Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Słowacki też w sobotę będzie czytał Mickiewicza

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza to tegoroczna lektura Narodowego Czytania
"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza to tegoroczna lektura Narodowego Czytania Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
A dokładnie Teatr Słowackiego przyłączył się do Narodowego Czytania. W tym roku lekturą są "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, w dwusetną rocznicę opublikowania tomiku. Wiersze Mickiewicza zabrzmią na Placu Św. Ducha 1 (od strony Skweru prof. Jacka Woźniakowskiego) w sobotę 3 września, o godz. 18:00.

Dlaczego tak dużo kobiet nie pracuje?

od 16 lat

Utwory, które złożyły się na wydany równo 200 lat temu zbiór poezji Adama Mickiewicza "Ballady i romanse", 3 września będą rozbrzmiewać w różnych zakątkach Polski. A wszystko za sprawą Narodowego Czytania, akcji promującej czytelnictwo i polską literaturę. Do tegorocznej, 11. edycji akcji, został wybrany tom Mickiewicza.

3 września o godz. 13:00 wiersze Mickiewicza czytać będą na Plantach, na skwerze im. Zbigniewa Wodeckiego, nieopodal ławeczki sygnowanej nazwiskiem wieszcza krakowscy artyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury.

Do wspólnego czytania Biblioteka Kraków, organizator wydarzenia, zaprosiła także laureatów konkursu „Czytelnik Roku”. Po zakończeniu czytania, ok. godz. 14.30, uczestnicy Narodowego Czytania udadzą się pod pomnik Mickiewicza, by oddać hołd wieszczowi.

O godz. 18.00 na Placu Św. Ducha 1 od strony Skweru prof. Jacka Woźniakowskiego Mickiewicza czytać będą aktorzy Teatru Słowackiego.

- Tegoroczne czytanie jest wyjątkowe nie tylko ze względu na romantyczne źródło literackie ale również bardzo bolesną teraźniejszość, znaczoną przede wszystkim agresją Rosji na Ukrainę. Dlatego to w tym roku przygotowane jest przez nasze przyjaciółki z Ukrainy. Młodzieńcze wiersze autora "Dziadów" dla widzów zgromadzonych na placu Świętego Ducha przeczytają z balkonu Teatru nasze aktorki i aktorzy: Dorota Godzic, Agnieszka Judycka, Hanna Syrbu, Marcin Kalisz, Sławomir Rokita, Marcin Sianko a o oprawę muzyczną zadba Diana Ostrolutska - zapowiada Teatr Słowackiego.

Wydane w 1822 roku w Wilnie, jako część pierwszego tomu „Poezyj”, „Ballady i romanse” wywołały prawdziwa rewolucję w polskiej literaturze, otwierając jej nową epokę. A ballada „Romantyczność” – jeden z wierszy tomu - w której oświeceniowemu racjonalizmowi przeciwstawiony zostaje postulat wiary w poznanie pozaracjonalne i istnienie zjawisk niemożliwych do objęcia przez rozumem, stała się manifestem polskiego romantyzmu.

W tomie znalazły się takie niezapomniane utwory jak: „Świtezianka”, „Powrót taty”, czy „Pani Twardowska”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska