Kraków. Radny Łukasz Wantuch przewodniczącym komisji ds. zmian w ruchu w centrum?

Piotr OgórekZaktualizowano 
Radny Łukasz Wantuch (z prawej)
Radny Łukasz Wantuch (z prawej) Michal Gaciarz / Polska Press
Na ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa została powołana komisja, która przeanalizuje zmiany zmiany w strefie płatnego parkowania wprowadzone w zeszłym roku. Powołania komisji domagali się mieszkańcy, którzy zebrali pod projektem swojej uchwały ponad 9 tys. podpisów. Pierwsze posiedzenie komisji ma się odbyć w czwartek 29 marca. Komisja zajmie się wtedy wyłonieniem swojego przewodniczącego. Kandydatem ma być Łukasz Wantuch z klubu Przyjazny Kraków.

- Znamy już termin pierwszej komisji ds. Zbadania Zmian w Związku z Realizacją Organizacji Ruchu w Strefach Płatnego Parkowania, Projektu Mobilny Kraków oraz Polityki Transportowej dla Miasta Krakowa - 29.03.2018 godz. 14 - termin niezbyt szczęśliwy i nieuzgodniony z członami więc może się jeszcze zmienić. Nie zmienia to faktu, iż będziemy wybierać przewodniczącego komisji. Ja proponuję radnego Łukasz Wantuch. Radny dynamiczny z wieloma pomysłami, pełen zapału do działania - napisał na swoim profilu facebookowym Jakub Kosek (PO), jeden z członków komisji.

Mieszkańcom kandydatura Wantucha się nie podoba. Przypominają, że publicznie mówił o tym, że komisja jest niepotrzebna.

Komisja ma się zająć wątpliwościami, jakie pojawiły się po zmianach w ruchu wprowadzonych w centrum miasta. Komisję powołano na wniosek mieszkańców, którzy pod swoim projektem uchwały zebrali ponad 9 tysięcy podpisów, z czego prawidłowo złożono ponad 6,8 tys. z nich.

- Chcemy, żeby komisja powstała jeszcze w tej kadencji. Reprezentujemy szeroki front społeczny. Państwo radni macie solidny mandat, żeby powołać komisję. Chcemy zweryfikowania czy program Mobilny Kraków i wydane na ten cel środki są zgodne z prawem – mówiła na sesji Rady Miasta Krakowa Agnieszka Gilarska ze stowarzyszenia Stare Podgórze oraz komitetu „Nic o nas bez nas”, który zbierał podpisy.

Grupa mieszkańców uważa, że zmiany w ruchu – głównie likwidacja ponad 2,8 tys. miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania – zostały wprowadzone niezgodnie z przepisami, na co zwracał uwagę wojewoda. - Główne założenie programu Mobilny Kraków to strefy ograniczonego ruchu, które zakwestionował wojewoda – mówiła Agnieszka Gilarska.

W skład komisji weszło dziewięciu radnych: Mariusz Kękuś, Józef Jałocha, Włodzimierz Pietrus i Adam Kalita z PiS, Aleksander Miszalski, Wojciech Wojtowicz, Jakub Kosek i Andrzej Hawranek z PO oraz Łukasz Wantuch z klubu Przyjazny Kraków.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dostałbyś się do policji? Te pytania pokażą czy się nadajesz! [TEST]

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

f
fsdh

Mówimy spółka parkingowa a w domyśle .....nieodżałowany pupil prezydenta.

A propos .
Pewnie kanalia ma znów kłopoty z prawe bo widywany był ponoć w szpitalu wojskowym ,w którym w przeszłości był przechowywany nieraz przez wiele miesięcy.
Teraz może być gorzej ,bo wywalili łapówkarza ,który pomagał unikać sprawiedliwości

S
Sru

Nie ma co wpisywać donosów na nieprawidłowości czy korupcje władz na forum bo to nic nie daje .
Dziennikarze są bardzo ostrożni w odniesieniu do oskarżeń urzędników i radnych bo to są ...........ich źródła informacji dzięki którym piszą artykuły i mają pracę .
Informacje o nieprawidłowościach należy przekazywać prokuraturze tylko szkoda ,bo wtedy dowiaduje się o tym kilka osób w prokuraturze a na forum dowiaduje się o przekrętach szeroka opinia publiczna ,która przecież tych urzędników i radnych wybiera

f
fg

Zgadza się ,wystarczy wpisać jakieś filtrowane słowa np. prokurator, przekręt ,radni , korupcja i od razu wpis traktowany jest przez DP jako spam

c
cvncv

Znów DP blokuje krytyczne uwagi pod adresem Majchrowskiego i radnych gdy tymczasem właśnie na forum podnoszone są niezauważone przez dziennikarzy nieprawidłowości a z tych informacji może także skorzystać prokuratura.

Gdyby urzędnicy a przede wszystkim radni czytali wpisy na forum uniknęliby wielu wpadek ,bubli prawnych i nieprawidłowości w przepisach o płatnym parkowaniu .
Do tej pory nie możemy doprosić się dziennikarzy ,aby absurdalne tłumaczenia urzędników i radnych konfrontowali ze zdaniem prawników przez co obywatele mieliby możliwość zapoznania się z właściwym znaczeniem przepisów tworzonych przez radnych

G
Gość

Kto pamięta co ten gość doprowadził cokolwiek do jakiegoś sensownego końca ?

x
xxxx

Komisję forsował PiS, to niech teraz zje tę żabę. Wiadomo, że komisja nie podoła zadaniu, bo kto w niej zna przepisy dotyczące np. organizacji ruchu? Będzie więc tylko czcza gadanina i czekanie z nadzieją, że wojewoda może coś zakwestionuje. Wojewoda z kolei widzi, że nie ma prawnych argumentów do zakwestionowania niepopularnych wśród mieszkańców, ale zgodnych z prawem zmian, to poprosił o pomoc prokuraturę. Co może zrobic prokuratura w sytuacji, gdy zmian jeszcze ostatecznie nie zakończono, będzie czekac na dalsze działania ZIKiT i w ten sposób kółko się zamyka.
Zobaczycie, że ta komisja zakończy się totalną klapą.
Najciekawiej zapowiada się badanie przez radnych zasad wydawania wjazdówek do strefy "B", szczególnie w sytuacji, gdy niektórzy z członków tej komisji biorą corocznie takie wjazdówki, a jak wynika z ich deklaracji majątkowych, nie mają samochodów. Czy komisja będzie ustalac, komu przekazał swoją wjazdówkę nie mający samochodu bardzo aktywny naimłodszy radny PiS? Oj będzie ciekawie, ale chyba nie o ustalanie takich faktów zabiegali radni.
Dlaczego przewodniczącym nie chce byc radny Pietrus? Czyżby czuł pismo nosem?

d
dd

W pierwszej kolejności komisja powinna się zająć wyjaśnieniem prawdziwych przyczyn powołania miejskiej spółki parkingowej .
Powinni to zbadać radni pomimo ,że ich koledzy a może oni sami powołali tę spółkę i doprowadzili do niegospodarności w ogromnych rozmiarach.

Absurdalne argumenty radnych ,że ZIKiT sobie nie radzi z obsługą strefy płatnej i budową parkingów ,że spółka miejska zrobi to lepiej , że spółka będzie pobierała opłaty za parkowanie w strefie płatnej i z nich będzie budowała parkingi były podejrzane od samego początku z następujących powodów :
1.ZIKiT ,jako zarząd dróg , jest ustawowo wskazany do pobierania opłat za parkowanie i budowanie parkingów
2.ZIKiT pobierał opłaty za parkowanie tak jak nakazuje ustawa i pobiera formalnie dotąd tylko przez inkasenta -pośrednika spółkę miejską ,któremu za to płaci ciężkie miliony
3.Radni twierdzili ,że należy powołać spółkę bo ZIKiT sobie nie radzi ,czyli należy rozumieć do spółki przyjdą geniusze ,którzy w mig rozwiążą problemy z parkowaniem .
4. Skoro ZIKiT sobie nie radzi , a jest organem administracji publicznej (zarząd dróg ) to trzeba wyrzucić niekompetentnych pracowników np. kochanki zasłużonych wazeliniarzy czy kretów z opozycyjnych ugrupowań ,którym się teraz prezydent stanowiskami odwdzięcza i zatrudnić fachowców bo organ administracji publicznej nie może sobie nie radzić !
5.Wkrótce okazało się jacy geniusze zarządzania parkowaniem przyszli do spółki .
Prezesem zarządu został zastępca Tajstera w zarządzie dróg wyrzucony z pracy ,raczej nie za zasługi , dyrektorem kierownik biura strefy w ZIKiT wyrzucona z pracy ,chyba nie za zasługi ,kierownik kadr ,wlokącą się za Tajsterem tam gdzie dyrektorował ,też nie przez przypadek ,ale mająca prawdopodobnie sprawować pieczę nad zatrudnianiem osób wskazanych.
Następnie do spółki przeszli ....pracownicy ZIKiT ,którzy pracowali w biurze obsługi strefy płatnego parkowania !!!
6.Mało tego już od początku było wiadomo ,o czym pisano na forum DP ,że spółka z powodów prawnych nie może pobierać opłat za parkowanie i z tych opłat finansować budowę parkingów . Po to żeby spółka mogła zarabiać a jej kierownictwo brać prezesowskie i dyrektorskie pensje a także z innych podejrzanych powodów stworzono cała maszynerię :
dotąd ZIKiT pobierał opłaty i przekazywał je do budżetu gminy a radni decydowali na co wydać budżetowe pieniądze i mogli zadecydować ,że np. na budowę parkingów ,którą mógł zrealizować ZIKiT
Po powołaniu spółki miejskiej spółka zleca inkasowanie pieniędzy prywatnym firmom ,następnie przekazuje je do ZIKiT ,ZIkiT przekazuje pieniądze ,zgodnie z ustawą , do budżetu gminy , następnie radni uchwalają ile pieniędzy milionów z tego budżetu przeznaczyć na utrzymanie spółki miejskiej , następnie ile przeznaczy na budowę parkingów .To znaczy ,że argumentacja radnych w sprawie powołania spółki jest absurdalna i prawnie oraz racjonalnie absolutnie nieuzasadniona !
Spółka nie może pobierać opłat i za nie budować parkingów i okazała sie kosztownym zbędnym pośrednikiem na drodze przepływu opłaty kierujący -budżet !!!
Zapytajmy radnych po co powołali spółkę?
Zapytajmy radnych PiS ,którzy po 2 latach funkcjonowania spółki chcieli ją zlikwidować bo nie wybudowała ani jednego parkingu co sie stało ,że zmienili zdani .
Czy ktoś ze zwolenników powołania spółki przekonał ich ,że zmoczą d......bo głosowali,nawet wprowadzeni w błąd ,za powołaniem spółki lub wjechali im na ambicje ,że prestiż rady ucierpi na tej kompromitacji ?
7.Ostatnio okazało sie ,że ze względów ograniczeń prawnych spółka nie ma dostępu do rejestrów państwowych i dlatego kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców musi z oryginałami dokumentów każdorazowo stawiać sie w siedzibie spółki ,żeby dokonać zapłaty za parkowanie na podstawie abonamentu mieszkańca.
8. To odpowiedzmy po co ,lub jak plotkują ,dla kogo , radni powołali miejską spółkę ,kto wyjaśni ? A kto poniesie odpowiedzialność karną za nieuzasadnione wydatkowanie milionów z pieniędzy podatników .

Z
Zty

Majchrowski go wystawił, żeby rozwalił komisję, na którą tysiące mieszkańców zbierało podpisy!!! Jeśli Majchrowski tak będzie olewał krakowian, to następnej kadencji już nie zaliczy!

R
Ruch oporu

No proszę.
Władza złapana na nieudolnosci wyznacza zaufanego towarzysza, który ma za zadanie pokazać ludowi pracujacemu, ze wodz o nich dba.
Zaufany towarzysz, cos tam znajdzie, zaproponuje zmiany (reformy) i naród to lyknie. Reformy będą nic nie warte ale gazeta propagandowa (krakow.pl) odtrabi sukces, który będzie zrealizowany w następnej kadencji...

PROPAGANDA !

p
pani

co wy tak o nim piszecie? czyj to protegowany??? do diabła z nim!

k
krakowianin

Każdy tylko nie wariat Wantuch, on jest całkowicie nie obiektywny !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

O
Ola

Używając "mięsnych" porównań, ta komisja to bardziej padlina, więc nie wiem czy jest o co walczyć.

x
x

Ależ każdy szarpie mięcho w swoją stronę!!! Masakra.....

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3