- Zadanie jest realizowane w trybie trzyletnim, prace będą trwały jeszcze w 2023 roku. Generalny wykonawca kończy roboty z końcem stycznia przyszłego roku, potem zostaną zamontowane gabloty, a następnie do Klasztorka wejdzie sekcja realizacji wystaw, która zaaranżuje wystawę. Oficjalne otwarcie odbędzie się 15 czerwca - zapowiada Mariola Kulczyńska, kierownik oddziału Muzeum Książąt Czartoryskich oraz koordynator projektu "Przebudowa i remont Klasztorka". - Do wykonania jeszcze w tym roku pozostało kilka prac konserwatorskich. Ich odbiór zaplanowano za dwa tygodnie.
W Klasztorku właśnie trwają ostatnie prace modernizacyjno-remontowe. Po 15 latach od rozpoczęcia prac w kompleksie Czartoryskich, w przyszłym roku remont ma się ostatecznie zakończyć. Klasztorek, to po Pałacu i Arsenale, ostatnia część kompleksu książąt Czartoryskich. W czerwcu zwiedzający będą mogli zobaczyć otwartą tu ekspozycję, a także przejść przewiązkami nad ulicą Pijarską.
W tym roku prace w Klasztorku objęły prace konserwatorskie w obrębie stolarki okiennej, drzwiowej wewnętrznej, warstwy posadzkowej, w tym parkietów historycznych - konserwację parkietów, warstw posadzkowych w sieni i dorobienie, na wzór istniejących, mozaiki na korytarzu, remont konserwatorski klatki schodowej wewnętrznej, elewacji zewnętrznych i elewacji dziedzińca, a także remont konserwatorski zabytkowej studni. To prace zrealizowane w ramach dotacji ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Natomiast prace realizowane w ramach dotacji ministerialnych objęły prace w obrębie instalacji wewnętrznych niskoprądowych, elektrycznych, sanitarnych, a więc zadania związane z modernizacją i przystosowaniem budynku do funkcji muzealnych.
Trzyletni remont Klasztorka pochłonął 14 mln zł, 60 proc. tej kwoty wyłożył SKOZK, pozostałe środki pochodzą z budżetu ministerstwa kultury.
Wzniesiony w połowie XVIII, tuż przy dawnych murach obronnych miasta, Klasztorek stanowił część klasztoru Pijarów, a w jego wnętrzach urządzono bibliotekę. Sam budynek stanął w miejscu dawnej kamienicy „Pod Bażanty”. W 1876 roku książę Władysław Czartoryski, który już wtedy był właścicielem Arsenału, zakupił również Klasztorek, który na jego polecenie przebudowano i połączono dekoracyjnymi przewiązkami z Arsenałem. Wnętrza Klasztorka, zgodnie z wolą księcia, przekształcone zostały na przestrzeń ekspozycyjną, gdzie prezentowane były obiekty sztuki należące do rodziny Czartoryskich.
Klasztorek przetrwał do dziś w niezmienionej postaci, stanowiąc przykład neogotyku francuskiego w Polsce, a zarazem pierwszy chronologicznie budynek w Krakowie, przystosowany do potrzeb muzealnych.
W maju 2021 roku, po wieloletnim remoncie, został otwarty dla zwiedzających Arsenał Czartoryskich. W odnowionych i zmodernizowanych przestrzeniach prezentowana jest stała wystawa sztuki starożytnej obejmująca 1000 obiektów, z których najstarsze pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. Wcześniej, 19 grudnia 2019 roku, otwarte zostało Muzeum Książąt Czartoryskich, po gruntownym remoncie trwającym od 2010 roku.
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie
