FLESZ - Znamy nową listę obostrzeń
Jak zmieniało się postrzeganie najmłodszej dzielnicy Krakowa i jej mieszkańców na przestrzeni 70 lat istnienia? Na to pytanie chcą odpowiedzieć twórcy leksykonu „Nowohucki alfabet”. Trwają prace nad drugą edycją słownika charakterystycznych określeń, za pomocą których Nową Hutę i nowohucian definiowali na przestrzeni dekad mieszkańcy innych części Krakowa oraz podkrakowskich miejscowości.
- Mamy nadzieję, że dzięki porównaniu haseł z dwóch edycji projektu uda nam się odtworzyć i skonfrontować to, co w Hucie najważniejsze dla jej mieszkańców oraz to, z czym kojarzyła i kojarzy się Huta osobom tylko o niej słyszącym lub odwiedzającym ją na krótszą bądź dłuższą chwilę - wyjaśniają organizatorzy.
Efektem ubiegłorocznych działań było opracowanie młodzieżowego nowohuckiego leksykonu. Na podstawie haseł zrealizowany został także spektakl. Podsumowaniem tegorocznej odsłony projektu będzie utworzenie mapy Huty z hasłami z dwóch lat i spacer ich szlakiem z elementami gry terenowej oraz powstanie słownika „Nowohucki alfabet - perspektywy” w wersji online i wydaniu drukowanym.
Druga część leksykonu, tak jak i pierwsza, będzie zawierała hasła dostępne również dla osób z niepełnosprawnościami narządu słuchu i wzroku.
- Działając, będziemy badać, uczyć się, budować ze słów, burzyć stereotypy, a przede wszystkim łączyć. Bo właśnie we wspólnym działaniu z fragmentów obrazów, wypowiedzi i skojarzeń złożymy hasła leksykonu, który stanie się pamiątką nie tylko naszego spotkania i pracy, ale również tego, jak postrzegali kiedyś i jak widzą obecnie Hutę ludzie związani z nią na różne sposoby – podkreślają organizatorzy.
Do 30 kwietnia 2021 r. trwają zapisy do projektu. Kto może wziąć udział? Organizatorzy zapraszają do projektu „osoby zainteresowane Nową Hutą wczoraj i dziś, mieszkańców, sympatyków, antagonistów oraz tych, którzy po prostu mają wspomnienia lub spostrzeżenia związane z nowohuckimi dzielnicami lub ich mieszkańcami”.
Najłatwiej zapisać się przy pomocy ankiety online dostępnej na stronie internetowej projektu lub kontaktując się telefonicznie z koordynatorką Weroniką Śliwiak, pod numerami telefonu: 609338944 lub 518297202.
- Te znaki nigdy nie wybaczają. Są pamiętliwe i mogą myśleć o zemście bardzo długo
- Najciekawsze domy do kupienia w Małopolsce do 200 tys. zł. Duże metraże i niska cena
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych w Krakowie
- Kraków. Tu budują piramidy ze śmieci. A co z recyklingiem w mieście?
