Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prace remontowo-modernizacyjne Klasztorka na finiszu. Już wkrótce odwiedzimy cały kompleks Pałacu Książąt Czartoryskich

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Dobiega końca remont Klasztorka należącego do kompleksu Pałacu Czartoryskich
Dobiega końca remont Klasztorka należącego do kompleksu Pałacu Czartoryskich Wojciech Matusik
Kończą się powoli prace remontowo-modernizacyjne w Klasztorku, należącym do kompleksu Pałacu Książąt Czartoryskich. Po remoncie znajdą się tu m.in.: Pracowania Konserwacji Malarstwa oraz Gabinet Rycin i Rysunków. Wystawa stała będzie prezentowana na pierwszym piętrze, na które zaprowadzi zwiedzających przewiązka łącząca Klasztorek z Pałacem i Arsenałem. Oficjalne otwarcie 15 czerwca.

- Zadanie jest realizowane w trybie trzyletnim, prace będą trwały jeszcze w 2023 roku. Generalny wykonawca kończy roboty z końcem stycznia przyszłego roku, potem zostaną zamontowane gabloty, a następnie do Klasztorka wejdzie sekcja realizacji wystaw, która zaaranżuje wystawę. Oficjalne otwarcie odbędzie się 15 czerwca - zapowiada Mariola Kulczyńska, kierownik oddziału Muzeum Książąt Czartoryskich oraz koordynator projektu "Przebudowa i remont Klasztorka". - Do wykonania jeszcze w tym roku pozostało kilka prac konserwatorskich. Ich odbiór zaplanowano za dwa tygodnie.

W Klasztorku właśnie trwają ostatnie prace modernizacyjno-remontowe. Po 15 latach od rozpoczęcia prac w kompleksie Czartoryskich, w przyszłym roku remont ma się ostatecznie zakończyć. Klasztorek, to po Pałacu i Arsenale, ostatnia część kompleksu książąt Czartoryskich. W czerwcu zwiedzający będą mogli zobaczyć otwartą tu ekspozycję, a także przejść przewiązkami nad ulicą Pijarską.

W tym roku prace w Klasztorku objęły prace konserwatorskie w obrębie stolarki okiennej, drzwiowej wewnętrznej, warstwy posadzkowej, w tym parkietów historycznych - konserwację parkietów, warstw posadzkowych w sieni i dorobienie, na wzór istniejących, mozaiki na korytarzu, remont konserwatorski klatki schodowej wewnętrznej, elewacji zewnętrznych i elewacji dziedzińca, a także remont konserwatorski zabytkowej studni. To prace zrealizowane w ramach dotacji ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Natomiast prace realizowane w ramach dotacji ministerialnych objęły prace w obrębie instalacji wewnętrznych niskoprądowych, elektrycznych, sanitarnych, a więc zadania związane z modernizacją i przystosowaniem budynku do funkcji muzealnych.

Trzyletni remont Klasztorka pochłonął 14 mln zł, 60 proc. tej kwoty wyłożył SKOZK, pozostałe środki pochodzą z budżetu ministerstwa kultury.

Wzniesiony w połowie XVIII, tuż przy dawnych murach obronnych miasta, Klasztorek stanowił część klasztoru Pijarów, a w jego wnętrzach urządzono bibliotekę. Sam budynek stanął w miejscu dawnej kamienicy „Pod Bażanty”. W 1876 roku książę Władysław Czartoryski, który już wtedy był właścicielem Arsenału, zakupił również Klasztorek, który na jego polecenie przebudowano i połączono dekoracyjnymi przewiązkami z Arsenałem. Wnętrza Klasztorka, zgodnie z wolą księcia, przekształcone zostały na przestrzeń ekspozycyjną, gdzie prezentowane były obiekty sztuki należące do rodziny Czartoryskich.

Klasztorek przetrwał do dziś w niezmienionej postaci, stanowiąc przykład neogotyku francuskiego w Polsce, a zarazem pierwszy chronologicznie budynek w Krakowie, przystosowany do potrzeb muzealnych.

W maju 2021 roku, po wieloletnim remoncie, został otwarty dla zwiedzających Arsenał Czartoryskich. W odnowionych i zmodernizowanych przestrzeniach prezentowana jest stała wystawa sztuki starożytnej obejmująca 1000 obiektów, z których najstarsze pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. Wcześniej, 19 grudnia 2019 roku, otwarte zostało Muzeum Książąt Czartoryskich, po gruntownym remoncie trwającym od 2010 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska