https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prezydent wybrał zastępców. Jeśli radni się nie pogodzą, wejdzie komisarz

Piotr Tymczak
Prezydent Majchrowski (w środku) i jego nowi zastępcy (od lewej): Kośmider, Korfel-Jasińska, Muzyk i Kulig
Prezydent Majchrowski (w środku) i jego nowi zastępcy (od lewej): Kośmider, Korfel-Jasińska, Muzyk i Kulig Fot. Aneta Żurek
Kryzys w Radzie Miasta Krakowa, która kolejny raz nie potrafiła wybrać przewodniczącego. Sytuacja stała się patowa.

Wybór nowych władz w krakowskim magistracie udał się wczoraj połowicznie. Bez problemu przebiegł briefing, na którym prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaprezentował czwórkę swoich zastępców. Wśród nich znalazły się dwie nowe osoby: Anna Korfel-Jasińska i Bogusław Kośmider. Wiceprezydentami nadal będą Andrzej Kulig i Jerzy Muzyk.

Wczoraj miał zostać także wybrany przewodniczący Rady Miasta i jego zastępcy. To był już drugi dzień obrad w tej sprawie i ponownie (jak w środę) zakończyły się one fiaskiem. Wszystko przez spór pomiędzy radnymi z klubów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej oraz prezydenckiego Przyjaznego Krakowa. Jedni i drudzy chcieliby mieć przewodniczącego, a fotel jest tylko jeden. Radni dali sobie czas na rozmowy do 5 grudnia. - Jak się nie dogadają do miesiąca, to - z tego, co wiem - dla rady zostanie ustanowiony komisarz - skomentował prezydent Majchrowski. Zapowiedział, że do 15 grudnia przedstawi zmiany w strukturze urzędu.

Poświęciła się dla partnera

W przypadku nowych wiceprezydentów najciekawsza jest sytuacja związana z wyborem zastępcy prezydenta ds. edukacji. W poprzedniej kadencji rolę tę pełniła Katarzyna Król. Prezydent zaproponował jej, by pozostała na stanowisku, ale w takim wypadku, zgodnie z obowiązującym teraz prawem, jej partner Witold Śmiałek musiałby odejść z zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

Okazuje się, że Katarzyna Król poświęciła wiceprezydencką karierę dla swojego partnera. - Zapytałem, czy ona, czy jej partner. Wyszło, że ona - przyznał prezydent Majchrowski.

Dla Katarzyny Król przygotował jednak inną ciepłą posadę.

- Najprawdopodobniej zostanie dyrektorem ds. ekonomicznych w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Zna się na tym - podkreślił prezydent Majchrowski.

Wiceprezydentem ds. edukacji została więc Anna Korfel-Jasińska, która od maja 1997 r. przeszła wszystkie szczeble stanowisk urzędniczych, począwszy od zatrudnienia na stanowisku referenta, podinspektora, inspektora i kierownika referatu, zastępcy dyrektora; ostatnio była dyrektorem Wydziału Edukacji. Zapytaliśmy, czym się zajmowała przed przyjściem do urzędu. Odpowiedziała, że pracowała w centrum kultury poza Krakowem, ale nie chciała wyjawić, w którym konkretnie miejscu.

Drugą nową twarzą wśród wiceprezydentów jest Bogusław Kośmider (formalnie obejmie funkcję 6 grudnia po uregulowaniu spraw w obecnym miejscu pracy), ale to postać bardzo dobrze znana w Krakowie. Jest wieloletnim radnym miasta. Od 2010 r., przez dwie kadencje samorządu, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta. Nie jest jednak tajemnicą, że nominacja Kośmidera to efekt porozumienia Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) z prezydentem w sprawie wspólnych list wyborczych i rządzenia w ramach koalicji.

Kośmider teraz, jako wiceprezydent, ma zadbać o poprawę urzędowych usług dla mieszkańców oraz rozwijanie systemu ulg i zniżek w ramach Karty Krakowskiej.

Nowe kompetencje ma natomiast wiceprezydent Andrzej Kulig. Po wiceprezydencie Tadeuszu Trzmielu przejął opiekę nad miejskim transportem i już zapowiedział, że ze względu na podwyżki energii i koszty pracy podwyżki cen biletów są nieuniknione.

Spór o przewodniczącego

Wczoraj już drugi dzień z rzędu radni nie potrafili natomiast wybrać nowego przewodniczącego. Choć sam prezydent Majchrowski powiedział, że rekomenduje na szefa rady Dominika Jaśkowca z PO, to jego klub Przyjazny Kraków nie popiera tej kandydatury. - Krakowianie pokazali w wyborach, że chcą zmian. Dlatego uważamy, że przewodniczący powinien być z naszego klubu - przekonywał radny Rafał Komarewicz z klubu Przyjazny Kraków. Przypomniał, że teraz prezydenckich radnych jest 8 (w poprzedniej kadencji było 6), a dojdzie jeszcze jeden - Dominik Homa, który zastąpi w radzie Bogusława Kośmidera. Koalicji Obywatelska ma 15 radnych - 11 z PO (na koniec poprzedniej kadencji PO miała 14 przedstawicieli) i 4 z Nowoczesnej.

Radny Dominik Jaśkowiec odpowiadał: - Tradycja w Radzie Miasta była taka: jeżeli powstawała koalicja, to klub mający więcej radnych nominował kandydata na przewodniczącego rady. Platforma Obywatelska wraz z Nowoczesną mają większy klub i wszyscy jego radni poparli moją kandydaturę.

Początkowo klub Przyjazny Kraków na przewodniczącego rekomendował radnego Komarewicza. Na tę kandydaturę nie godzili się radni z Koalicji Obywatelskiej. Radny Rafał Komarewicz więc zrezygnował, a radni z klubu prezydenta zaproponowali Sławomira Pietrzyka (był wiceprzewodniczącym w poprzedniej kadencji).

Ostatecznie podczas wczorajszych obrad nie zgłoszono żadnej kandydatury na przewodniczącego. Posiedzenie rady zostało więc odroczone do 5 grudnia. Przedstawiciele PO zaczęli już podejrzewać, że radni Przyjaznego Krakowa poszli razem z nimi do wyborów i je wygrali, ale teraz mogą dogadać się z radnymi Prawa i Sprawiedliwości i dzięki ich głosom wybiorą swojego przewodniczącego. Radni prezydenta zapewniają, że chcą się porozumieć w ramach koalicji z PO.

W Urzędzie Wojewódzkim poinformowano nas, że przepisy nie wyznaczają terminu, do którego winien zostać wybrany przewodniczący rady, ale jego wybór jest konieczny. A jeżeli nie będzie widać szans na rozwiązanie problemu, prezes Rady Ministrów może radę zawiesić i wprowadzić zarząd komisaryczny.

Wiceprezydenci Krakowa

- Andrzej Kulig - I zastępca ds. polityki społecznej i komunalnej. Będzie się zajmował m.in. kreowaniem polityki społecznej, nadzorem nad wykonaniem inwestycji oraz wydziałami i spółkami wykonującymi zadania z zakresu gospodarki komunalnej.

- Jerzy Muzyk - II zastępca ds. zrównoważonego rozwoju. Będzie odpowiadał za wydziały zajmujące się m.in. architekturą, planowaniem przestrzennym, urbanistyką oraz zielenią.

- Bogusław Kośmider - III zastępca ds. obsługi mieszkańców. Będzie nadzorował działania związane z mieszkalnictwem, urzędem pracy, sprawami administracyjnymi, urzędem stanu cywilnego, ewidencją i rejestracją pojazdów.

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pytanie
prezesowi Polski
.
.
t
to teraz
może zrobić najgorszy syf z Krakowa.Już nie będzie kandydował bo starym bucem jest.Więc wali go to.Taka prawda POlszewiki.
s
syf
jest w tym Krakowie.Członek z PZPR dożywotnim prezydentem Krakowa.No pańskie jaja.Komuchy dokładnie wyczyściły teren Krakowa z normalnych ludzi.
t
ty co
walisz konia ze szczęścia?Bez maści?
B
BydlakzKrakowa
Banda pięciorga! Łapówki, oszustwa, kłamstwa zagoszczą ze zdwojoną siłą. Ciekawe, czy po nierządach tych łajdaków, ostanie się choć jedno drzewo w Krakowie i czy zdąża zabudować Rynek? Ceterum censeo szubrawiec schetyna i płatołma esse delendam.
m
mk
Wybór między dżumą i cholerą
d
do żartownisia
Tak jak Armia Radziecka
C
Centus
Pamiętajcie, że padnięty jak muchy na beton. Tylko PiS może nas wyzwolić.
K
Krakus
Majchrowski wybrał sobie łysego klakiera w radzie miejskiej klepał jego szkodliwe dla Krakowa i jego mieszkańców decyzje - to jest korupcja polityczna!!!!
g
gość
Pietrzyk pomimo , że miał pełno plakatów, dykt i bilboardów otrzymał 1774 głosy czyli trzeci najniższy wynik spośród radnych. To twoim zdaniem jest wynik dla przewodniczącego rady?
.
he?
o
olo
tak to nie wiadomo czemu Pietrzyk miałby być lepszy - zwłaszcza że to wbrew matematyce wyborczej
m
magister farmacji
Pytacie o nieustający ból du*y powyborach na prezydenta Krakowa. Zalecam więcej maści i trollowanie wyłącznie na stojąco.
o
obiektywny
Sławomir Pietrzyk w zeszłej kadencji świetnie prowadził obrady. Był sanowczy, opanowany, a kiedy trzeba dowcipny. Jestem w 100% na tak!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska