https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Puste ramy w muzeach. Co znaczą? To celowy zabieg

Paweł Gzyl
Opracowanie:
Pusta rama w MNK
Pusta rama w MNK Materiały prasowe
14 września rusza projekt „Puste ramy”, którego organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest uświadomienie społeczeństwu skali utraconych podczas wojny dzieł sztuki.

„Organizowany wraz z muzeami z całej Polski projekt „Puste ramy” ma za zadanie przybliżyć i uwrażliwić społeczeństwo w kwestii strat dóbr kultury poniesionych przez państwo polskie w wyniku działań wojennych. Popularyzacja tej tematyki, szczególnie poprzez prezentację wizerunków utraconych obiektów, może przyczynić się do ich rozpoznania i odnalezienia – sprawić, by puste ramy i gabloty ponownie zapełniły się dziełami sztuki” – pisze o projekcie wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.

Podczas II wojny światowej Polsce zrabowano ponad pół miliona dóbr kultury. Tylko Muzeum Narodowe w Krakowie utraciło w tamtym okresie ponad tysiąc siedemset eksponatów. Po upływie 80 lat ich losów nadal nie znamy. Są one "zaginionym ogniwem naszej tożsamości" i kultury materialnej narodu, rodzajem "medium pamięci". Dlatego bardzo ważne jest uświadomienie i wytłumaczenie społeczeństwu, w tym młodemu pokoleniu Polaków, tych skomplikowanych procesów na przykładach odzyskanych dzieł i przypomnienie najważniejszych z utraconych, ponieważ wtedy wzrośnie szansa na odnalezienie jeszcze wielu, z których najcenniejszy jest "Portret młodzieńca" Rafaela Santi.

W ramach projektu w oddziałach MNK pojawią się tabliczki "Dzieło odzyskane" i "Dzieło utracone", które będą zwracać uwagę zwiedzających na obiekty, których brakuje na muzealnych ścianach. Przypomną również o eksponatach, które udało się odzyskać, takich jak "Zima w małym miasteczku" Maksymiliana Gierymskiego czy "Cmentarz na Mont Martre w Paryżu" Juliana Fałata. Od 14 września 2022 w Pałacu Książąt Czartoryskich, Gmachu Głównym i Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach można znaleźć oryginalne ramy, które symbolizują zaginione dzieła.

Do najbardziej dotkliwych strat wojennych MNK należy "Portret młodzieńca" Rafaela Santi. Innym cennym dziełem utraconym ze zbiorów muzealnych jest "Walka karnawału z postem" Pietera Bruegela Starszego.

Więcej informacji znajduje się na stronie http://dzielautracone.gov.pl/

Minister Niedzielski o trudnym czasie pandemii i rodzinie

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska