Ogrodnik do połowicznej zabudowy
Głównym punktem zapalnym w debacie o przyszłości osiedla Podwawelskiego był teren szkółki drzew, krzewów i bylin (tzw. Ogrodnik). Deweloperzy ostrzą sobie zęby na jego zabudowę, tymczasem mieszkańcy chcieliby pozostawienia tam zieleni.
W poprawionym przez miejskich radnych projekcie planu miejscowego zwyciężył ostatecznie wariant kompromisowy. Oznacza to, że zabudowa tzw. Ogrodnika została ograniczona do czterech (maksymalnie 25-metrowych) bloków, których bryła ma nawiązywać do sąsiednich budynków. Co więcej połowę terenu szkółki drzew, krzewów i bylin będzie można przeznaczyć na ogólnodostępny park.
Swoimi poprawkami radni miejscy wyrzucili również z projektu planu miejscowego drogę dojazdową do tzw. Ogrodnika, która miała biec między istniejącymi blokami. - Dzięki temu nie będzie ruchu tranzytowego przez osiedle, któremu sprzeciwiali się mieszkańcy - wyjaśnia Łukasz Maślona z "Krakowa dla Mieszkańców", członek Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa
Dyskusja na temat planu miejscowego dla osiedla Podwawelskiego trwa już od 2018 roku, kiedy to miejscy urzędnicy przedstawili pierwszą wersję tego dokumentu. Mieszkańcy krytykowali jego zapisy zauważając, że dopuszczają one dalszą zabudowę osiedla kosztem terenów zielonych. Suchej nitki nie zostawiono także na koncepcji przelotowej drogi, która umożliwiłaby przejazd tranzytowy między ulicami Konopnickiej i Kapelanka.
Jak właśnie poinformował krakowski magistrat, z najnowszą, poprawioną wersją dokumentu mieszkańcy będą mogli zapoznać się między 9 października a 7 listopada. Ostateczny termin składania uwag do projektu planu wyznaczono na 21 listopada br.
Fenomen osiedla Podwawelskiego
Na czym polega fenomen Podwawelskiego? - To bardzo czytelna kompozycja urbanistyczna, dająca mieszkańcom osiedla sporo oddechu. Między blokami jest dużo terenów zielonych. Mamy również dwa zielone kliny, oddzielające zabudowę od siebie i porządkujące przestrzeń między zabudowaniami - mówi dr Michał Wiśniewski z Instytutu Architektury.
Na osiedlu znajdują się głównie niskie, czteropiętrowe bloki, ale jest też kilka dominant w postaci wyższych budynków.
- Wszystkie wymienione elementy tworzą bardzo zgraną przestrzeń, po której łatwo poruszać się mieszkańcom osiedla. Całość założenia urbanistycznego jest uzupełniona o szkoły, przedszkola, dom kultury i budynek handlowy. Mieszkańcy mają pełne zaplecze, którego niejednokrotnie brakuje na nowych osiedlach. Można powiedzieć, że Podwawelskie to takie współczesne miasto 15-minutowe - przekonuje dr Michał Wiśniewski.
Nic w tym dziwnego, bo jak zwraca uwagę, architektura modernistyczna, a taką mamy na Podwawelskim, często opierała się na zasadach, przypominających ideę miasta 15-minutowego, szczególnie w latach 60. ubiegłego wieku.
- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku
