Tuż po świętach, 8 kwietnia do Krakowa przyjedzie fontanna - największa atrakcja placu. Na razie jest ona w magazynie wykonawcy pod Częstochową. Jako pierwsza, "Gazeta Krakowska" zamieszcza zdjęcia fontanny z prezentacji, która odbyła się w sobotę.
- Fontanna przyjedzie do Krakowa w dwóch lub trzech częściach - mówi Michał Pyclik z ZIKiT. - Zostanie błyskawicznie poskładana na miejscu. Nie będzie problemu również ze złożeniem drobnej mozaiki, stanowiącej jej część, bo mozaika została już zamontowana na dużych arkuszach - dodaje Pyclik.
Zespół fontannowy został zaprojektowany jako integralna część placu. Będzie to multimedialna fontanna muzyczna, z systemem zmiany wysokości i formy strumieni wodnych, kolorów i nasycenia oświetlenia oraz systemem nagłaśniającym. Znajdzie się na północno-zachodniej części placu i będzie stanowiła zamknięcie jego amfiteatralnej formy. - To monumentalna konstrukcja, jakiej nie było dotąd w Krakowie. Uważam, że znakomicie się wpasuje w plac - uważa Jacek Stokłosa, główny plastyk miasta Krakowa.
Konstrukcja zespołu fontannowego jest bardzo nowatorska. Składa się z niecki głównej w formie półkola, o promieniu 6 metrów. W niej umieszczone zostaną elementy ozdobne. Dodatkowo, z niecki górnej woda popłynie do niecki dolnej, poprzez trzy kaskady o szerokości 1 metra każda. Niecka dolna będzie ukryta pod poziomem spacerowym.
Dodatkową atrakcją fontanny staną się podświetlane strumienie wodne. - Wodę oświetlimy za pomocą oświetlenia ledowego, sterowanego cyfrowo - wyjaśnia Pyclik. Woda w niecce podziemnej będzie filtrowana przez dwa zespoły uzdatniania. Sam poziom wody będzie sterowany i uzupełniany automatycznie. Maszynownia fontanny znajdzie się pod sceną.
Warto dodać, że fontanna będzie jakby wtopiona w plac (część dysz z wodą zostanie zamontowana w nawierzchni placu, a część w bryle fontanny). To wszystko to zaledwie przedsmak zmian na placu Szczepańskim. Jego wygląd zmieni się całkowicie i będzie nawiązywał do otaczających go secesyjnych kamienic.
Zniknie stara zużyta kostka, a w jej miejsce pojawi się kolorowa mozaika w kolorach czerwieni, szarości i żółci. Stanie tu kilkadziesiąt stylizowanych latarni. W secesyjnym stylu zostaną także zaprojektowane kosze na śmieci, kioski z gazetami, ławki i stojaki na rowery. Na placu znajdzie się m.in. makieta wykonana z brązu, kamienia i szkła, prezentująca dawny wygląd tego miejsca (jak na pl. Wszystkich Świętych ) i kiosk multimedialny.
Rewitalizacja całego placu pochłonie ok. 15 mln zł.
