https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pasażerowie kolei pojadą za darmo z MPK

Piotr Rąpalski
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) fot. Anna Kaczmarz
Już w październiku rozpocznie się budowa łącznicy kolejowej Krzemionki-Zabłocie. Z tego powodu utrudniony będzie ruch kolejowy między Dworcem Głównym a Płaszowem. Dlatego też Przewozy Regionalne porozumiały się z miastem, aby pasażerowie ich pociągów mogli na tym samym bilecie jeździć też autobusami i tramwajami.

Budowa łącznicy spowoduje, że kursów pociągów będzie mniej, bo w ramach inwestycji trzeba przebudować również przystanek Kraków Zabłocie oraz torowisko. Jeden tor zostanie wyłączony z ruchu.

- Pociągi jadące z Wadowic, Skawiny, Zakopanego, Suchej Beskidzkiej będą kończyły bieg w Krakowie Płaszowie - informuje Dorota Szalacha, rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych, które prowadzą budowę łącznicy. Ta ma zakończyć się w 2017 roku. Inwestycja skróci czas podróży do Zakopanego.

To, z jakich linii komunikacji miejskiej będą mogli korzystać pasażerowie, ma jeszcze określić umowa między miastem a Przewozami Regionalnymi.

- Chodzi o to, żeby pasażerowie, którzy podróżują pociągami do Dworca Głównego i mają bilety okresowe, mogli w czasie remontu kontynuować podróż komunikacją miejską od dworca w Płaszowie - tłumaczy Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Będą to mogli robić tylko na trasie do Dworca Głównego, z przystanku na nowej estakadzie w Płaszowie oraz przystanku "Dworcowa" - dodaje. Zaznacza, że oferta nie będzie dotyczyć osób z biletami jednorazowymi.

Przewozy Regionalne szacują, że ok. 15 tys. osób miesięcznie przemieszcza się ich pociągami na odcinku z Płaszowa do Krakowa Głównego z kierunków: Wadowice, Zakopane, Sucha Beskidzka, Skawina. Wyliczono, że za pasażera Przewozy Regionalne będą płacić miastu 75 gr, co daje łącznie ok. 11 tys. zł miesięcznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska