Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków pożegnał śp. prof. Stanisława Juchnowicza – wybitnego architekta i urbanistę, żołnierza AK, Honorowego Obywatela Miasta Krakowa

(MM)
We wtorek w Krakowie odbył się pogrzeb prof. Stanisława Juchnowicza, który był m.in. współtwórcą planu urbanistycznego Nowej Huty. Msza św. żałobna została odprawiona w kolegiacie św. Anny. Prof. Juchnowicz spoczął na cmentarzu Salwatorskim.

Prof. Stanisław Juchnowicz zmarł 31 stycznia w Krakowie, w wieku 96 lat.

Urodził się 10 czerwca 1923 r. w Lidzie w województwie nowogródzkim. Studia architektoniczne odbywał na trzech uczelniach technicznych: Politechnice Lwowskiej, Akademii Górniczej w Krakowie, Politechnice Gdańskiej, gdzie na Wydziale Architektury uzyskał dyplom magistra inżyniera architekta. W roku 1954 rozpoczął pracę w Katedrze Urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Był m.in. kierownikiem Zakładu Projektowania Miast i Osiedli (1970-73), wicedyrektorem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego (1979-91) oraz dziekanem Wydziału Architektury PK (1984-87).

Stanisław Juchnowicz: W Nowej Hucie miał stać Pałac Kultury [ARCHIWALNA ROZMOWA]

Założył też na PK Ośrodek Kształcenia Urbanistów dla Krajów Rozwijających się (obecnie: Międzynarodowe Centrum Kształcenia PK). Był jego dyrektorem, a od 2005 r. przewodniczącym Rady Naukowej Ośrodka przekształconego potem w Międzynarodowe Centrum Kształcenia PK. W 1991 roku zorganizował na Wydziale Architektury PK Instytut Projektowania Miasta i Regionów i został jego pierwszym dyrektorem. Kierował Instytutem przez kilka lat.

Prof. Juchnowicz był członkiem zespołu, który przygotowywał założenia urbanistyczne Nowej Huty.

W wywiadzie z okazji jubileuszu 90. urodzin Profesora, w 2013 roku, zapytaliśmy: czy Nowa Huta dobrze wyszła? - Mnie trudno powiedzieć, ale jak jeżdżę taksówkami, to taksówkarze - ci, którzy tam mieszkają - chwalą, że to jest wspaniała dzielnica. Studentom zadałem kiedyś, by napisali raport o Nowej Hucie. Młodzi ludzie przeszli, zobaczyli i powiedzieli: "Panie profesorze, tam wszystko jest - szkoły, przedszkola, żłobki, cała infrastruktura społeczna, zieleń". Huta jest zrealizowaną teoretyczną koncepcją miasta - i społeczną, i przestrzenną, aczkolwiek była tworzona pod presją doktryny tzw. realizmu socjalistycznego. Ale realizm socjalistyczny można różnie pojmować, myśmy pojmowali nieco inaczej. Jak się dzisiaj porównuje ją z innymi miastami, które powstały w tym czasie, to jednak Huta jest jakimś fenomenem - odpowiadał wtedy prof. Stanisław Juchnowicz.

Projektował również centrum Łodzi i gmach frontowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był autorem licznych inicjatyw i projektów w Krakowie.

Z kolei podczas swojej pracy na Uniwersytecie im. Ahmadu Bello w Zarii (Nigeria) organizował Wydział Urbanistyki i Planowania Regionalnego i kierował nim w latach 1973-81. Opracował plany rozbudowy czterech miast w Nigerii, a także przygotował projekt koncepcyjny stolicy tego kraju – Abudży.

Żołnierz Armii Krajowej, był też przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika AK. Był działaczem społecznym, m.in. współtwórcą i wieloletnim prezesem Polskiego Klubu Ekologicznego.

Prof. Stanisław Juchnowicz został uhonorowany wieloma nagrodami oraz odznaczeniami państwowymi i branżowymi, był laureatem m.in. Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie nauki i techniki. W listopadzie 2013 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Rozmowa z prof. Stanisławem Juchnowiczem z okazji jubileuszu jego 90. urodzin w 2013 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska