Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków przygotowuje się na nocną prohibicję od 1 lipca. Przedsiębiorcy otrzymają pouczenia, a strażnicy i policjanci będą robić kontrole

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Aneta Żurek/ PolskaPress/Gazeta Krakowska
Od 1 lipca w Krakowie obowiązywać będzie nocna prohibicja. Zakaz sprzedaży alkoholu będzie obowiązywać między północą, a godz. 5.30 na terenie wszystkich dzielnic miasta z wyłączeniem restauracji i barów. Urząd Miasta w ramach przygotowań, roześle mailowo powiadomienia do przedsiębiorców, a w dniu wprowadzenia zakazu dostaną oni dodatkowe pouczenia. Nad przestrzeganiem przepisów czuwać będą policja i straż miejska.

17 maja na sesji Rady Miasta Krakowa radni przyjęli projekt uchwały nr CX/2970/23 w sprawie wprowadzenia na terenie Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Od 1 lipca zakaz sprzedaży napojów alkoholowych będzie obowiązywał o wyznaczonej porze w sklepach spożywczych, supermarketach, hipermarketach, na stacjach benzynowych, w sklepach monopolowych, sklepach z produktami specjalistycznymi, np. winiarskich, domach handlowych, sklepach dyskontowych, punktach sprzedaży detalicznej przy hurtowniach.

Naruszenie zakazu stanowi przestępstwo i podlegać będzie przepisom karnym ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 165 ze zm.).

Jednocześnie, 1 lipca 2023 r. utraci moc uchwała nr CIX/2895/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 12 września 2018 roku w sprawie wprowadzenia ograniczeń na terenie Dzielnicy I Stare Miasto w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, której wykonanie w 2019 r. wstrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Przygotowania do wejścia uchwały w życie

- Miasto prowadzi akcję informacyjną o zbliżającym się terminie wejścia w życie przepisów. Informacje na ten temat zostały opublikowane m. in. w Biuletynie Informacji Publicznej, pojawią na stronie krakow.pl, a także na profilach Facebook miasta i Wydziału Spraw Administracyjnych. Stosowne informacje zostały również udostępnione w lokalizacjach Wydziału Spraw Administracyjnych, w tym w Referacie Obrotu Napojami Alkoholowymi, a także w Referacie ds. CEIDG oraz w Wydziale ds. Przedsiębiorczości i Innowacji - informuje nas na wstępie Anna Latocha z Biura Prasowego UMK.

Ponadto, Wydział Spraw Administracyjnych powiadomił o zbliżającym się terminie wejścia w życie uchwały organizacje zrzeszające przedsiębiorców w tym Krakowską Kongregację Kupiecką oraz Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Informacja trafi też mailowo do przedsiębiorców (którzy udostępnili swoje adresy) posiadających zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydane przez Prezydenta Miasta Krakowa.

- Natomiast od 1 lipca br. każdy przedsiębiorca odbierający zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży otrzyma pouczenie zawierające informację o obowiązywaniu na terenie Krakowa ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu - informuje Latocha.

I dodaje, że Wydział Spraw Administracyjnych wystąpił również do Straży Miejskiej i Policji o przeprowadzenie działań kontrolnych na terenie całego miasta Krakowa, pod kątem ujawnienia ewentualnych przypadków sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, w godzinach, w których zakaz będzie obowiązywał.

Złamiesz zakaz, zostanie Ci cofnięta koncesja

- Każdy przypadek udokumentowanego naruszenia zakazu będzie skutkował wszczęciem przez Wydział postępowania w sprawie cofnięcia zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Będzie to również podstawa do prowadzenia postępowania karnego w ramach ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - informuje urzędniczka.

Dochody z opłat za zezwolenia, wnoszone przez przedsiębiorców, są przeznaczane na cele realizacji gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Na bieżący rok zaplanowano z tego tytułu 25 mln zł. - Wysokość wpłat przedsiębiorców dokonana w pierwszym półroczu wskazuje jednak, że dochody w całym roku mogą przekroczyć 30 mln zł - mówi Anna Latocha.

W przypadku jednak, gdy nie będzie możliwości sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych możliwe jest zmniejszenie dochodów z tytułu opłat. - Prawdopodobnie w takiej sytuacji zwiększą się obroty z tego tytułu, uzyskiwane przez lokale gastronomiczne, a w konsekwencji ewentualne obniżenie dochodów gminy będzie niewielkie - tłumaczy Latocha.

300 sklepów całodobowych

Z dobrowolnych deklaracji przedsiębiorców wynika, że całodobową sprzedaż alkoholu z przeznaczeniem do spożycia poza miejscem sprzedaży (sklepy) prowadzi ok. 300 punktów sprzedaży na terenie całego miasta, co stanowi ok. 20 proc. łącznej liczby punktów sprzedaży detalicznej (ok. 1493 sklepów). W 2022 r. udział sprzedaży detalicznej alkoholu (sklepy) w ogólnej wartości sprzedaży alkoholu w Krakowie wynosił ok. 68 proc.

Ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży wprowadziły m.in. Katowice, Poznań, Wrocław, Zakopane, Skawina. W miastach, w których wprowadzono ograniczenia, potwierdzono pozytywny wpływ na poprawę bezpieczeństwa oraz spadek liczby interwencji, przykładowo w Katowicach spadła liczba interwencji dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych (o 45 proc.) oraz liczba interwencji wobec osób nietrzeźwych (o 46,4 proc.).

Ograniczenia w godzinach sprzedaży napojów alkoholowych obowiązują w wielu krajach europejskich m.in. w Irlandii, Portugalii, Litwie, Słowenii, Estonii, Szwecji, Hiszpanii, Finlandii, Łotwie oraz Norwegii.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska