https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Regulamin budżetu obywatelskiego trzeba dopracować

Piotr Rąpalski, Dawid Serafin
fot. Andrzej Wiśniewski
Ponad 40 projektów jest poddawanych ponownej ocenie w ramach budżetu obywatelskiego. W czwartek ostateczne rozstrzygnięcia.

Zobacz także: Kraków. Budżet obywatelski: projekty mieszkańców lądują w koszu

Trwa rozpatrywanie odwołań złożonych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Krakusi walczą o projekty odrzucone przez urzędników. Tymczasem członkowie komisji ds. budżetu obywatelskiego przyznają, że procedury związane ze składaniem wniosków trzeba poprawić.

W sumie władze miasta odrzuciły ponad 150 projektów. Od decyzji urzędników odwołano się w 41 przypadkach. Sprawdziliśmy jak wygląda procedura odwoławcza w praktyce. Wczoraj wybraliśmy się na posiedzenie komisji, która rozpatruje skargi mieszkańców.

Jeden z protestów dotyczył pitników. Urzędnicy odrzucili projekt, choć drugi podobny został oceniony pozytywnie przez magistrat. Według regulaminu urzędnicy powinni przed zakończeniem oceny wniosków spotkać się z wnioskodawcami i ewentualnie połączyć za ich zgodą dwa projekty w jeden. Tak się jednak nie stało. Urzędnicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu tłumaczyli, że oba projekty trafiły do nich zbyt późno. Dlatego do spotkania wnioskodawców nie doszło.

Przykład kolejny. Stworzenie parku z placem zabaw i boiskami sportowymi pomiędzy ul. Karmelicką a ul. Dolnych Młynów. Projekt został odrzucony przez urzędników, ponieważ nie zgadza się z wizją rozwoju miasta przez władze miasta. Urzędnicy tłumaczą, że nie mogą realizować projektu bo dla terenu na którym ma powstać park nie powstał plan zagospodarowania przestrzennego.

Szkopuł w tym, że żadne zapis regulaminu o tym nie mówi. Pikanterii dodaje fakt, że urzędnikom brak planu nie przeszkadzał, kiedy teren próbowali sprzedać. To tylko daw przykłady. Choć jest ich więcej. - Faktycznie ciągle tego budżetu obywatelskiego się uczymy. Ale z roku na rok jest lepiej - przyznaje Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

7ogamihcra
Plaża po wycięciu drzew na terenie lęgowym...w lesie łęgowym nad Wisłą...w dodatku w miejscu, które zawsze w czasie nawet niewielkiej powodzi jest pod wodą ? Ma to być logiczne ?
Pod okiem instruktorów ? Mają tam siedzieć i czekać na kogoś, kto ma zamiar poćwiczyć ?Za co i po co ?
SMOG-STOP ? Informacja o poziomie zanieczyszczenia to już kompletny idiotyzm. Lepiej za te pieniądze założyć filtr na jakimkolwiek kominie, albo posadzić drzewa lub zrobić cokolwiek w sprawie poprawy stanu powietrza.
K
Krakowianka
Głosujcie z Logiczną Alternatywą w Budżecie Obywatelskim! Nasze projekty: 1. Enklawa Wiślana - stworzenie nad rzeką miejsca oferującego różnorodne możliwości spędzania czasu dla osób w każdym wieku
2. Aktywny Kraków - darmowe zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych prowadzone pod okiem instruktorów na terenie krakowskich obiektów sportowych i rekreacyjnych
3. Smog - stop! - informacja dla mieszkańców o poziomie zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym
Więcej szczegółów pod adresem: www.logicznaalternatywa.pl/bo2015
b
bel
"- Faktycznie ciągle tego budżetu obywatelskiego się uczymy. Ale z roku na rok jest lepiej - przyznaje Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta."

Jak obywatel się pomyli, albo coś przeoczy, to urzędas zamiast mu pomóc, to jeszcze mu dowali. A urzędasom i radnym wszystko wolno, gdyż oni się ciągle uczą. I to jest Krakówek właśnie.
n
nh
Rekreacja nad Zalewem Nowohuckim - Ożywienie pod względem rekreacyjnym terenu poprzez stworzenie czterech stref ćwiczeń w oparciu o urządzenia fitness na świeżym
powietrzu (siłownie zewnętrzne), budowę przystani wraz z molo oraz
rekultywację zieleni wraz z nasadzeniami kwitnących krzewów.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska