Kaplica Jana Olbrachta powstała z podzielenia XIV-wiecznej, gotyckiej kaplicy biskupa Grota po 1501 r., zajęła jej zachodnią część. Gdy w zeszłym roku przystępowano tu do prac konserwatorskich, sądzono, że komora grobowa króla Jana Olbrachta (1459-1501) znajduje się pośrodku kaplicy. Wskazywały na to m.in. wykonane z wyprzedzeniem badania georadarowe. Natomiast obecnie, podczas badań konserwatorskich i archeologicznych, nie potwierdziło się to. Znaleziono natomiast - pod posadzką i warstwą zaprawy - komorę grobową przy ścianie południowej kaplicy, a dokładniej w narożniku południowo-zachodnim.
- W wyniku prac, odczyszczenia sklepienia komory, pojawił się otwór. To jest najprawdopodobniej uszkodzenie, które powstało w wyniku budowy tutaj ołtarza barokowego, mamy tu bowiem odkryty też fundament barokowy ołtarza. Przez otwór widać wnętrze komory grobowej i elementy drewniane w środku - relacjonuje archeolog Tomasz Wagner, pod którego kierunkiem trwają badania w kaplicy. Jak przekazał w czwartek komisji konserwatorskiej w katedrze wawelskiej, ekipa badaczy wnioskuje o przeprowadzenie badań endoskopowych wnętrza komory grobowej z wykorzystaniem tego otworu, ewentualnie nawiercenie jeszcze dwóch otworów w dwóch innych punktach sklepienia, by dokładniej rozpoznać znalezisko. Prowadzący prace w kaplicy proponują też pogłębienie wykonanej odkrywki po zachodniej stronie komory.
W głębokim wykopie sondażowym pośrodku kaplicy również dokonano ciekawych odkryć. - To jest zasypka powstała prawdopodobnie w wyniku zasypania wkopu budowlanego związanego z budową komory grobowej. W tej zasypce natrafiliśmy na bardzo dużo fragmentów gotyckiej posadzki katedry - poinformował Tomasz Wagner. Są pośród tych znalezisk np. XIV-wieczne płytki posadzkowe, barwione, z ornamentem w postaci lilii lub liści. Jak wskazują specjaliści, prawdopodobnie takie płytki znajdowały się niegdyś np. w prezbiterium katedry, a nie jest wykluczone, że również i w XIV-wiecznej kaplicy Grota - która była budowana równolegle z katedrą - tworzyły pierwotną posadzkę.
Dalej archeolodzy znaleźli w kaplicy także warstwę przesyconą ludzkimi kośćmi, prawdopodobnie gotycką, wstępnie nazwaną przez badaczy warstwą cmentarną. Za nią natomiast widoczny jest wkop, związany prawdopodobnie z budową pierwotnej gotyckiej kaplicy Grota.
Całościowa konserwacja kaplicy króla Jana Olbrachta w katedrze na Wawelu zaplanowana została na dwa lata (2021-2022). Zasadniczą część kosztów prac pokrywa udzielone przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa dofinansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?
FLESZ - Daniel Obajtek o odchodzeniu od rosyjskich surowców
