"Teren pod estakadami jest już zupełnie innym miejscem. Prace na odcinku między ul. Kopernika a Grzegórzecką to pierwszy z etapów Parku Kolejowego" - poinformował w mediach społecznościowych Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Gdzie jest zieleń w Parku Kolejowym?
Pod wpisem pojawiły się komentarze mieszkańców, m.in.: "Ale gdzie zieleń?", "Na wizualizacjach było znacznie lepiej...", "Nie można było trawy zasiać i kilku ławek postawić?", "Czy Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie pomaluje estakadę na zielono? Bo zieleni nie widzę".
Zapytaliśmy więc w ZZM o zieleń. - Pierwszy etap budowy Parku Kolejowego wciąż jest w realizacji. Powstaną tam kolejne elementy infrastruktury. Na końcu będą nasadzenia. Już została przygotowana pod nie ziemia. Powstanie część w formie ogrodu sensorycznego, pojawią się drzewa. Będzie jak na wizualizacjach - zapewnia Łukasz Pawlik, dyrektor ZZM.
Przyznaje, że zieleń zaplanowano na terenach, na których będzie można liczyć na naturalne, deszczowe nawodnienie. Częściowo zieleń pojawi się też pod estakadami. Pojawiły się instalacje do nawodnienia.
Pierwszy etap parku ma zostać udostępniony przed wakacjami
Plan jest taki, by w pełni pierwszy etap Parku Kolejowego – na odcinku od ul. Kopernika do ul. Grzegórzeckiej został udostępniony mieszkańcom przed wakacjami w 2025 roku.
Prace wzdłuż ul. Blich przyspieszyły, dzięki czemu widoczne są już pierwsze elementy placu zabaw: urządzenia zabawowe oraz bezpieczna nawierzchnia. Powstała także ścieżka.
W ramach wcześniej prowadzonych działań oczyszczono ze śmieci oraz gruzu cały teren. Nawieziona została ziemia, która będzie stanowiła podłoże dla mającej pojawić się w tym miejscu zieleni.
Wykonano również niezbędne prace ziemne takie jak przyłącza wodno-kanalizacyjne dla przyszłego systemu nawodnienia oraz pitników, a także instalacje elektryczne pod przyszłe oświetlenie.
Psi wybieg i ogród sensoryczny
W ramach I etapu ma zostać także wykonany psi wybieg i ogród sensoryczny. Pozostaje też zainstalowanie małej architektury, drewnianych podestów uzupełniających ciągi komunikacyjne, a także drewnianej pergoli.
Na Zabłociu powstanie ciąg pieszo-rowerowy
Prace przy realizacji Parku Kolejowego w przyszłości będą kontynuowane. Środki zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie (11 mln zł) pozwolą na rozpoczęcie budowy ciągu pieszo-rowerowego między stacją Zabłocie a ul. Powstańców Wielkopolskich (III etap).
Drugi etap będzie przebiegał na odcinku między ul. Grzegórzecką a Miodową. W tym etapie przewiduje się trakty pieszo-rowerowe, zieleń i boiska w rejonie obecnych kortów tenisowych KS Olsza.
Dla tego odcinka ZZM posiada opracowanie koncepcyjne. Kolejnym etapem będzie przygotowanie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę.
Park pod nowymi estakadami
Przypomnijmy, że w ramach inwestycji, zrealizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe, estakady zastąpiły nasypy kolejowe między ul. Kopernika i Miodową.
Miasto wydzierżawiło od PKP znajdujące się pod estakadami tereny i zaplanowało Park Kolejowy, który jest teraz realizowany w etapach.
