FLESZ - Rosjanie grabią i gwałcą Ukrainki

Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie.
W obsadzie filmu Sonata znaleźli się: Michał Sikorski (nagrodzony w Gdyni za najlepszy debiut aktorski), Łukasz Simlat, Małgorzata Foremniak, Jerzy Stuhr i Lech Dybik.
Podczas seansu 10 kwietnia o godz. 15.30 w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki film Sonata zostanie zaprezentowany z napisami dla niesłyszących.
Tego samego dnia, o godzinie 18, na scenie MOS wystąpi główny bohater filmu, Grzegorz Płonka. Artysta zagra utwory fortepianowe znanych kompozytorów, a także własne kompozycje. Po koncercie odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział Grzegorz Płonka, reżyser filmu Bartosz Blaschke, odtwórca głównej roli Michał Sikorski, reżyser dźwięku Tomasz Sikora. Gośćmi spotkania będą również osoby pracujące z g/Głuchymi w przestrzeni muzyki, czyli Anna Konopacka, Marta Borun oraz Piotr Klimek. Rozmowę poprowadzi aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego, Mateusz Janicki.
Grzegorz Płonka z Murzasichla po urodzeniu został błędnie zdiagnozowany przez lekarzy. Dopiero gdy był nastolatkiem, okazało się, że nie ma autyzmu, tylko dziecięce porażenie mózgowe. Stwierdzono ciężki niedosłuch zmysłowo – nerwowy. Dopiero wtedy dostał pierwszy aparat słuchowy i zaczął odbierać świat na nowo. Jego niedosłuch nie wykluczył jednak muzycznego talentu. W lipcu 2015 roku został laureatem I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”.