- To jest kolejny krok w kierunku Nowej Huty. Został tam stworzony Park Kulturowy, z prezydent wpisał Nową Hutę na listę Pomników Historii w związku z powyższym kwestia dziedzictwa Nowej Huty jest bardzo istotna – komentował prezydent Jacek Majchrowski.
Dzięki wpisaniu Nowej Huty na listę Pomników Historii instytucja mogła starać się o środki finansowe z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), potrzebne na modernizację i rozbudowę oraz realizację wystawy. Dziś, 6 marca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o przyznaniu dofinansowania w kwocie ponad 76 mln zł.
Całkowita wartość projektu szacowana jest na 99 mln, wymagany jest wkład własny miasta w wysokości 23 mln – uchwała w tym zakresie zostanie przedłożona Radzie Miasta Krakowa.
- Jestem przekonany, że miasto zyska na tej inwestycji, bo Nowa Huta bardzo potrzebuje tego czynnika zmian. Przed Kinem Światowid jest plac, który zostanie zagospodarowany, na tarasie usytuowanym na dachu powstanie kino letnie i kawiarnia, powstaną sale wystaw czasowych i kompleks sal, które stworzą wystawę stałą, a także przestrzeń sąsiedzka – mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa, którego oddziałem jest Muzeum Nowej Huty.
Projekt przebudowy ma potrwać cztery lata, jeszcze w tym roku mają zostać przeprowadzone postępowania przetargowe, kolejne dwa lata zajmą prace remontowe, a ostatni rok muzealnicy poświęcą na zbudowanie wystawy stałej.
- Mamy kompletną dokumentacje i kompletny scenariusz wystawy, która ma być opowieścią o fenomenie Nowej Huty z umiejscowieniem jej w bardzo szerokim kontekście PRL-u, ale także transformacji ustrojowej, ponieważ Nowa Huta była bardzo istotnym graczem na polu sukcesów transformacji w latach 80. - wyjaśnia Michał Niezabitowski.
Muzeum Nowej Huty mieści się dawnym kinie Światowid na os. Centrum E 1 w Nowej Hucie. Budynek został wybudowany w latach 1955-1957, według projektu Andrzeja Uniejewskiego i jest przykładem architektury socrealizmu. Kilka lat temu wpisano go do rejestru zabytków.
Budynek nigdy w swojej 70-letniej historii nie przeszedł generalnego remontu. Muzeum Krakowa w porozumieniu z Gminą Miejską Kraków od lat poszukiwało środków na realizację całościowego projektu odnowy dawnego kina Światowid oraz przystosowania go do potrzeb nowoczesnej placówki muzealnej. Przeprowadzane dotąd prace miały charakter zabezpieczający, teraz muzeum przejdzie kompleksowy remont, m.in. wymianę wszystkich instalacji, całej stolarki, ingerencje we wszystkie elementy o charakterze konstrukcyjnym.
- Trwały wielkie dyskusje z architektami o zmianach, jakie miałyby zajść w sali kinowej, ostatecznie uznaliśmy, że jest ona wartością wynikającą z jej zabytkowego charakteru – wyjaśnia dyrektor Muzeum Krakowa. - Jednocześnie pod budynkiem znajdują się schrony częściowo udostępnione w ramach wystawy „Atomowa groza”. Piwnice będą w przyszłości przeznaczone na wystawę, ale też będą pełniły funkcje magazynowe. Instytucja posiada prawomocne pozwolenie budowlane oraz scenariusz wystawy stałej, projekty budowlane oraz aranżacyjne.
Do lutego przyszłego roku w Muzeum Nowej Huty można oglądać wystawę „Bunt w systemie” oraz ekspozycję w schronach. Kolejne wystawy będą prezentowane w odnowionym budynku.
