. Wolak samochodowy mus wreszcie zrozumieć że przestrzeń nie jest z gumy i [wulgaryzm] z i pod łóżko nie dowiezie, musi czasem prześc 10 metrów a nawet - o zgrozo -wejść do wypełnionego plebsem tramwaju!

k
krakus
8 stycznia, 12:48, Olo:

Na parking powinni przebudować stadion Wisły. Przynajmniej mniejsze koszty dla miasta

8 stycznia, 14:07, Gość:

celna propozycja.

8 stycznia, 21:32, CC:

Popieram

9 stycznia, ‎23‎:‎18, Gość:

Nareszcie rozsądna propozycja

To już lepiej na parking przerobić stadion z drugiej stronu Błoń, a Cracovii wynajmować jedną trybunę na Reymonta.

G
Gość
8 stycznia, 12:48, Olo:

Na parking powinni przebudować stadion Wisły. Przynajmniej mniejsze koszty dla miasta

8 stycznia, 14:07, Gość:

celna propozycja.

8 stycznia, 21:32, CC:

Popieram

Nareszcie rozsądna propozycja

G
Gość

Najbardziej ekonomicznie byłoby ten teren zaorać i włączyć do Parku Jordana. Nie byłoby burd pseudokibiców, policja i inne służby zajęłyby się poważnymi sprawami a nie obstawą marnych meczów, mniej byłoby szkód na ulicach i środkach transportu, same plusy

ś
św. NH

Klany Gogo i Gigi Gruba i Cuppi pijawki na ciele Krakowa. Szczury w kilku blokach przy samych Błoniach. Majch lubi na wznak czekoladę i kankana.

W
Witold

A później te wybudowane za pieniądze krakowian (20 mln złotych z podatków) parkingi przekażą w użytkowanie prywatnym firmom, które będą doić krakowian z pieniędzy nie inwestując w ten biznes ani złotówki !!!

R
RR
8 stycznia, 12:50, Gość:

My ekolodzy mówimy nie!!!

8 stycznia, 21:33, RR:

Wy ekolodzy to pilnujcie, żeby dziki nie atakowały ludzi w okolicach Lasu Borkowskiego...

9 stycznia, 09:54, Fred:

Dziki nie atakują bez powodu, zabraliśmy ich dom las to co się dziwisz.

Dlaczego protestujecie przeciwko polowaniom pod urzędem miasta. Zorganizujcie protest w Lesie Borkowskim. Może byście przynajmniej raz na żywo dzika zobaczyli. Ekolodzy z kartonu

G
Gość

kiedyś szło się na błonia na spacer i oddychanie świeżym powietrzem! dziś słoiki już zabudowały połowę okolicy błoń i planują władować tam 1200 aut! dla zdrowia Krakusów! co za idioci! i kto takich wybiera! wstyd!!!

F
Fred
8 stycznia, 12:50, Gość:

My ekolodzy mówimy nie!!!

8 stycznia, 21:33, RR:

Wy ekolodzy to pilnujcie, żeby dziki nie atakowały ludzi w okolicach Lasu Borkowskiego...

Dziki nie atakują bez powodu, zabraliśmy ich dom las to co się dziwisz.

P
Pocotylekasywtopchać?

Ludzie, ten stadion powinien być wyremontowany najniżsyzm kosztem tak żeby spełniał wymagania, których teraz nie spełnia (jakieś pożarowe, dach, organizowanie koncertów i te powierzchnie biurowe. To można zarobić pewnie do 10mln i oddać ten bubel klubowi w użytkowanie nawet za złotówkę byle do niego nie dopłacać jak teraz to ma miejsce.

p
polak

Od strony Reymonta to powinien być skuty beton i zlikwidowany parking, zrobienie trawniki, kilka alejek i drzew (coś a la niewielki skwer), a parking wrzucić pod ziemię, nawet niewielki. Zdecydowanie otworzyć stadion od ul. Reymana na świat. Budowa wieliego parkingu nie wydaje się sensowna w ciągle zakorkowanym mieście.

k
krakus

Parking dla autokarów TAK, ale dla samochodów NIE. Po co zapraszać ludzi do korkowania miasta i budować kolejnego br[orbaźliwe]ego kloca w tak przyjemnym rejonie miasta?

B
Bartek
8 stycznia, 19:56, Tomala1979:

W normalnym kraju na mecz pilkarski pojechalbym wraz z rodzina metrem. Wysiadlbym ubrany w stroj klubowy pod stadionem I poszedl ogladac sportowe widowisko na najwyzszym poziomie w LM.

8 stycznia, 21:15, bgd:

W normalnym kraju właściciel prywatnej drużyny piłkarskiej ,który zarabia na jej grze sam buduje stadion ,żeby miał gdzie robić biznes.

Podobnie czy w normalnym kraju kupiec nie załatwia sobie u kolegów radnych ,żeby za pieniądze podatników gmina wybudowała mu supermarket na Błoniach w którym poźniej będzie prowadził handel nie musząc inwestować ?

A gdzie taki kraj jest?

C
Ctsk

Ctsk ctsk mp3 tetowo

Zulia z kerfura

G
Gość

Dzień dobry! Mam na imię Mirek Olszewski, od ponad 3 lat zarabiam pieniądze tylko i wyłącznie przez Internet, opracowując strategie pozwalające zarabiać bez wychodzenia z domu Od dłuższego czasu zarabiam w programie inwestycyjnym z niskim wkładem własnym. Nie są to żadne piramidy finansowe, MLM'y, hyipy, nie będziesz zbierał poleconych, ani namawiać nikogo do udziału. Poszukuję konkretnych i zdecydowanych osób, które chciałyby pomnażać swój kapitał dzięki skutecznej inwestycji, jaką proponuję. Zysk już w pierwszym miesiącu to nawet 10 tys. złotych. Do pracy nie potrzebujesz niczego opróćz swojego smartfona/laptopa. Platforma inwestycyjna, którą chcę Ci przedstawić nie wymaga od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy, wszystko Ci pokażemy. Oferta ograniczona czasowo i ilościowo - nie wiem, czy się powtórzy.

dołącz do nas tu: http://systemzarabiania.pl

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3