https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Spacery, zwiedzanie, karaoke to dobry pretekst, by zajrzeć do Nowej Huty

Anna Piątkowska
W ramach "Zajrzyj do Hity" zaplanowano spacery po najmłodszej dzielnicy Krakowa
W ramach "Zajrzyj do Hity" zaplanowano spacery po najmłodszej dzielnicy Krakowa Joanna Urbaniec / Polska Press
Zajrzeć do Huty zawsze warto, ale w weekend 20-22 września pretekstów będzie o wiele więcej z uwagi na trwającą w najmłodszej dzielnicy tegoroczną odsłonę projektu "Zajrzyj do Huty". Będą spacery tematyczne, gra miejska, "buntownicze" karaoke i wiele innych atrakcji, Nowa Huta świętuje bowiem 75. urodziny.

Projekt "Zajrzyj do Huty" powstał 16 lat temu, służył promocji historii i dziedzictwa Nowej Huty. Celem wciąż jest zaproszenie do Nowej Huty, pokazanie dzielnicy i jej potencjału z różnych stron. W tym roku wydarzeniu partneruje ponad 30 partnerów: teatrów, domów kultury, klubów sportowych - każdy znajdzie coś dla siebie, zapewniają organizatorzy.

Jak podkreśla Zbigniew Semik z Muzeum Nowej Huty wydarzenie adresowane jest do wszystkich: zarówno mieszkańców Nowej Huty, jak i tych, którzy nie zaglądają tu zbyt często i nie znają dzielnicy.

- Mieszkańcy mogą poznać nowe oblicze dzielnicy, którego jeszcze nie znali, ale sam tytuł sugeruje, że zapraszamy krakowian spoza dzielnicy, by chcieli odwiedzić Nową Hutę. Ze starego Miasta do Nowej Huty jedzie się pół godziny tramwajem numer 4, ale dla wielu mieszkańców to całkowicie nieznane obszary - dodaje muzealnik.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Muzeum Krakowa, które w tym roku szczególnie zaprasza na dwa swoje projekty.

- W tym roku dzielnica świętuje 75 lat istnienia, stąd w "Zajrzyj do Huty" chcemy się skupić na rzeczach pierwszych i najstarszych - zapowiada Zbigniew Semik. - O początkowych latach Nowej Huty będą przypominały spacery, podczas których uczestnicy będą mieli okazje poznać pierwsze budynki nowego miasta, warunki życia w nie zawsze idealnym robotniczym mieście czy postaci przodowników pracy.

Na trasie spacerów po Nowej Hucie znajdzie się także pierwszy nowohucki kościół, który stanie się pretekstem do opowieści o burzliwej historii zamieszek rozgrywających się w jego otoczeniu zarówno w latach 60, jak i 80. Trasa spacerów pozwoli zobaczyć nowohucką architekturę modernistyczną reprezentowaną m.in. przez blok szwedzki i postmodernistyczną taką jak znajdujące się w okolicy pl. Centralnego osiedle Centrum E.

Czego jeszcze można oczekiwać podczas "Zajrzyj do Huty"? Będzie zwiedzanie walcowni ArcelorMittal Poland oraz Cafe Crawl, czyli spacer śladem nowohuckich knajp i kawiarni. Nowohuckie Centrum Kultury zaprosi w niedzielę na wernisaż wystawy „Pewnego razu w Nowym Mieście” na placu Centralnym, a Nowa Huta Travel na spływ kajakowy Dłubnią. Stowarzyszenie Ravelin oprowadzi po nowohuckich schronach, a Fundacja Promocji Nowej Huty po budynkach administracyjnych kombinatu. Przedstawiciele Fundacji Freedom Space zaprezentują przygotowane w piwnicy wzorcowe zabezpieczenie przed zagrożeniem. Fundacja Instytut Architektury zaprasza na Pomo-piknik sąsiedzki na skwerze Budowniczych Nowej Huty, a Dom Utopii (w ramach działań AR.C.H.ETICS) do zlokalizowanej na placu Centralnym loży do skanowania i opisywania zdjęć z domowych archiwów. Spacery z Nowohucian(k)ami poprowadzi Ryszard Kozik.

Ukłonem w stronę znaczących postaci kobiecych pierwszych lat Nowej Huty będzie z kolei gra miejska zatytułowana Nowa Huta jest kobietą, którą Muzeum Nowej Huty przygotowało we współpracy z Ośrodkiem Kultury Kraków Nowa Huta.

Pod hasłem 75 rocznicy powstania Nowej Huty przebiegał będzie również panel naukowy otwierający tegoroczne wydarzenie, podczas którego będzie okazja do zapoznania się z najnowszymi publikacjami na temat historii dzielnicy.

Ważnym filarem tegorocznego wydarzenia będzie także trwająca w Muzeum Nowej Huty wystawa "Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945 – 89”. Wśród zaplanowanych wydarzeń znajdą się m.in., spotkanie z wokalistą zespołu T.Love – Muńkiem Staszczykiem - które poprowadzi dziennikarz i pisarz -Leszek Gnoiński, buntownicze karaoke zrealizowane we współpracy z firmą Karaoke Spot, oprowadzania kuratorskie po wystawie oraz rozmowa i występ bębniarek często towarzyszącego demonstracjom kolektywu Samba – Ka.

- W ramach tegorocznej edycji "Zajrzyj do Huty" odbędą się również rozmowy, podczas których przybliżymy szczegóły zmian które przejdzie siedziba Muzeum Nowej Huty – dawne kino Światowid. Podczas tych spotkań odpowiemy m.in. na pytania o kształt budynku po adaptacji - wyjaśnia Zbigniew Semik.

Szczegółowy plan wydarzeń na stronie internetowej Muzeum Krakowa, gdzie znajdują się również informacje dotyczące wstępu na poszczególne wydarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska